Показания: | ДоросліЛікування неускладнених та ускладнених інфекцій, що спричинені збудниками, чутливими до ципрофлоксацину:- Інфекції дихальних шляхів. Ципрофлоксацин рекомендується для лікування пневмоній, спричинених Klebsiella spp., Enterobacter spp., Proteus spp., Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus spp., Moraxella catarrhalis, Legionella та стафілококами.- Інфекції середнього вуха (середній отит) та придаткових пазух носа (синусит), особливо інфекції, спричинені грамнегативними мікроорганізмами, зокрема Pseudomonas aeruginosa, або стафілококами.- Інфекції нирок та сечовивідних шляхів.- Інфекції очей.- Інфекції органів малого таза (гонорея, аднексит, простатит).- Інфекції органів черевної порожнини, бактеріальні інфекції шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, перитоніт.- Інфекції шкіри та м’яких тканин.- Інфекції кісток та суглобів.- Сепсис.- Профілактика та лікування інфекцій у хворих з ослабленим імунітетом (у тому числі під час лікування імунодепресантами та при нейтропенії).- Вибіркова деконтамінація кишечнику під час лікування імунодепресантами.ДітиЦипрофлоксацин можна застосовувати дітям як препарат другої та третьої лінії для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів та пієлонефриту, спричинених Escherichia coli, а також для лікування легеневих ускладнень, спричинених Pseudomonas aeruginosa, у дітей з муковісцидозом.Лікування ципрофлоксацином можна призначати тільки після ретельної оцінки співвідношення ризик-користь через імовірність розвитку побічних ефектів з боку суглобів та/або навколосуглобових тканин.Лікування дітей у рамках клінічних досліджень проводилося тільки за переліченими вище показаннями. Клінічний досвід застосування ципрофлоксацину дітям за іншими показаннями обмежений.Легенева форма сибірської виразки у дорослих та дітей.Зниження ризику виникнення або прогресування сибірської виразки після аерогенного контакту з Bacillus anthracis. |
Форма випуска: | Розчин для інфузій, 200 мг/100 мл по 100 мл в пакетах № 10 у коробці |
Производитель, страна: | ЕйСіЕс Добфар Інфо ЕсЕй, Швейцарія |
Действующее вещества: | 100 мл розчину містять 200 мг ципрофлоксацину |
МНН: | Ciprofloxacin - Ципрофлоксацин |
Регистрация: | UA/13400/01/01з 20.01.2014 по 20.01.2019. Приказ 182 від 30.03.2015 |
Код АТХ: |
Склад:
діюча речовина:ципрофлоксацин;
100 мл розчину містять 200 мг ципрофлоксацину;
допоміжні речовини: глюкози моногідрат, кислоти молочної розчин, вода для ін’єкцій.
Лікарська форма. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група.Антибактеріальні засоби для системного застосування. Група фторхінолонів. Код АТС J01M A02.
Клінічні характеристики.
Показання.
Дорослі
Лікування неускладнених та ускладнених інфекцій, що спричинені збудниками, чутливими до ципрофлоксацину:
Діти
Ципрофлоксацин можна застосовувати дітям як препарат другої та третьої лінії для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів та пієлонефриту, спричинених Escherichia coli, а також для лікування легеневих ускладнень, спричинених Pseudomonas aeruginosa, у дітей з муковісцидозом.
Лікування ципрофлоксацином можна призначати тільки після ретельної оцінки співвідношення ризик-користь через імовірність розвитку побічних ефектів з боку суглобів та/або навколосуглобових тканин.
Лікування дітей у рамках клінічних досліджень проводилося тільки за переліченими вище показаннями. Клінічний досвід застосування ципрофлоксацину дітям за іншими показаннями обмежений.
Легенева форма сибірської виразки у дорослих та дітей.
Зниження ризику виникнення або прогресування сибірської виразки після аерогенного контакту з Bacillus anthracis.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до ципрофлоксацину або до будь-якого компонента препарату, а також до інших препаратів групи фторхінолонів.
Одночасне застосування ципрофлоксацину та тизанідину протипоказане через клінічно значущі побічні ефекти (артеріальна гіпотензія, сонливість, дрімота), пов’язані зі збільшенням концентрації тизанідину в плазмі крові.
Спосіб застосування та дози.
Режим дозування встановлюють індивідуально залежно від локалізації та тяжкості перебігу інфекції, а також від чутливості збудника. Якщо застосування препарату внутрішньо неможливе, рекомендується розпочинати лікування з внутрішньовенного введення.
Сумісність з іншими розчинами
Інфузійний розчин ципрофлоксацину сумісний з розчином Рінгера, 0,9 % розчином натрію хлориду, 5 % та 10 % розчином глюкози, 10 % розчином фруктози, 5 % розчином глюкози з 0,225 % NaCl або 0,45 % NaCl. Якщо сумісність з іншими інфузійними розчинами не підтверджена, інфузійний розчин ципрофлоксацину слід вводити окремо. Видимими ознаками несумісності є випадання осаду, помутніння або зміна кольору розчину.
При інфекціях сечовивідних шляхів (у тому числі при гострому неускладненому циститі у жінок, а також при гострій неускладненій гонореї) ципрофлоксацин можна вводити внутрішньовенно у дозі 100 мг двічі на добу. При інфекціях дихальних шляхів та при інших інфекціях, залежно від ступеня тяжкості процесу та виду збудника, препарат вводять у дозі 200–400 мг двічі на добу. Тривалість інфузії повинна становити 60 хв.
При інфекціях з тяжким перебігом, при рецидивних інфекціях у хворих на муковісцидоз, при інфекціях органів черевної порожнини, кісток та суглобів, спричинених Pseudomonas або стафілококами, при перитоніті та септицемії, а також при гострих пневмоніях, спричинених Streptococcus pneumoniae, дозу слід збільшити до 400 мг тричі на добу. Максимальна добова доза становить 1200 мг.
Дозування для літніх пацієнтів
Пацієнтам літнього віку слід призначати більш низькі дози ципрофлоксацину, залежно від тяжкості захворювання і кліренсу креатиніну.
Діти
Лікування ципрофлоксацином можна призначати тільки після ретельної оцінки співвідношення ризик-користь, через імовірності розвитку побічних ефектів з боку суглобів та/або навколосуглобових тканин.
Для лікування ускладнень муковісцидозу легень, викликаних Pseudomonas aeruginosa (досвід застосування тільки дітям віком від 5 до 17 років), рекомендована доза ципрофлоксацину становить 10 мг/кг маси тіла внутрішньовенно 3 рази на добу (максимальна доза 1200 мг). Тривалість лікування – 10–14 днів.
Для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів та пієлонефриту рекомендована доза становить 6–10 мг ципрофлоксацину на кілограм маси тіла внутрішньовенно кожні 8 годин, але не більше 400 мг на дозу. Тривалість лікування від 10 до 21 дня.
Для профілактики і лікування легеневої форми сибірської виразки доза для дорослих становить 400 мг внутрішньовенно двічі на добу, для дітей – 10 мг на кілограм маси тіла внутрішньовенно 2 рази на добу. Не слід перевищувати максимальну разову дозу – 400 мг внутрішньовенно (максимальна добова доза – 800 мг). Прийом препарату слід починати одразу після припущення або підтвердження інфікування. Загальна тривалість прийому ципрофлоксацину при легеневій формі сибірської виразки становить 60 днів.
Режим дозування при порушеннях функції нирок або печінки у дорослих
Порушення функції нирок.
При кліренсі креатиніну від 31 до 60 мл/хв/1,73 м2 або його концентрації у плазмі крові від 1,4 до 1,9 мг/100 мл максимальна доза ципрофлоксацину при внутрішньовенному введенні має становити 800 мг на добу.
При кліренсі креатиніну 30 мл/хв/1,73 м2 або менше чи його концентрації у плазмі крові 2 мг/100 мл або більше максимальна доза ципрофлоксацину при внутрішньовенному введенні має становити 400 мг на добу.
Порушення функції нирок + гемодіаліз.
Максимальна доза ципрофлоксацину при внутрішньовенному введенні має бути 400 мг на добу; у дні проведення гемодіалізу ципрофлоксацин приймають після цієї процедури.
Порушення функції нирок + перитонеальний діаліз у амбулаторних пацієнтів.
Розчин ципрофлоксацину для інфузій додається до діалізату (внутрішньо перитонеально): 50 мг ципрофлоксацину на літр діалізату вводиться 4 рази на добу кожні 6 годин.
Порушення функції печінки.
Коригування дози не потрібне.
Режим дозування при порушеннях функції нирок або печінки у дітей не вивчався.
Тривалість лікування залежить від тяжкості захворювання, клінічного перебігу та результатів бактеріологічних досліджень.
Рекомендується продовжувати лікування протягом принаймні трьох діб після нормалізації температури або зникнення клінічних симптомів. Тривалість лікування при гострій неускладненій гонореї та циститі становить 1 добу. При інфекціях нирок, сечовивідних шляхів та органів черевної порожнини тривалість лікування становить 7 діб. При остеомієліті курс терапії можна продовжувати до 2 місяців. При інших інфекціях тривалість курсу лікування зазвичай становить 7-14 діб. У хворих з ослабленим імунітетом лікування проводять протягом усього періоду нейтропенії. При інфекціях, спричинених стрептококами та хламідіями, лікування має тривати не менше 10 діб.
Побічні реакції.
Найпоширенішими побічними реакціями на препарат були нудота, діарея, блювання, тимчасове підвищення активності трансаміназ, висипання та реакції у місці ін'єкції та інфузії.
Частоту виникнення побічних реакцій оцінювали за такими критеріями: часто (≥ 1/100, < 1/10), нечасто (≥ 1/1000, < 1/100), рідко (≥ 1/10 000, < 1/1000), дуже рідко (< 1/10 000), частота невідома (не можна визначити за наявними даними).
Інфекції та інвазії:нечасто – грибкова суперінфекція; рідко – антибіотикоасоційований коліт.
З боку системи крові:нечасто – еозинофілія; рідко – лейкопенія, анемія, нейтропенія, лейкоцитоз, тромбоцитопенія, тромбоцитемія; дуже рідко – гемолітична анемія, агранулоцитоз, панцитопенія (загрозлива для життя), депресія кісткового мозку (загрозлива для життя).
З боку імунної системи:рідко – алергічні реакції, алергічний набряк/ангіоневротичний набряк; дуже рідко – анафілактичні реакції, анафілактичний шок (що загрожують життю), стани, подібні до сироваткової хвороби.
З боку обміну речовин:нечасто – анорексія; рідко – гіперглікемія.
З боку психіки:нечасто – психомоторна збудливість/тривожність; рідко – сплутаність свідомості, дезорієнтація, реакції занепокоєння, аномальні сновидіння, депресія, галюцинації; дуже рідко – психотичні реакції.
З боку нервової системи:нечасто – головний біль, запаморочення, порушення сну, розлади смакових відчуттів; рідко – пара- та дизестезія, гіпоестезія, тремор, судоми, вертиго; дуже рідко – мігрень, порушення координації, порушення ходи, порушення з боку нюху, інтракраніальна (внутрішньочерепна) гіпертензія; частота невідома – периферична нейропатія.
З боку органів чуття:рідко – порушення зору (візуальні аномалії), дзвін у вухах, втрата слуху/пошкодження слуху; дуже рідко – порушення сприйняття кольорів, тимчасова глухота.
З боку серцево-судинної системи:рідко – тахікардія, вазодилатація, артеріальна гіпотензія, синкопе; дуже рідко – васкуліт; частота невідома – шлуночкова аритмія, подовження інтервалу QT, аритмія типу «пірует».
З боку дихальної системи: рідко – диспное (у тому числі астматичні стани), набряк горла.
З боку травного тракту: часто – нудота, діарея, втрата апетиту; нечасто – блювання, біль в епігастральній ділянці та животі, диспепсія, метеоризм; дуже рідко – панкреатит.
З боку гепатобіліарної системи: нечасто – підвищення рівня печінкових трансаміназ, білірубінемія; рідко – порушення функції печінки, холестатична жовтяниця, гепатит; дуже рідко – некроз печінки (дуже рідко з прогресуванням до загрозливої для життя печінкової недостатності).
З боку шкіри та підшкірної клітковини: нечасто – висипання, свербіж, кропив'янка; рідко – реакції фоточутливості; дуже рідко – петехії, мультиформна еритема, вузликова еритема, синдром Стівенса–Джонсона (що потенційно загрожує життю), токсичний епідермальний некроліз (що потенційно загрожує життю).
З боку кістково-м'язової системи: нечасто – скелетно-м'язовий біль (наприклад у кінцівках, спині, грудях), артралгія (біль у суглобах); рідко – міалгія, артрит, підвищений тонус м'язів, судоми; дуже рідко – м'язова слабкість, загострення симптомів міастенії гравіс, тендиніт, розрив сухожиль (переважно ахіллових).
З боку сечовидільної системи: нечасто – порушення функції нирок; рідко – ниркова недостатність, гематурія, кристалурія, тубулоінтерстиціальний нефрит.
Системні та місцеві порушення: часто – реакції у місці ін'єкції або інфузії (лише при внутрішньовенному застосуванні); нечасто – астенія, гарячка; рідко – набряки, підвищення потовиділення (гіпергідроз).
Лабораторні показники: нечасто – підвищення рівня лужної фосфатази крові; рідко – аномальні протромбінові рівні, підвищені рівні амілази.
Застосування дітям
Частота випадків артропатії, зазначена вище, засновується на даних, одержаних у дослідженнях за участю дорослих пацієнтів. У дітей артропатія спостерігається частіше.
Передозування.
При передозуванні у 12 г спостерігалися слабкі симптоми токсичності. Гостре передозування у 16 г призводило до гострої ниркової недостатності.
Симптоми: запаморочення, тремор, головний біль, втома, епілептичні напади, галюцинації, сплутаність свідомості, дискомфорт у животі, порушення функції нирок та печінки, а також кристалурія та гематурія. Повідомлялося про оборотну ниркову токсичність.
Лікування. Специфічних симптомів передозування немає. Специфічний антидот невідомий.
Крім проведення звичайних заходів, рекомендується також контролювати функцію нирок, в тому числі контролювати рН сечі та окиснення, за необхідності запобігати кристалурії. Пацієнтам слід вживати достатню кількість рідини.
За допомогою гемодіалізу або перитонеального діалізу виводиться тільки невелика кількість ципрофлоксацину (<10 %).
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Вагітність
Наявні дані про застосування ципрофлоксацину вагітним не свідчать про здатність спричиняти вроджені вади плода/новонароджених. Результати дослідження на тваринах не свідчать про прямий чи непрямий шкідливий вплив на репродукцію. У нестатевозрілих тварин та плодів після експозиції хінолонів спостерігався вплив на несформований хрящ, тому не можна виключати, що препарат здатний пошкоджувати суглобні хрящі у недозрілому організмі людини/плода.
З міркувань безпеки не застосовують ципрофлоксацин у період вагітності.
Годування груддю
Ципрофлоксацин проникає у грудне молоко. Через ризик шкідливого впливу на суглоби препарат не слід застосовувати у період годування груддю.
Діти.
Ципрофлоксацин можна застосовувати дітям як препарат другої та третьої лінії для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів та пієлонефриту, спричинених Escherichia coli (у клінічних дослідженнях вік дітей, які одержували лікування, становив від 1 до 17 років), для лікування легеневих ускладнень, спричинених Pseudomonas aeruginosa, у дітей з муковісцидозом (у клінічних дослідженнях вік дітей, які одержували лікування, становив від 5 до 17 років), а також для лікування та профілактики легеневої форми сибірської виразки (після припущеного або доведеного інфікування Bacillus anthracis).
Лікування ципрофлоксацином можна призначати тільки після ретельної оцінки співвідношення ризик-користь через імовірність розвитку побічних ефектів з боку суглобів та/або навколосуглобових тканин.
Лікування дітей у рамках клінічних досліджень проводилося тільки за переліченими вище показаннями. Клінічний досвід застосування ципрофлоксацину дітям за іншими показаннями обмежений.
Особливості застосування.
Тяжкі інфекції та змішані інфекції, спричинені грампозитивними бактеріями та анаеробними патогенними мікроорганізмами.
Монотерапія ципрофлоксацином не призначена для лікування тяжких інфекцій та інфекцій, що можуть бути спричинені грампозитивними бактеріями або анаеробними патогенами. У випадку таких інфекцій одночасно з ципрофлоксацином слід застосовувати відповідні антибактеріальні засоби.
Стрептококові інфекції (у тому числі Streptococcus pneumoniae)
Ципрофлоксацин не рекомендовано для лікування стрептококових інфекцій через недостатню ефективність.
Інфекції статевих шляхів
Орхоепідидиміт та запальні хвороби органів таза можуть бути спричинені фторхінолон-резистентними Neisseria gonorrhoeae. Ципрофлоксацин слід застосовувати разом з іншими належними антибактеріальними засобами, якщо тільки резистентність Neisseria gonorrhoeae не може бути виключена. Якщо через 3 дні лікування клінічного покращення не відбувається, терапію слід переглянути.
Внутрішньочеревні інфекції
Дані щодо ефективності ципрофлоксацину у лікуванні післяопераційних внутрішньочеревних інфекцій обмежені.
Діарея мандрівників
При призначенні ципрофлоксацину слід взяти до уваги інформацію щодо резистентності до нього відповідних патогенів у відвіданих пацієнтом країнах.
Інфекції кісток та суглобів
Ципрофлоксацин слід застосовувати у комбінації з іншими антимікробними засобами, залежно від результатів мікробіологічного аналізу.
Аерозольний контакт зі збудником сибірки
Застосування препарату людині базується на даних про чутливість збудника in vitro, даних експериментів на тваринах та невеликій кількості даних щодо застосування людині. Лікар має ознайомитися з національною та/або міжнародною загальновизнаною документацією щодо лікування сибірки.
Ускладнені інфекції сечовивідних шляхів та пієлонефрит
Для лікування інфекцій сечовивідних шляхів ципрофлоксацин застосовують, коли неможливо вдатися до інших видів лікування; його застосування має базуватися на результатах мікробіологічного аналізу.
Інші специфічні тяжкі інфекції
Для лікування інших тяжких інфекцій ципрофлоксацин застосовують відповідно до офіційних настанов або після ретельної оцінки користь/ризик у випадку неможливості застосування інших терапій або неефективності традиційного лікування та якщо дані мікробіологічного аналізу виправдовують застосування ципрофлоксацину.
Підвищена чутливість
Після разової дози ципрофлоксацину можливе виникнення реакцій гіперчутливості та алергічних реакцій, у тому числі анафілактичних та анафілактоїдних, що можуть бути небезпечними для життя. У випадку появи таких реакцій слід припинити застосування ципрофлоксацину і, якщо потрібно, надати відповідну медичну допомогу.
Скелетно-м'язова система
Загалом ципрофлоксацин не слід застосовувати пацієнтам, які мають в анамнезі захворювання/пошкодження сухожилля, зумовлені лікуванням хінолонами. Однак у деяких випадках, після мікробіологічного визначення збудника та оцінки користі-ризику, ципрофлоксацин можна призначати таким пацієнтам для лікування певних тяжких інфекцій, зокрема у випадку неефективності стандартної терапії або бактеріальної резистентності, коли мікробіологічні дані можуть виправдати застосування ципрофлоксацину.
Тендиніт та розрив сухожилля (особливо ахіллового), інколи білатеральні, можуть трапитися вже у перші 48 годин після застосування ципрофлоксацину. Ризик тендинопатії може зростати у пацієнтів літнього віку або у випадку супутнього застосування кортикостероїдів.
За будь-яких ознак тендиніту (наприклад, болісне набрякання, запалення) застосування ципрофлоксацину слід припинити. Ципрофлоксацин з обережністю слід застосовувати пацієнтам з міастенією гравіс.
Фоточутливість
Було показано, що ципрофлоксацин здатний зумовити реакції фоточутливості. Пацієнтам, які застосовують ципрофлоксацин, слід порадити уникати надмірного впливу сонячного світла чи УФ опромінення у період лікування.
Центральна нервова система
Хінолони відомі здатністю спричиняти судоми або знижувати поріг їх виникнення. Ципрофлоксацин слід з обережністю застосовувати пацієнтам з порушеннями ЦНС, які можуть бути схильні до судом. У випадку виникнення судом застосування ципрофлоксацину слід припинити. Психічні реакції можуть виникнути вже після першого застосування препарату. У рідкісних випадках депресія або психоз можуть прогресувати до таких станів, коли поведінка пацієнта стає для нього загрозливою. У таких випадках слід припинити застосування ципрофлоксацину.
При застосуванні ципрофлоксацину відмічалися випадки полінейропатії (визначеної за такими неврологічними симптомами, як біль, відчуття жару, порушення чутливості або м'язова слабкість, окремо чи у комбінації). Якщо у пацієнта з’явилися симптоми нейропатії, в тому числі біль, відчуття жару, поколювання, заніміння та/або слабкість, застосування ципрофлоксацину слід припинити для запобігання розвитку необоротних станів.
Кардіологічні порушення
Оскільки при застосуванні ципрофлоксацину зафіксовані випадки подовження інтервалу QT, його слід з обережністю застосовувати пацієнтам з ризиком розвитку аритмії типу «пірует».
Травна система
Виникнення тяжкої та стійкої діареї під час лікування чи після нього (в тому числі протягом кількох тижнів потому) може свідчити про антибіотикоасоційований коліт (загрозливий для життя), що вимагає негайного лікування. У таких випадках слід негайно припинити застосування ципрофлоксацину та розпочати належну терапію. Препарати, що пригнічують перистальтику, в таких умовах протипоказані.
Нирки та сечовидільна система
При застосуванні ципрофлоксацину відмічені випадки кристалурії. У разі застосування ципрофлоксацину слід вживати належну кількість рідини та уникати надмірної лужності сечі.
Гепатобіліарна система
На тлі застосування ципрофлоксацину відмічені випадки печінкового некрозу та загрозливої для життя печінкової недостатності. У випадку появи будь-яких ознак хвороб печінки (таких як анорексія, жовтяниця, потемніння сечі, свербіж, чутливість живота при пальпації) лікування слід припинити.
Недостатність глюкозо-6-фосфатдегідрогенази
При застосуванні ципрофлоксацину у пацієнтів із недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази спостерігалися гемолітичні реакції. Призначати ципрофлоксацин таким пацієнтам слід тільки тоді, коли потенційна користь переважає ризик. У такому випадку слід стежити за можливою появою гемолізу.
Резистентність
Протягом чи після лікування ципрофлоксацином можливе виникнення резистентних бактерій з клінічно вираженою суперінфекцією або без неї. Існує певний ризик виділення резистентних до ципрофлоксацину бактерій під час подовженого лікування та при лікуванні нозокоміальних інфекцій та/або інфекцій, викликаних видами Staphylococcus та Pseudomonas.
Цитохром Р450
Ципрофлоксацин пригнічує CYP1A2, що може призводити до підвищених сироваткових концентрацій супутніх препаратів, що метаболізуються цим ферментом (наприклад, теофіліну, клозапіну, ропініролу, тизанідину). Тому за пацієнтами, які застосовують ці препарати супутньо з ципрофлоксацином, слід ретельно наглядати на випадок клінічних ознак передозування; також може виникнути необхідність у визначенні сироваткових концентрацій (наприклад теофіліну). Супутнє застосування ципрофлоксацину та тизанідину протипоказане.
Вплив на лабораторні показники
Активність ципрофлоксацину проти Mycobacterium tuberculosis може призвести до хибнонегативних результатів аналізів пацієнтів, які приймають ципрофлоксацин.
Реакції у місці введення
При внутрішньовенному застосуванні ципрофлоксацину відмічалися місцеві реакції, що трапляються частіше, якщо тривалість інфузїі становить 30 хв або менше. Вони можуть проявлятися у вигляді місцевих шкірних реакцій, що швидко минають після завершення інфузії. Подальше внутрішньовенне застосування не протипоказане, якщо тільки реакції не повторюються чи не посилюються.
Навантаження глюкозою
Ципрофлоксацин, розчин для інфузій, містить 5 г глюкози в 100 мл розчину. Це необхідно брати до уваги пацієнтам з цукровим діабетом.
Під час лікування пацієнти не повинні вживати алкоголь.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.
Фторхінолони, до яких належить ципрофлоксацин, можуть впливати на здатність пацієнта керувати автомобілем і працювати з механізмами через реакції з боку ЦНС.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Сумісне введення ципрофлоксацинута пробеніциду супроводжується підвищенням концентрації ципрофлоксацину у плазмі крові.
У результаті клінічного дослідження за участю здорових добровольців при одночасному застосуванні ципрофлоксацину і тизанідину виявлено збільшення максимальної концентрації тизанідину у плазмі крові (Сmax) у 7 разів, діапазон: 4-21 раз; збільшення показника «площа під кривою концентрація–час» (AUC): у 10 разів, діапазон: 6-24 рази. Зі збільшенням концентрації тизанідину у сироватці крові пов’язані гіпотензивні та седативні побічні явища. Таким чином, одночасне застосування ципрофлоксацину і тизанідину протипоказане.
При одночасному призначенні ципрофлоксацину можливе уповільнення тубулярного транспорту (нирковий метаболізм) метотрексату, що може супроводжуватись підвищенням концентрації метотрексату у плазмі крові. При цьому може зростати ймовірність виникнення побічних явищ, спричинених метотрексатом. У зв’язку з цим пацієнтам, які одержують комбіновану терапію метотрексатом і ципрофлоксацином, потрібен нагляд.
Одночасне застосування ципрофлоксацину та теофіліну може призвести до небажаного підвищення концентрації останнього у плазмі крові та до розвитку побічних ефектів. З огляду на це слід контролювати концентрацію теофіліну у плазмі крові та адекватно знижувати його дозу.
При супутньому застосуванні ципрофлоксацину та кофеїну чи пентоксифіліну (окспентифіліну) спостерігалося підвищення сироваткових концентрацій цих похідних ксантинів.
Одночасне застосування ципрофлоксацину та фенітоїну може призводити до зростання або зниження сироваткових концентрацій останнього, тому його рівні рекомендується контролювати.
При одночасному застосуванні ципрофлоксацину та варфарину можливе підсилення дії останнього.
У пацієнтів, які застосовували антибактеріальні засоби, в тому числі фторхінолони, часто відмічалося підвищення активності пероральних антикоагулянтів. Ризик залежить від основного захворювання, віку та загального стану пацієнта, тому вплив фторхінолону на зростання МНС (міжнародного нормалізованого співвідношення) оцінити складно. Рекоменується часто перевіряти МНС в період супутнього застосування ципрофлоксацину та пероральних антикоагулянтів і протягом ще деякого часу після того.
Супутнє застосування ропініролу та ципрофлоксацину, помірного інгібітору ізоферменту CYP450 1A2, може призвести до підвищення Cmax та AUC ропініролу на 60 % та 84 % відповідно. Протягом супутнього застосування з ципрофлоксацином і деякий час потому рекомендується контролювати побічні ефекти ропініролу та, у разі потреби, коригувати його дозу.
Після супутнього застосування 250 мг ципрофлоксацину та клозапіну протягом 7 днів сироваткові концентрації клозапіну та N-десметилклозапіну зростали на 29 % і 31 % відповідно. Протягом супутнього застосування з ципрофлоксацином і деякий час потому рекомендується клінічний нагляд за пацієнтами та, у разі потреби, корекція дози клозапіну.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Бактерицидна дія ципрофлоксацину як антибактеріального фторхінолону забезпечується пригніченням топоізомерази типу ІІ (ДНК-гірази) та топоізомерази IV, необхідних для реплікації, транскрипції, репарації і рекомбінації бактеріальної ДНК.
Ефективність засобу переважно залежить від взаємозв'язку між максимальною концентрацією препарату у сироватці (Cmax) та мінімальною інгібуючою концентрацією (МІК) ципрофлоксацину для бактеріального патогену, а також від залежності між площею зони під кривою «концентрація–час» (AUC) та МІК.
Резистентність до ципрофлоксацину in vitro може бути набута поетапно, шляхом мутацій сайтів-мішеней ДНК-гірази та топоізомерази IV. Ступінь перехресної резистентності між ципрофлоксацином та іншими фторхінолонами, що виникає внаслідок цього, різна. Разові мутації можуть не призводити до клінічної резистентності, але багаторазові мутації зазвичай призводять до клінічної резистентності до багатьох чи всіх активних речовин класу.
Резистентність, що забезпечується непроникністю або механізмом ефлюксної помпи, по-різному впливає на чутливість до фторхінолонів, що залежить від фізико-хімічних властивостей діючих речовин певного класу та спорідненості транспортної системи для кожної з них. Усі механізми резистентності in vitro часто спостерігаються у клінічних ізолятах. Механізми резистентності, що дезактивують інші антибіотики, такі як непроникний бар'єр (поширений у Pseudomonas aeruginosa) та механізм рефлюксної помпи, можуть впливати на чутливість до ципрофлоксацину.
Відмічалася опосередкована плазмідами резистентність, кодована qnr-генами.
Спектр дії ципрофлоксацину охоплює такі мікроорганізми:
Загалом чутливі до ципрофлоксацину:
Аеробні грампозитивні мікроорганізми: Bacillus anthracis, Staphylococcus aureus (метицилінчутливі ізоляти), Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus spp.
Аеробні грамнегативні мікроорганізми: Aeromonas spp., Moraxella catarrhalis, Brucella spp., Neisseria meningitidis, Citrobacter koseri, Pasteurella spp., Francisella tularensis, Salmonella spp., Haemophilus ducreyi, Shigella spp., Haemophilius influenzae, Vibrio spp., Legionella spp., Yersinia pestis.
Анаеробні мікроорганізми:Mobiluncus.
Інші мікроорганізми: Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma hominis, Mycoplasma pneumoniae.
Різну чутливість до ципрофлоксацину виявляють: Acinetobacter baumann, Burkholderia cepacia, Campylobacter spp., Citrobacter freudii, Enterococcus faecalis, Enterobacter aerogenes, Enterobacter clocae, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella oxytoca, Morganella morganii, Neisseria gonorrhoeae, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia spp., Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas fluorescens, Serratia marcescens, Streptococcus pneumoniae, Peptostreptococcus spp., Propionibacterium acnes.
Вважається, що нижчезазначені мікроорганізми виявляють спадкову резистентність до ципрофлоксацину:
Staphylococcus aureus (метицилінрезистентні) та Stenotrophomonas maltophilia, Actinomyces, Entero coccus faecium, Listeria monocytogenes, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealitycum, анаеробні мікроорганізми (за винятком Mobiluncus, Peptostreptococus, Propionibacterium acnes).
Фармакокінетика.При внутрішньовенній інфузії ципрофлоксацину середня максимальна концентрація досягається наприкінці інфузії. При внутрішньовенному застосуванні фармакокінетика ципрофлоксацину носить лінійний характер в інтервалі доз до 400 мг.
При порівнянні параметрів фармакокінетики при внутрішньовенному застосуванні двічі та тричі на добу не було виявлено акумуляції ципрофлоксацину або його метаболітів.
Ступінь зв'язування ципрофлоксацину з білками низький (20-30 %). У плазмі ципрофлоксацин присутній значним чином у неіонізованій формі; об'єм розподілу у стаціонарному стані значний – 2-3 л/кг маси тіла. Концентрації ципрофлоксацину досягають високого рівня у різних тканинах, таких як легені (епітеліальна рідина, альвеолярні макрофаги, біоптати), пазухи, ділянки запалення (рідина пухирів, зумовлених кантаридами) та сечостатеві шляхи (сеча, простата, ендометрій), де загальна концентрація перевищує рівні препарату у плазмі.
Визначено невеликі концентрації чотирьох метаболітів, таких як десетиленципрофлоксацин (М1), сульфоципрофлоксацин (М2), оксоципрофлоксацин (М3) та формілципрофлоксацин (М4). Метаболіти також проявляють протимікробні властивості in vitro, але меншою мірою, ніж вихідна сполука.
Ципрофлоксацин є помірним інгібітором ізоферменту CYP450 1A2.
Ципрофлоксацин головним чином виводиться нирками та меншою мірою – з фекаліями.
Нирковий кліренс становить 180-330 мл/кг/год, а загальний кліренс організму – 480-600 мл/кг/год. Ципрофлоксацин зазнає як гломерулярної фільтрації, так і канальцієвої секреції. При тяжкому порушенні функцій нирок період напіввиведення ципрофлоксацину подовжується до 12 годин.
Неренальний кліренс ципрофлоксацину забезпечується переважно завдяки активній секреції у кишечнику та метаболізму. 1 % від дози виводиться з жовчю.
Діти
Дані з фармакокінетики у дітей обмежені.
У ході досліджень за участю дітей віком від 1 року не спостерігалося вікової залежності Cmax і показника AUC. Після багаторазового застосування препарату (10 мг/кг тричі на день) значного підвищення Cmax і AUC не спостерігалося.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний або злегка жовтуватий розчин, без видимих часток.
Термін придатності. 3 роки.
Умови зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці в оригінальній упаковці при температурі не вище 25°С. Не зберігати в холодильнику, не заморожувати.
Упаковка. По 100 мл розчину в пакеті, по 10 пакетів в картонній коробці.
Категорія відпуску. За рецептом.
Заявник. Апотекс Інк. / Apotex Inc.
Місцезнаходження.
150 Сігнет Драйв, Торонто, Онтаріо, Канада, M9L 1T9.
150 Signet Drive, Toronto, Ontario, Canada, M9L 1T9.
Виробник. ЕйСіЕс Добфар Інфо ЕсЕй / ACS Dobfar Info SA.
Місцезнаходження.
Казай 7748 Кампасціо, Швейцарія.
Casai 7748 Campascio, Switzerland.
Международное название | Ciprofloxacin - Ципрофлоксацин |
Код АТХ | J01MA02 |
Форма выпуска | раствор |