Червоний вовчак – аутоімунне захворювання сполучної тканини з неясною етіологією, що виявляється на шкірі еритемою, гіперкератозом і атрофією. За перебігом захворювання виділяють основні форми захворювання: шкірну (дискоїдна, дисемінована, відцентрова еритема Бієтта, глибокий червоний вовчак Капоши-Ірганга) та системну (гостру й підгостру).
Клас ХІІ. Хвороби шкіри та підшкірної клітковини (L00-L99)
L80-L99 Інші хвороби шкіри та підшкірної клітковини
L93 Червоний вовчак
L93.0 Дискоїдний червоний вовчак
L93.1 Підгострий шкірний червоний вовчак
L93.2 Інший обмежений червоний вовчак
Вовчак червоний глибокий
Вовчаковий панікуліт
Протокол надання медичної допомоги хворим на червоний вовчак
7.1.16. Модель пацієнта. Код МКХ-10: L93 – Червоний вовчак
Лікувально-профілактична допомога здійснюється в спеціалізованих закладах – шкірно-венерологічних диспансерах (районних і міжрайонних, міських, обласних диспансерах), клініках науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів, в амбулаторно-поліклінічних закладах, що мають шкірно-венерологічні кабінети (наказ МОЗ України № 385 від 28.10.2002).
Профіль відділення – дерматологічний.
Профіль спеціаліста – дерматовенеролог (наказ МОЗ України № 333 від 06.07.2005).
З метою обстеження, уточнення діагнозу та виключення системного процесу, підбору терапії хворих госпіталізують не менше 2 разів на рік. У період ремісії – диспансерний нагляд у поліклініці районного ШВД.
Виключають інсоляцію, УФО, хворим протипоказана робота, пов'язана з подразнюючими речовинами, у гарячих цехах.
Дієта № 9.
Після зникнення клінічних проявів добову дозу амінохінолінового препарату знижують до однієї таблетки, яку приймають щовечора не менше місяця.
Має допоміжне значення.
Дискоїдний червоний вовчак – стаціонарно 20-25 днів.
Дисемінований червоний вовчак – стаціонарно 25-30 днів.
Зникнення еритеми, зменшення фолікулярного гіперкератозу, відсутність появи нових осередків.
При досягненні клінічної ремісії або покращення пацієнти підлягають диспансерному нагляду 1 раз на 6 місяців. Під час огляду звертається увага на дотримання рекомендацій, наданих при виписці зі стаціонару, регулярність обстеження суміжними спеціалістами (терапевтом, офтальмологом, ревматологом); адекватність режиму праці та відпочинку; усунення чинників, що провокують погіршення стану (інсоляція, хронічні осередки інфекції, гострі респіраторно-вірусні інфекції, стреси, переохолодження тощо). Шкіра потребує постійного догляду, що включає креми або мазі, які, за необхідності, містять кортикостероїди, судинозміцнюючі, пом'якшуючі засоби. Обов'язкове використання фотозахисних кремів на відкриті ділянки шкіри. При водних процедурах слід застосовувати нейтральні або кислі мила.