Фотодерматози – велика група захворювань, що розвиваються під впливом ультрафіолетових променів і характеризуються різною клінічною картиною.
Клас ХІІ. Хвороби шкіри та підшкірної клітковини (L00-L99)
L55-L59 Хвороби шкіри та підшкірної клітковини, пов’язані з дією випромінювання
L56 Інші гострі зміни шкіри, спричинені ультрафіолетовим випромінюванням
L56.0 Медикаментозна фототоксична реакція
L56.1 Медикаментозна фотоалергічна реакція
L56.2 Фотоконтактний дерматит [berloque dermatitis]
L56.3 Сонячна кропив’янка
L56.4 Поліморфна світлова висипка
L56.8 Інші уточнені гострі ураження шкіри, спричинені ультрафіолетовим випромінюванням
L56.9 Гостре ураження шкіри, спричинене ультрафіолетовимвипромінюванням, неуточнене
Протокол надання медичної допомоги хворим на фотодерматози 7.1.17. Модель пацієнта. Код МКХ-10: L56.8 – Фотодерматози
- флюорографічне дослідження.
– терапевт (за показаннями), – алерголог (за показаннями).
Лікувально-профілактична допомога здійснюється в спеціалізованих закладах – шкірно-венерологічних диспансерах (районних і міжрайонних, міських, обласних диспансерах), клініках науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів, в амбулаторно-поліклінічних закладах, що мають шкірно-венерологічні кабінети (наказ МОЗ України № 385 від 28.10.2002).
Профіль відділення – дерматологічний.
Профіль спеціаліста – дерматовенеролог (наказ МОЗ України № 333 від 06.07.2005).
Гострий, тяжкий перебіг дерматозу, що супроводжується фотофобією, втратою працездатності є показанням до госпіталізації. Диспансерний нагляд в поліклініці.
Дієта № 9.
За вибором препарати І, ІІ та ІІІ покоління – протягом 2-5 тижнів (для препаратів І покоління – зміна засобу через 10 днів), за необхідності після 2-3 тижнів інтервалу лікування зазначеними препаратами повторюють.
При виражених клінічних проявах захворювання, свербежу шкіри, порушеннях сну, наявності скарг невротичного характеру рекомендують ін'єкційні форми антигістамінних препаратів на вибір.
Зовнішнє лікування - глюкокортикоїдні креми або мазі, що містять мометазону фуроат, метилпреднізолону ацепонат, гідрокортизону-17-бутират – на обличчя. На осередки інших ділянок тіла – бетаметазону валерат, тріамцинолону ацетонід, преднізолон.
За наявності пухирних висипань, ексудації - аерозоль окситетрациклін + гідрокортизон (до стихання гострих запальних явищ). Обов'язково використовують фотозахисні креми з високим ступенем захисту.
Стаціонарно – 7-15 днів (залежно від нозологічної форми дерматозу та його тяжкості).
Покращення загального стану та регрес елементів висипання.
При досягненні клінічної ремісії або покращення пацієнти підлягають диспансерному нагляду 1 раз на 6 місяців. Під час огляду звертається увага на дотримання рекомендацій, наданих при виписці зі стаціонару, регулярність обстеження суміжними спеціалістами (терапевтом, офтальмологом, ревматологом); адекватність режиму праці та відпочинку; усунення чинників, що провокують погіршення стану (інсоляція, хронічні осередки інфекції, гострі респіраторно-вірусні інфекції, стреси, переохолодження тощо). Шкіра потребує постійного догляду, що включає індиферентні креми або мазі, які, за необхідності, містять кортикостероїди. Обов'язкове використання фотозахисних кремів на відкриті ділянки шкіри. Рекомендується уникати частого миття з милом у ванні або під душем (слід застосовувати нейтральні або кислі мила).