Вітчизняна ендокринологія потребує якнайшвидшого впровадження в лікарську практику принципів профілактики й лікування захворювань, пов’язаних з нестачею йоду, що вже встановлені та успішно функціонують в інших країнах. Парадоксально, але в Україні попри активну роботу ще з кінця 50-х рр. ХХ ст. із профілактики і лікування ендемічного зобу, налагоджену та чітку систему профілактики йододефіцитних захворювань (ЙДЗ) щитоподібної залози (ЩЗ) наукова основа поглядів на зазначену проблему остаточно не сформована й досі.
Тривога з приводу недостатньої уваги до проблеми ЙДЗ висловлювалась як на рівні ВООЗ, ЮНІСЕФ, інших громадських організацій, так і на рівні Асоціації ендокринологів України, провідних спеціалістів. Тож на часі об’єднання зусиль спеціалістів і створення прийнятних клінічних рекомендацій, скерованих на проведення швидкої й ефективної роботи в цьому напрямку. Пропонуються проекти консенсусів по ендемічному зобу та аутоімунному тиреоїдиту, розроблені за участю ендокринологів, які спеціалізуються на питаннях тиреоїдології, на підставі вітчизняних і зарубіжних поглядів на зазначену проблему задля формування єдиного підходу до профілактики й лікування захворювань ЩЗ. Створення клінічних рекомендацій і консенсусів – процес динамічний, тому всіх ендокринологів і читачів «Медичної газети «Здоров’я України» закликаємо до обговорення цих документів.
Професор В.І. Паньків
«Ендемічний зоб: термінологія, діагностика, лікування, профілактика»
1.1. Зоб – збільшення розмірів щитоподібної залози (ЩЗ).
1.2. Ендемічний зоб – дифузне збільшення ЩЗ, зумовлене нестачею надходження в організм йоду або іншими струмогенними чинниками. Трапляється в популяції з частотою понад 5% серед дітей молодшого і середнього шкільного віку.
1.3. Спорадичний зоб – дифузне збільшення ЩЗ, зумовлене природженими або набутими дефектами синтезу гормонів ЩЗ. Трапляється в популяції з частотою до 5% серед дітей молодшого і середнього шкільного віку.
1.4. Фізіологічні дози йоду – кількість йоду в лікарських препаратах і продуктах харчування, збагачених йодом, що відповідає добовій потребі організму.
2.1. Традиційним методом визначення розмірів ЩЗ є пальпація. Виділення п’яти ступенів розмірів ЩЗ (за О.В. Ніколаєвим) у разі пальпаторної оцінки недоцільне.
2.2. За рекомендацією ВООЗ, у світі з 1994 р. використовується спрощена і доступна лікарям усіх спеціальностей класифікація розмірів ЩЗ, що дає змогу порівнювати результати з різних країн.
Ступінь 0 – зобу немає.
Ступінь 1 – зоб невидимий, але пальпується, при цьому розміри його часток більші за дистальну фалангу великого пальця руки досліджуваного.
Ступінь 2 – зоб пальпується і видимий оком.
2.3. Пропонується використовувати зазначену класифікацію для оцінки розмірів ЩЗ як у клініці, так і під час проведення епідеміологічних досліджень.
3.1. Для точного визначення розмірів ЩЗ показане ультразвукове дослідження (УЗД).
3.2. Об’єм кожної частки ЩЗ обчислюється множенням ширини (Ш), довжини (Д) і товщини (Т) із коефіцієнтом поправки на еліпсоїдність 0,479:
Об’єм = [(ШП x ДП x ТП) + (ШЛ x ДЛ x ТЛ)] x 0,479.
3.3. За міжнародними нормативами, у разі використання УЗД у дорослих осіб (понад 18 років) зоб діагностується, якщо об’єм залози у жінок більш ніж 18 мл, у чоловіків – 25 мл.
3.4. У дітей найдоцільніше використовувати нормативи об’єму ЩЗ, розраховані відносно площі поверхні тіла. Верхня межа нормальних значень (97 перцентиль) об’єму ЩЗ (у мл) із розрахунку на площу поверхні тіла в дітей, які проживають за умов нормального йодного забезпечення, представлена в таблиці.
Площа поверхні тіла обчислюється за номограмою або за формулою:
ППТ = В 0,425 x Р 0,725 x 71,84 x 10-4, де В – вага в кг, Р – ріст у см.
4.1. Розрізняють такі захворювання, зумовлені нестачею йоду в різні періоди життя:
4.2. Для забезпечення організму йодом рекомендуються такі норми його щоденного споживання (ВООЗ, 2001):
90 мкг – діти від 0 до 6 років;
120 мкг – діти від 7 до 12 років;
150 мкг – підлітки від 12 років і більше, а також дорослі;
200 мкг – вагітні та жінки, які годують дитину груддю.
5.1. Фактичне середнє споживання йоду на 1 особу в Україні (за даними скринінгу 2001 р.) становить 50-70 мкг на добу, тобто є недостатнім.
5.2. Ураховуючи епідеміологічні дані, більшість населення регіонів України зазнає легкого або помірного дефіциту йоду. У зв’язку з цим кожний мешканець йододефіцитного регіону щоденно має одержувати додаткову кількість йоду:
75 мкг – діти препубертатного віку;
100 мкг – підлітки;
100 мкг – дорослі;
200 мкг – вагітні та жінки, які годують дитину груддю.
Діти грудного віку одержують йод із материнським молоком.
5.3. Для подолання дефіциту йоду використовують такі методи профілактики:
6.1. У разі наявності дифузного збільшення ЩЗ за даними пальпації (класифікація ВООЗ, 1994) та/або збільшення її об’єму відносно площі поверхні тіла після виключення аутоімунного тиреоїдиту встановлюється діагноз ендемічнго зобу 1-го чи 2-го ступенів.
6.2. Призначається прийом препаратів йодиду калію в добовій дозі 200 мкг курсом не менш ніж 6 місяців.
6.3. Якщо через 6 місяців спостерігається значне зменшення або нормалізація розмірів ЩЗ, прийом препаратів йодиду калію в профілактичній дозі рекомендується продовжити, щоб запобігти рецидиву зобу.
6.4. Якщо на тлі прийому препаратів йодиду калію впродовж 6 місяців нормалізація розмірів ЩЗ не спостерігається, показане застосування левотироксину в дозі 2,6-3 мкг/кг маси тіла на добу або його комбінації зі 100-150 мкг йодиду калію на добу.
Адекватна доза тироксину підбирається відповідно до рівня ТТГ. Після нормалізації розмірів ЩЗ за даними УЗД, яке проводять кожні 6 місяців, рекомендується перехід на тривалий прийом профілактичних доз йодиду калію.