Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: прозорий від безбарвного до світло-жовтого кольору розчин;
склад: 1 мл розчину містить дексаметазону фосфату 1 мг, неоміцину 5 мг;
допоміжні речовини: натрію дигідроортофосфату дигідрат, динатрію едетат, натрію метабісульфіт, бензалконію хлориду р-н (50%), манітол, креатинін, гліцерин, натрію формальдегід сульфоксилат, натрію цитрат, вода для ін¢єкцій.
Форма випуску. Краплі очні / вушні.
Фармакотерапевтична група. Місцевий протизапальний і антибактеріальний засіб.
Код АТС S03C A01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Дексаметазон - глюкокортикоїд, який виявляє протизапальну, протиалергічну та протисвербіжну дію. При місцевому застосуванні зменшує біль, відчуття печіння, світлобоязнь і сльозотечу.
Неоміцин є антибіотиком з групи аміноглікозидів широкого спектру дії. Він являє собою суміш неоміцинів А, В і С, які утворюються в процесі життєдіяльності променистого гриба Streptomyces fradiae. Діє бактерицидно. Механізм дії пов'язаний з безпосереднім впливом на рибосоми і пригнічуванням синтезу білку бактеріальної клітини. Активний відносно до багатьох грамнегативних і грампозитивних мікроорганізмів, в тому числі E.coli, Shigella, Proteus, S. aureus, S. pneumoniae ; має активність відносно до M. tuberculosis.
Неоміцин сульфат застосовується місцево при лікуванні шкіри і очей завдяки його антибактеріальній дії. Стійкість мікроорганізмів до неоміцину розвивається повільно і в невеликому ступені.
Фармакокінетика. Ступінь перкутанної абсорбції кортикостероїдів, які приймаються місцево, визначається багатьма факторами, включаючи наповнювач, цілісність епідермального бар'єру і застосування герметичної пов'язки.
Кортикостероїди, що приймаються місцево, можуть абсорбуватись з поверхні непошкодженої шкіри. Запалення та/або інші захворювання, які відбуваються в шкірі, збільшують черезшкірну абсорбцію. Герметична пов'язка збільшує черезшкірну абсорбцію кортикостероїдів, що застосовуються місцево, в значній мірі. Так герметична пов'язка може бути корисним терапевтичним допоміжним засобом для лікування стійких дерматозів.
Абсорбовані через шкіру кортикостероїди, що застосовуються місцево, проходять через фармакокінетичні шляхи, які схожі з кортикостероїдами, що приймаються системно.Кортикостероїди в різній мірі зв'язуються з протеїнами плазми. Кортикостероїди метаболізуються, в основному, в печінці і потім виводяться з жовчю. Деякі кортикостероїди, які приймаються місцево, і їх метаболіти також виводяться через жовч. Неоміцин, бактерицидний компонент, через непошкоджені шкіряні покрови не абсорбується.
Показання до застосування. Захворювання очей: поверхневий кератит, кератокон’юнктивіт, паренхіматозний кератит, очний herpes simplex, кон'юнктивіт, ірит, іридоцикліт, епісклерит, пошкодження рогівки, неврит зорового нерва, середній отит, аллергія повіка, блефарокон'юнктивіт, блефарит, а також для зменшення явищ запалення після офтальмологічних операцій та травми ока.
Захворювання вуха: локалізований нейродерміт, себорейний дерміт, екзема, дифузний зовнішній отит.
Спосіб застосування та дози. Тривалість лікування буде змінюватися залежно від виду ураження і може складати від декількох днів до декількох тижнів, у відповідності з терапевтичною реакцією. При тривалому лікуванні потрібне спостереження лікаря.
Дорослим та дітям закапують одну або дві краплини розчину в кон'юнктивальний мішок кожну годину протягом дня і кожні дві години протягом ночі в якості початкової терапії.
Після того, як буде отриманий позитивний результат, знижують дозування до однієї краплини кожні чотири години. Пізніше - подальше зниження дозування до однієї краплини три або чотири рази на день може бути достатнім для контролювання симптомів.
Вуха: дорослим та дітям ретельно очищують зовнішній слуховий прохід і витирають тампоном. Закапують розчин прямо в зовнішній слуховий прохід. Рекомендоване початкове дозування складає три або чотири краплини два або три рази на день. Після того, як буде отриманий позитивний результат, поступово знижують дозування і, нарешті, відміняють препарат.
Побічна дія. Глаукома з пошкодженням оптичного нерву, втрата гостроти і поля зору, утворення задньої підкапсулярної катаракти, вторинна очна інфекція від патогенів, включаючи herpes simplex, перфорація очного яблука. При потоншенні рогівки існує небезпека перфорації.
Рідко – підвищення внутрішньоочного тиску і утворення катаракти при довготривалому застосуванні.
Рідко відмічалась фільтруюча пухирчатка, коли стероїди, що приймались місцево, застосовувались після хірургічного лікування катаракти. При нанесенні стероїдів можуть загострюватись вірусні і грибкові інфекції рогівки. Рідко можуть виникати відчуття поколювання і печіння.
Протипоказання. Інфекційні туберкульозні ураження очей або вух, простий лишай, вітряна віспа, ранній гострий herpes simplex, вірусні гнійні захворювання кон'юнктиви і повік, захворювання рогівки, які сумісні з дефектами епітелію, трахома, глаукома. Якщо є підозра на грибкову інфекцію, якщо перфорована барабанна перетинка і якщо у пацієнта підвищена чутливість до будь-якого з компонентів розчину. Препарат не слід приймати протягом довготривалого періоду під час вагітності. Слід часто вимірювати кров'яний тиск.
Передозування. Малоймовірно, щоб пероральне отруєння вмістом одного флакону (5 мл) привело до будь-яких серйозних неблагоприємних реакцій.
Особливості застосування. В процесі лікування рекомендовано регулярно контролювати внутрішньоочний тиск і стан рогівки. Препарат можливо застосовувати тільки після виключення уражень вірусного та грибкового походження. Препарат не рекомендовано призначати вагітним через можливу ототоксичну дію на плід. Безпечність застосування препарату в період годування груддю не встановлена. Потрібно дотримуватись обережності при застосуванні препарату у високих дозах для дітей грудного та молодшого віку.
Застосування медикаментозної терапії в лікуванні herpes simplex потребує великої обережності, періодична мікроскопія за допомогою щілинного джерела світла є обов'язковою. Довготривале застосування може привести до глаукоми, пошкодження зорового нерву, зниження гостроти зору і поля зору, утворення задньої передкапсулярної катаракти, або може приводити до вторинної очної інфекції від патогенної мікрофлори. При таких захворюваннях , які викликають потоншення рогівки або склери, як відомо, при застосуванні кортикостероїдів, що приймаються місцево, виникає перфорація.
Гостра гнійна нелікована інфекція очей може маскуватись або її активність може посилюватись в присутності стероїдних лікарських засобів. Якщо подразненість і болючість зберігаються або посилюються, слід припинити застосування препарату і звернутись до лікаря. Не можна доторкатись краєм піпетки або кінцем будь-якого іншого дозуючого пристрою до будь-якої поверхні, оскільки це може інфікувати розчин. Використовують розчин протягом одного місяця після відкриття контейнеру.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не можна застосовувати одночасно з мономіцином і стрептоміцином через можливе посилення ототоксичної дії.
Умови та термін зберігання. При температурі не вище + 25˚ С в захищеному від світла та недоступному для дітей місці.
Термін придатності - 2 роки.