Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: clindamycin; 7(S)-хлоро-7-деоксилінкоміцин-2-фосфат;
основні фізико-хімічні властивості: гладкі тверді супозиторії майже білого кольору;
склад: 1 супозиторій містить кліндаміцину фосфату еквівалентно 100 мг кліндаміцину;
допоміжні речовини: твердий жир Witepsol H-32.
Форма випуску. Супозиторії (овулі) піхвові.
Фармакотерапевтична група. Протимікробні засоби, що застосовуються в гінекології. Код АТС G01A А10.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Кліндаміцин фосфат є складним ефіром кліндаміцину або 7-(S)-хлоролінкоміцину, напівсинтетичним антибіотиком. Кліндаміцин пригнічує синтез білків бактерій шляхом впливу на рибосоми бактерій. Цей антибіотик зв’язується переважно з рибосомальною субодиницею 50S і впливає на процес ініціації білкового ланцюга. Хоча кліндаміцину фосфат неактивний in vitro, in vivo він швидко зазнає гідролізу з утворенням кліндаміцину, який характеризується антибактеріальною активністю.
Кліндаміцин активний відносно багатьох грампозитивних аеробів, а також грампозитивних і грамнегативних анаеробів. Він активний in vitro відносно мікроорганізмів, пов’язаних з бактеріальним вагінозом, включаючи Gardnerella vaginalis, Mobiluncus mulieris, Mobiluncus curtisii, Mycoplasma hominis та анаероби (Peptostreptococcus spp., Bacteroides spp.).
Фармакокінетика. При інтравагінальному введенні супозиторіїв один раз на добу в дозі 100 мг кліндаміцину (1 супозиторій) 11 здоровим жінкам протягом 3 днів було встановлено, що приблизно 30% (6,5 – 70%) препарату зазнавало системного всмоктування, тоді як при застосуванні вагінального крему «Далацин» всмоктувалося лише десь 5%. Системний вплив кліндаміцину після введення вагінальних супозиторіїв був слабший, ніж при введенні терапевтичної дози кліндаміцину внутрішньо або внутрішньовенно.
Показання для застосування. Лікування бактеріального вагінозу.
Спосіб застосування та дози. Рекомендована доза: один супозиторій інтравагінально, бажано перед сном, протягом трьох днів поспіль.
Уведення без аплікатора
- Витягти супозиторій із фольги.
- Лягти на спину і підтягнути коліна до грудей.
- Ввести супозиторій у піхву за допомогою середнього пальця руки якнайглибше, але щоб не викликати неприємні відчуття.
За наявності в упаковці аплікатора пацієнтка може використовувати його для полегшення введення супозиторія.
Введення за допомогою аплікатора
- Пластиковий аплікатор, що знаходиться в упаковці з препаратом, призначений для правильного інтравагінального введення супозиторія.
- Витягти аплікатор з упаковки.
- Помістити плоский кінець супозиторія в отвір аплікатора.
- Лягти на спину і підтягнути коліна до грудей.
- Тримаючи аплікатор за ребристий кінець корпусу, акуратно ввести його у піхву якнайглибше, але щоб не викликати неприємні відчуття.
- Повільно натискаючи на плунжер, ввести супозиторій у піхву.
- Витягнути аплікатор із піхви.
- Після кожного використання аплікатор слід вимити теплою водою з милом і дати йому повністю висохнути.
Побічна дія. Вказані побічні реакції відзначалися менше, як у 10% пацієнтів.
Сечостатева система: біль у піхві, вагінальний кандидоз, порушення менструального циклу, виділення з піхви, дизурія, пієлонефрит, вагініт/вагінальні інфекції.
Організм загалом: грибкові інфекції, абдомінальний біль, головний біль, локалізований біль у животі, пропасниця, біль у боці, біль у всьому тілі, локалізований набряк, кандидоз.
Шлунково-кишковий тракт: нудота, блювання, діарея.
Шкіра та слизові оболонки: свербіж (не в місці введення), висипання, біль у місці введення, свербіж (у місці введення).
Протипоказання. Відома гіперчутливість до кліндаміцину, лінкоміцину і будь-яких компонентів препарату.
Передозування. Випадки передозування при дотриманні рекомендацій щодо застосування препарату невідомі. При випадковому прийомі препарату внутрішньо можливе виникнення ефектів, пов’язаних з терапевтичними концентраціями кліндаміцину в крові.
Особливості застосування. Застосування піхвових супозиторіїв з кліндаміцином може спричинити розвиток нечутливих мікроорганізмів, у тому числі – дріжджів.
Пероральне і парентеральне застосування кліндаміцину, може спричинити діарею, а в окремих випадках – коліт. Якщо при застосуванні лікарських форм кліндаміцину для інтравагінального введення розвивається виражена або тривала діарея, то даний препарат слід відмінити, здійснити відповідні діагностичні процедури і у разі необхідності призначити лікування.
Пацієнток слід попередити про те, що під час терапії вагінальними супозиторіями, що містять кліндаміцин, не слід вступати у піхвові статеві зносини, а також не повинні використовуватися інші види виробів, призначених для інтравагінального введення (наприклад, тампони, засоби для спринцювання).
Препарат містить компоненти, які можуть зменшити міцність виробів з латексу або каучуку, таких як презервативи або протизаплідні вагінальні діафрагми. Тому використовувати подібні вироби під час лікування кліндаміцином у формі вагінальних супозиторіїв не рекомендується.
Майже 30% (6,5-70%) дози кліндаміцину всмоктується у системний кровоток після застосування вагінальних супозиторіїв.
Вагітність і лактація. За даними клінічних випробувань, інтравагінальне застосування супозиторіїв кліндаміцину фосфату у вагітних жінок у другому триместрі вагітності, а також системне застосування кліндаміцину в другому і третьому триместрах не призводило до будь-яких патологічних ефектів.
У жінок у першому триместрі вагітності цей препарат повинен застосовуватися тільки за наявності беззаперечних показань.
Чи виділяється кліндаміцин з грудним молоком після інтравагінального застосування кліндаміцину фосфату, невідомо. При розгляді питання щодо призначення матері, яка годує груддю кліндаміцину у формі вагінальних супозиторіїв слід виважено оцінювати співвідношення ризику і користі.
Вплив на здатність керувати автомобілем та працювати з механізмами. Дані, які б дозволили вважати, що Далацин може впливати на здатність керувати автомобілем та працювати з механізмами, відсутні.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Інформація про сумісне застосування з іншими препаратами для інтравагінального введення відсутня. Не рекомендується використовувати презервативи із латексу під час терапії препаратом. Даних про вплив препарату на діафрагми з латексу немає.
Показано, що при системному застосуванні кліндаміцину фосфат має властивості нейром’язового блокатора, що може посилити дію інших нейром’язових блокаторів.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці, при температурі не вище 25 °C.
Термін придатності - 3 роки.