Розсіяний склероз (РС) – хронічне прогресуюче демієлінізуюче захворювання центральної нервової системи (ЦНС), що в більшості випадків має хвилеподібний перебіг із чергуванням загострень і ремісій на ранніх стадіях захворювання, рідше – неухильно прогресуючий перебіг. РС є найпоширенішим демієлінізуючим захворюванням, що вражає осіб переважно молодого працездатного віку (16-45 років) і швидко призводить до інвалідизації.
Згідно зі статистичними даними, на сьогодні в світі кількість хворих на РС перевищує 1 млн. Поширеність РС у більшості країн світу постійно збільшується. Серед хворих переважають жінки віком 20-35 років (близько 80%) і чоловіки 35-45 років; середній вік дебюту РС становить 29-33 роки. За різними даними до 18 років захворювання спостерігається у 2,7-6% випадків, старше 59 років – у 0,6%. Кількість нових випадків РС збільшується в середньому з 2,0-2,2 до 3,4 на 100 тис. населення на рік; у деяких країнах Північної Європи – до 5-8 нових випадків. При цьому зростання захворюваності спостерігається не лише в традиційних для РС регіонах та етносах, але й у зонах, раніше вільних від нього [1, 2, 3, 4]. Особливе занепокоєння викликає збільшення захворюваності серед дітей та підлітків.
За даними ВООЗ, з-поміж усіх неврологічних захворювань основною причиною стійкої інвалідизації осіб молодого віку є саме РС. Через 10 років від початку захворювання 30-37% хворих здатні пересуватися лише зі сторонньою допомогою, 50% мають труднощі у виконанні професійних обов’язків, понад 80% змушені змінити роботу. Через 15 років лише 50% хворих зберігають здатність працювати, обслуговувати себе і вільно пересуватися без сторонньої допомоги. Смертність від РС у середньому становить 2 випадки на 100 тис. населення на рік [5].
РС є мультифакторіальним захворюванням, в ініціюванні та розвитку якого важливу роль відіграють вірусна інфекція, спадкова схильність, а також зовнішні чинники, зокрема екологічні. В той же час питання етіології РС дотепер залишається дискусійним. Нині не викликає сумнівів той факт, що РС є не лише запальним, а й нейродегенеративним захворюванням, що призводить до загибелі аксонів. При цьому аксональне пошкодження спостерігається вже на початкових етапах захворювання. Запальні і дифузні дегенеративні зміни в головному і спинному мозку призводять до розвитку в них атрофічного процесу [6, 7, 8].
Протягом останнього десятиліття основні дослідження з проблеми РС було спрямовано на вивчення його імуногенезу і патогенетичних механізмів прогресування, результати яких суттєво змінили погляди фахівців на перспективи лікування РС і створення нових патогенетичних підходів до його лікування. Впровадження в клінічну практику на основі даних доказових клінічних досліджень засобів превентивної, або імуномодулюючої, терапії відкрило нові перспективи в лікуванні РС. До сучасних препаратів, що успішно пройшли клінічні випробування при РС і широко застосовуються у світовій медичній практиці, належать авонекс, ребіф (інтерферон β-1a), бетаферон (інтерферон β-1b), копаксон (глатирамеру ацетат), а також цитостатики й імуноглобуліни [9, 10, 11, 12, 13].
Отже, зважаючи на високу поширеність РС в осіб молодого працездатного віку, а також у підлітковому і дитячому віці, прогресуючий перебіг, що призводить до інвалідизації, РС є не лише медичною, а й загальнодержавною соціальною проблемою. З огляду на це, визначення єдиних поглядів на виникнення і розвиток РС, створення загальних підходів діагностики і лікування цього захворювання є актуальним завданням сучасної неврології і медицини в цілому.
За даними МОЗ України, в останні роки спостерігається тенденція до зростання захворюваності РС в Україні. Так, якщо в 1999 р. було зареєстровано 16 701 випадок захворювання на РС (41,12 на 100 тис. населення), то в 2004 р. – 18 144 (47,8 на 100 тис. населення), а у 2005 р. – 18 394 випадки (з них 1,5-5% дітей), що становить 48,4 хворих на 100 тис. населення. У 2005 р. було зареєстровано 1145 нових випадків захворювання на РС, що становить 3 випадки на 100 тис. населення. Лише за останні 5 років показники поширеності РС в Україні зросли на 2,8%. За останні 20 років поширеність РС в Україні збільшилась у 2,5 разу.
Показники поширеності і захворюваності РС розрізняються в різних регіонах країни. Так, у деяких центральних і західних областях України ці показники на 100 тис. населення в 3-5 разів більші, ніж у південно-східному регіоні [1, 2, 3] (табл. 1).
Згідно з традиційним розподілом на зони поширеності РС Полтавська, Житомирська, Хмельницька, Київська, західні області та м. Київ належать до зони високого ризику, решта областей України – до зони середнього ризику.
Таким чином, тенденція неухильного зростання РС у нашій країні, розширення вікового діапазону (від 5-7 до 55-60 років), непередбаченість перебігу з раптовими загостреннями, важкі соціально-економічні умови, погіршення екології дають усі підстави прогнозувати подальший несприятливий розвиток ситуації з появою значної кількості тяжких та атипових форм цього захворювання. Неухильне прогресування РС, високий рівень інвалідизації у молодому віці свідчать про недостатню ефективність заходів, що вживаються в Україні для їх подолання.
На сьогодні середньорічна вартість лікування одного хворого на РС становить приблизно 86 тис. грн, з яких 75 тис. витрачається на сучасні препарати імуномодулюючої дії.
З огляду на все вищенаведене першочерговими завданнями, що стоять перед неврологами, системою охорони здоров’я, громадськими організаціями та українським суспільством у цілому, є:
На користь вірусної етіології РС свідчать описані епідемічні спалахи захворювання, зв’язок його дебюту або загострення з перенесеною вірусною інфекцією, створення різних вірусоіндукованих моделей експериментального алергічного енцефаломієліту, ідентифікація вірусів і противірусних антитіл у хворих. На доказ вірусної концепції РС автори численних клінічних досліджень наводять дані про підвищення титру антитіл до вірусів кору, краснухи, паротиту, вітряної віспи, простого герпесу, грипу і парагрипу. Гіпотетично передбачається контакт із вірусом під час внутрішньоутробного періоду або в ранньому дитинстві з подальшою персистенцією вірусу і розвитком захворювання після тривалого латентного періоду. Виникнення РС нерідко асоційоване з вірусом Епштейна-Барр, який найімовірніше провокує або моделює аутоімунний процес при РС. Очевидно, аутоімунний процес «запускає» не один конкретний вірус, а їх поєднання або ще не відомий вірус [5, 6].
Про генетичну схильність до РС свідчать насамперед сімейні випадки, що становлять 2-5%, при цьому жінки в таких сім’ях хворіють у 5-6 разів частіше, ніж чоловіки; найбільший ризик захворювання мають родичі першого коліна споріднення, передусім брати і сестри. За даними статистичних досліджень, якщо ризик захворювання на РС для популяції у цілому становить менше 0,2%, то в сім’ях хворих ризик розвитку захворювання для трьох поколінь – 20%. Дослідження серед близнюків показали, що ризик конкордантності при РС у монозиготних близнюків значно вищий (25-40%), ніж у гетерозиготних (3,3-4,7%), у яких він практично не відрізняється від інших братів і сестер [4, 5].
Серед зовнішніх чинників, що відіграють певну роль у розвитку РС, виділяють географічні та екологічні (збільшення частоти виявлення захворювання в екологічно забруднених районах) [7]. Поширеність РС значно коливається в різних країнах, при цьому має місце «градієнт широти» – збільшення поширеності РС у міру віддалення від екватора. З огляду на це виділено територіальні зони ризику РС залежно від його поширеності. Найбільше поширення РС спостерігається на територіях із прохолодним і вологим кліматом порівняно з теплим і сухим та холодним і сухим [4, 5, 6, 7].
На сучасному етапі завдяки фундаментальним дослідженням у галузі молекулярної біології, імунології, біохімії і генетики досягнуто значного прогресу в розумінні механізмів розвитку демієлінізуючого процесу і розробці нових терапевтичних підходів стратегічної спрямованості, що дають змогу впливати на характер розвитку РС у перспективі. Незважаючи на те що процеси, які відбуваються при РС у ЦНС, вимагають подальшого вивчення, безперечним є той факт, що в розвитку захворювання важливу роль відіграє імунна аутоагресія з пошкодженням мієліну та аксонів. Саме аксональне пошкодження при РС призводить до формування незворотного неврологічного дефіциту та зростаючої інвалідності [8, 9, 10, 11, 12].
Ключові фактори розвитку імунопатологічних реакцій при РС:
Згідно з загальноприйнятими уявленнями в розвитку патологічного процесу при РС можна виділити 3 етапи:
Гетерогенність демієлінізуючого процесу при РС зумовлена превалюванням тих або інших імунопатологічних механізмів у різних хворих. На підставі масштабних імуногістохімічних досліджень активних вогнищ демієлінізації (за даними стереотаксичної біопсії та аутопсії) низкою дослідників запропоновано 4 моделі демієлінізації при РС:
Аксональне пошкодження спостерігається на різних етапах демієлінізуючого процесу як у гострих і хронічних вогнищах, так і в незміненій білій речовині. При цьому на ранніх етапах захворювання виявляється так зване аксональне розщеплення і паралельно – демієлінізація, які в подальшому спричинюють атрофію головного і спинного мозку.
Гостре пошкодження аксонів в активних вогнищах РС призводить до поступового зменшення їх щільності до 50-70% у хронічних бляшках. Поступовий розвиток аксональної дегенерації і зниження компенсаторних можливостей мозку створюють передумови для переходу ремітуючого перебігу у вторинно-прогредієнтний (вторинно-прогресуючий). Основними механізмами розвитку аксональної дегенерації у хронічних вогнищах демієлінізації, особливо при прогредієнтних формах РС, є порушення взаємодії між аксоном і мієліном, підвищення внутрішньоаксонального Са2+, порушення процесів фосфорилювання цитоскелетних білків і аксонального транспорту. У цих випадках прогресування захворювання відбувається за типом нейродегенеративного процесу. Таким чином, РС є аутоімунно-запальним дегенеративним захворюванням, що потребує протизапального та нейропротекторного лікування.
Наведені вище уявлення про імунопатогенез РС лягли в основу визначення генеральної лінії вдосконалення існуючих і створення принципово нових імуномодуляторів. Уточнення аспектів патогенезу РС привело до створення і впровадження в клінічну практику нових методів лікування, що дають змогу змінювати перебіг захворювання [12, 13].
Клінічна картина РС дуже різноманітна, при цьому немає жодної патогномонічної ознаки, характерної для цього захворювання. На сьогодні помилки в діагностиці РС становлять 6-34% випадків, що підтверджено результатами аутопсійних досліджень. Найскладнішим є встановлення діагнозу при дебюті РС і атиповому перебігу захворювання.
Симптоми ураження пірамідного тракту в 90% випадків є однією з основних причин інвалідизації хворих. Залежно від локалізації вогнища виявляються гемі- та парапарези, рідше монопарези. Частіше страждають нижні кінцівки, ніж верхні. Спастичність, як правило, переважає над вираженістю парезу і характеризується підвищенням м’язового тонусу за спастичним типом при пасивних рухах, обмеженням активних рухів, мимовільними рефлекторними м’язовими спазмами.
Порушення мозочка характеризується статико-локомоторною і динамічною атаксією, основними проявами якої є порушення рівноваги тіла, ходи, дисметрія, інтенційний тремор голови, тулуба, кінцівок, скандування мови, ністагм. Іншими проявами є асинергія і м’язова гіпотонія. Атаксія є однією із основних причин стійкої інвалідизації хворих.
Симптоми ураження стовбура головного мозку і черепних нервів при РС:
Зорові порушення найхарактерніші для дебюту РС і спостерігаються у 60% випадків на різних стадіях захворювання та характеризуються:
Порушення чутливості виявляються у 85-90% хворих на РС і часто є першими симптомами захворювання. На ранніх стадіях можуть спостерігатися різноманітні парестезії і дизестезії, розлади глибокої чутливості, зокрема зниження вібраційної чутливості. На пізніших стадіях захворювання виявляються провідникові, рідше сегментарні, розлади, а також порушення поверхневої і пропріоцептивної чутливості.
Порушення функції тазових органів представлені розладами сечовипускання (порушення утримання сечі, імперативні позиви до сечовипускання, порушення спорожнення сечового міхура або комбінація обох типів розладів); дефекації (запори, рідше – нетримання випорожнень); статевої функції (еректильна, еякуляторна дисфункція, зниження лібідо, аноргазмія). Порушення функцій тазових органів виявляються на різних етапах РС у 80% хворих.
У більшості хворих відзначаються зміни нейродинамічних показників психічної діяльності, що проявляються зниженням темпу і рівномірності найважливіших психічних функцій (уваги, пам’яті). Можливі також афективні порушення (депресивний синдром або неврозоподібні прояви, астенічні, істеричні та істериформні реакції, обсесивні порушення). Дослідження емоційної сфери виявляють високий рівень тривоги у сфері соціальних контактів, емоційну напруженість, незадоволеність життєвою ситуацією [14, 15, 16, 17].
«Синдром хронічної втоми» – загальна стомлюваність, зниження працездатності без зв’язку з депресією і м’язовою слабкістю – спостерігається у 80% хворих на РС. Цей стан проявляється необхідністю в частому відпочинку, зниженням мотивації, труднощами під час виконання повторних дій, сонливістю.
Пароксизмальні стани епілептичного і неепілептичного генезу фіксуються у 5-25% хворих і проявляються епілептичними нападами, вегето-вісцеральними пароксизмами, синкопальними пароксизмами, мігренню.
Виділяють чотири типи перебігу РС:
Дебют РС – це вперше встановлений достовірний діагноз РС.
Рецидивуючо-ремітуюча форма РС характеризується хвилеподібним перебігом із чітко окресленими загостреннями і подальшим повним або частковим відновленням порушеної функції без ознак прогресу в період ремісії. Цей тип перебігу спостерігається у 90% хворих на РС на ранніх стадіях захворювання.
Загострення (гостра атака) – це виразне погіршення симптомів, що вже мали місце раніше, після того як неврологічний стан хворого був стабільним або поліпшувався протягом не менше місяця.
Екзацербація – поява нового симптому або групи симптомів. Загострення має супроводжуватися появою об’єктивних неврологічних симптомів тривалістю не менше 24 годин. Тривалість загострення коливається від 24 годин до 2 місяців. Інтервал між двома загостреннями не може бути меншим 1 місяця.
Ремісія – виразне зменшення або зникнення симптому/симптомів за даними неврологічного обстеження тривалістю не менше 1 місяця.
Первинно-прогресуюча форма – поступове неухильне прогресування захворювання.
Вторинно-прогресуюча форма характеризується переходом ремітуючого перебігу з чіткими загостреннями і ремісіями в анамнезі до поступового наростання неврологічної симптоматики з нечастими загостреннями (прогресуючо-рецидивуючого) або без них [18, 19].
Різні класифікації РС виділяють й інші варіанти захворювання: первинно-злоякісний (тип Марбурга), оптиконевромієліт Девіка, дифузний церебральний склероз (тип Шильдера), концентрований склероз Балло і доброякісний РС [20, 21].
Діагноз РС має бути встановлено неврологом на підставі міжнародних критеріїв МакДональда (2005) з урахуванням шкали інвалідизації EDSS [22, 23,24, 25] (табл. 2).
Розширена шкала інвалідизації (EDSS) у балах:
Найбільш інформативним і необхідним для підтвердження діагнозу РС методом виявлення вогнищ демієлінізації як у дорослих, так і в дітей є МРТ головного та спинного мозку. Рекомендується проведення МРТ головного і спинного мозку з обов’язковим введенням контрастної речовини, найбільш оптимально з гадобутролом (гадовістом), який є першим і єдиним у світі одномолярним контрастним засобом (КЗ) для МРТ.
Перевага застосування гадобутролу для МРТ зумовлена можливістю оцінити:
а також за рахунок:
МРТ дає змогу провести диференційну діагностику з іншими захворюваннями. Кратність проведення МРТ визначається лікарем з урахуванням особливостей перебігу захворювання для визначення тактики й оцінки ефективності лікування [19, 26].
Викликані потенціали (ВП) є методом реєстрації біоелектричної активності мозку у відповідь на певну стимуляцію. Виділяють соматосенсорні, зорові й акустичні стволові ВП. ВП є найінформативнішим методом при субклінічному перебігу захворювання. Криві ВП дають змогу виявити субклінічне уповільнення проведення імпульсу, що вказує на ураження цієї провідної системи і підтверджує поширеність демієлінізуючого процесу [20, 24, 25].
Спинномозкова пункція проводиться з метою підтвердження діагнозу і проведення диференційної діагностики з іншими захворюваннями (інфекційними, запальними та ін.). Визначають рівень олігоклонального IgG та індекс IgG.
Офтальмологічне дослідження є обов’язковим при діагностиці РС, особливо в дебюті захворювання. Проте при РС офтальмологічне дослідження може й не виявити жодних змін при гострому оптичному невриті та скаргах хворого на зорові порушення [20, 21].
У процесі діагностики РС обов’язковим є консультація лікаря-офтальмолога, психолога. За наявності виражених когнітивних і емоційно-афектних розладів може знадобитися консультація психіатра. Жоден із вищенаведених додаткових методів, взятий окремо, не є абсолютним критерієм для постановки діагнозу РС. У разі підозри на РС рекомендована консультація в обласній лікарні і/або спеціалізованому центрі РС.
Серед лікарських засобів, що використовуються при лікуванні РС, можна виділити три основні групи.
З огляду на мультифакторіальну етіологію РС, генетичну і патоморфологічну неоднорідність захворювання та його клінічну гетерогенність неврологи мають підбирати лікування, оптимальне для кожного хворого. Зважаючи на це, перед початком лікування необхідно чітко встановити тип перебігу РС і його стадію, а також визначити завдання запланованої терапії [12, 18, 27, 28, 29] (табл. 3).
Основні завдання превентивної (імуномодулюючої) терапії РС:
Зважаючи на те що атрофія головного і спинного мозку починається вже на ранній стадії РС (ще до встановлення достовірного діагнозу), найважливішим напрямом у лікуванні захворювання на сучасному етапі є раннє застосування імуномодулюючої терапії, що запобігає розвитку загострень і прогресування патологічного процесу. Дія на початкову ланку патологічних реакцій може змінити і припинити подальший розвиток хвороби [30, 31, 32].
Прогресуюче пошкодження аксонів є основною причиною посилення неврологічних порушень при РС, наростання атрофічних процесів і збільшення кількості гіпоінтенсивних вогнищ («black holes»). Клінічно приблизно у 85% хворих на РС на початку захворювання діагностується РРРС, через 10 років хвороби близько половини пацієнтів з РРРС переходить у стадію ВПРС, а через 25 років у 90% хворих з первинним РРРС спостерігається неухильне прогресування захворювання [33].
Якщо раніше терапевтична допомога пацієнтам із РС зводилася лише до лікування загострень захворювання і проведення симптоматичного лікування ускладнень, то сьогодні завдяки впровадженню в практику засобів превентивної (модифікуючої) терапії з’явилася можливість патогенетичного впливу на перебіг захворювання, що зрештою може істотно уповільнити прогресування РС і процес інвалідизації.
На сучасному етапі використовуються два класи препаратів першого вибору, що довели в міжнародних широкомасштабних контрольованих клінічних дослідженнях свою високу ефективність відносно зменшення частоти загострень і уповільнення прогресування захворювання при РРРС [34, 35, 36, 37, 38]:
У таблиці 4 наведені рекомендації експертної комісії Американської академії неврології щодо використання β-інтерферонів при розсіяному склерозі.
Станом на грудень 2006 р. в Україні зареєстровано й дозволено до застосування при РС (табл. 5) такі імуномодулюючі препарати:
Усі три зареєстровані препарати довели свою ефективність і схвалені для застосування при РРРС, а бетаферон – також і при ВПРС та після першого «клінічно-ізольованного синдрому». Механізми дії β-інтерферонів і глатирамеру ацетату різні [38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46].
Механізми дії β-інтерферонів:
Такі імуномодулюючі ефекти β-інтерферонів дають змогу послабити дію антитіл до основних компонентів мієліну, що зрештою знижує активність запального процесу при РС.
Механізми дії глатирамеру ацетату:
Отже, препарати представлених двох груп по-різному впливають на ГЕБ. Якщо застосування β-інтерферонів підтримує його стабільність, то глатирамеру ацетат здатний проникати через нього, створюючи фонову супресію. Розуміючи відмінності в механізмах дії різних груп імуномодуляторів, слід вибирати терапію індивідуально, згідно зі статусом пацієнта, стадією захворювання, переносимістю терапії тощо. З огляду на те що патологічний процес при РС починається на периферії та спричинює порушення проникності ГЕБ, важливість раннього початку терапії РС, а також її тривалості і безперервності є очевидними.
Найбільш значущі внутрішньогрупові відмінності ефектів β-інтерферонів (між інтерферонами β-1a і β-1b) полягають у відмінності впливу на вірусну реплікацію і, що особливо важливо, пригнічення активності цитокінів, що спричинюють загострення (γ-глобуліну та інтерлейкіну-10).
Таким чином, у разі «ізольованого клінічного прояву» при РРРС і ВПРС показано застосування зареєстрованого препарату бетаферон; при РРРС – ребіф і копаксон.
Результати численних міжнародних клінічних досліджень із вивчення дії імуномодулюючих препаратів при РС дали змогу виявити деякі закономірності їх ефективності залежно від термінів початку терапії, дози і тривалості застосування.
У клінічних дослідженнях бетаферон, копаксон і ребіф продемонстрували зниження частоти загострень і уповільнення розвитку інвалідизуючих ускладнень при РРРС. На жаль, порівняльних досліджень цих препаратів дотепер представлено не було. Найближчим часом будуть опубліковані результати дослідження BEYOND – наймасштабнішого дослідження з РС, що дасть змогу порівняти ефективність препаратів бетаферон і копаксон у звичайних (зареєстрованих) дозах за загальноприйнятими схемами.
Лікування імуномодулюючими препаратами має бути безперервним і тривалим. Патологічний процес при РС залишається чутливим до терапії інтерферонами доволі довго. Резистентність до препаратів групи інтерферону у хворих на РС не виключена, але вона розвивається лише у невеликої частини хворих і пов’язана з появою дійсних нейтралізуючих антитіл. Функціональне значення цих антитіл поки що не з’ясовано, проте не виключено, що вони залучаються до системи регуляції цитокінів і можуть не лише зв’язувати, а й нейтралізувати ефекти інтерферону при тривалому використанні. Результати тривалих спостережень (від 4 до 10 років) продемонстрували стійкість позитивного ефекту під час лікування препаратами інтерферону як клінічно, так і за даними МРТ. Проте припинення лікування поступово призводить до відновлення клінічної і МРТ-активності. Доведено позитивний вплив зазначених препаратів на активність нейродегенеративного процесу саме на ранніх стадіях розвитку захворювання [43, 44].
Результати нещодавніх клінічних досліджень переконливо доводять, що терапія інтерфероном β-1b у достатній дозі і з більш високою частотою введення ефективніша порівняно з низькими дозою і частотою введення [45, 46].
Дотепер єдиним препаратом, що продемонстрував уповільнення прогресу ступеня інвалідизації у хворих із ВПРС (спостереження протягом 2 років у межах багатоцентрового подвійного сліпого плацебо контрольованого дослідження) [41, 42], є бетаферон. Імовірно, певне значення має відмінність у біологічній активності β-інтерферонів. Так, на XIX конгресі Європейського комітету з терапії і дослідження РС (ESTRIMS) (2003) фахівці з мікробіології і молекулярної генетики (США) зазначили, що під час тестування трьох препаратів групи β-інтерферону за стандартами ВООЗ виявлено суттєві відмінності у їх біологічній активності. Згідно з отриманими ними результатами сумарна біологічна активність тижневої дози бетаферону (250 мкг) удвічі перевищує таку в ребіфу (44 мкг) і в 7 разів – тижневу дозу іншого препарату інтерферону β-1a (авонексу). Автори дослідження припустили, що суперечності, наявні в літературних джерелах щодо доз і специфічної активності препаратів, пов’язані з відмінностями в стандартах, за якими кожен із препаратів оцінювався їх виробником [38].