Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Цефоперазон (Cefoperazone) [6К-[6альфа,7бета(ДО*)]]-7-[[[[4-етил-2,3-діоксо-1-піперазиніл) карбоніл] аміно] ацетил] аміно] -3-[[(1-метил-1Н-тетразол-5-іл) тіо) мітив]-8-оксо-5-тіа-1-азабіцикло[4.2.0] окт-2-ен-2-карбонова кислота (у вигляді натрієвої солі);
основні фізико-хімічні властивості: білий або білий з жовтуватим відтінком порошок, гігроскопічний, легкорозчинний у воді, 0,9 % розчині натрію хлориду, у 5 % розчині глюкози;
склад: 1 флакон містить цефоперазону натрієвої солі 1,0 г.
Форма випуску.
Порошок для приготування розчину для ін'єкцій.
Фармакотерапевтична група. Цефалоспорини і споріднені речовини. Код АТС J01D A32.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
ЦЕФОПЕРАБОЛ - напівсинтетичний цефалоспориновый антибіотик ІІІ покоління. Призначений для парентерального застосування. За механізмом дії є інгібітором синтезу клітинної стінки бактерії. Має широкий спектр протимікробної дії, містить у собі більшість грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів.
Грампозитивні: Staphylococcus aureus (штами, які продукують і не продукують пеніциліназу), Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pneumonial, Streptococcus pyogenes (бета-гемолітичний стрептокок групи A), Streptococcus agalactiae (бета-гемолітичний стрептокок групи В). Corynebacterium spp. і більшість штамів Streptococcus faecalis менш чутливі до ЦЕФОПЕРАБОЛу.
Грамнегативні: Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Citrobacter spp., Serratia spp., Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia spp., Morganella morganii, Salmonella spp. та Shigella spp. До препарату високочутливими є більшість штамів Pseudomonas aeruginosa. Також чутливими є інші неферментуючі грамнегативні бактерії (Acinetobacter spp., ін.). Активний відносно утворюючих і неутворюючих бета-лактамазу штамів Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae і Neisseria meningitidis.
Анаероби: ЦЕФОПЕРАБОЛ є активним у відносно спороутворрючих (Clostridium spp.) і неспорюючих грампозитивних і грамнегативних анаеробів (Peptococcus, Peptostreptococcus, Eubacterium, Lactobacillus, Fusobacterium, деякі види Bacteroides та ін.).
Фармакокінетика.
Цефоперазон не всмоктується при прийомі внутрішньо. Максимальна концентрація препарату в сироватці крові через годину після внутрішньом'язового введення 1 г становить відповідно 65 мкг/мл; після 15-хвилинної внутрішньовенної інфузії в дозах 1, 2 і 3 г відповідно, 153, 252 і 340 мкг/мл. На 90 % зв'язується з білками. Період напіввиведення цефоперазона складає в середньому 2 години, незалежно від способу його введення. Добре проникає і розподіляється в рідинах і тканинах організму хворого. У терапевтичних концентраціях виявляється в асцитичній, перитонеальній, синовіальній рідинах, у жовчі і стінках жовчного міхура, мокротинні, легенях, піднебінних мигдаликах, міокарді, нирках, сечоводах, простаті, яєчках, матці, фаллопієвих трубах, а також у спинномозковій рідині і тканинах мозку. Виводиться переважно з жовчю (70-80 %), а також із сечею (20-30 %). Максимальна концентрація в жовчі через 3 години після внутрішньовенного введення 2 г становить 6 000 мкг/мл, у сечі – 2 200 мкг/мл. Препарат виводиться в активній формі (метаболізується менше 1%).
Показання для застосування.
ЦЕФОПЕРАБОЛ застосовується для лікування таких інфекційно-запальних захворювань, спричинених чутливими до нього мікроорганізмами:
- інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів;
- інфекції сечостатевої системи, у тому числі гонорея;
- інфекції органів малого тазу (ендометрит);
- перитоніт, холецистит і інші абдомінальні інфекції;
- сепсис;
- інфекції шкіри і м'яких тканин;
- інфекції кісток і суглобів.
ЦЕФОПЕРАБОЛ показаний також для профілактики післяопераційних ускладнень при абдомінальних, гінекологічних, травматологічних, торакальних, серцево-судинних операціях.
Спосіб застосування та дози.
ЦЕФОПЕРАБОЛ застосовується тільки внутрішньом’язово і внутрішньовенно.
Середньодобова доза ЦЕФОПЕРАБОЛу для дорослих становить 2-4 г, кратність введення - 2 рази на добу, кожні 12 годин. Тривалість лікування - 7-14 днів і більше за наявності показань. При тяжкому перебігу інфекцій доза може бути збільшена до 8 г на добу (максимальна), рівні частини цієї дози вводяться з 8–12 годинним інтервалом.
При неускладненому гонококовому уретриті ЦЕФОПЕРАБОЛ вводять одноразово, внутрішньом’язово, в дозі 500 мг.
З метою профілактики післяопераційних ускладнень препарат застосовується внутрішньовенно, в дозі 1 г або 2 г одноразово, за 30-60 хвилин до початку операційного втручання. За необхідності операційного втручання в ректальній зоні, припустимо введення препарату протягом 3 діб, кожні 12 годин після завершення операції.
При тяжкому ступені ниркової недостатності (кліренс креатиніну <18 мл/хв) добова доза ЦЕФОПЕРАБОЛу не повинна перевищувати 4 г.
Діти віком від 3 місяців. ЦЕФОПЕРАБОЛ призначається в добових дозах від 50 до 200 мг/кг (максимально З00 мг/кг). Доза вводиться за 2 прийоми, кожні 12 годин.
Діти віком до 3 місяців. ЦЕФОПЕРАБОЛ слід призначати тільки за життєвими показаннями!
Внутрішньовенне введення.
При струминному внутрішньовенному введенні максимальна разова доза ЦЕФОПЕРАБОЛу для дорослих становить 2 г, для дітей – 50 мг/кг маси тіла, при цьому тривалість введення повинна бути не менше 3 хвилин. Розчин для внутрішньовенного введення готують ex tempore. Як розчинники можуть використовуватися:
- глюкоза 5 %;
- ізотонічний розчин натрію хлориду (0,9 %);
- розчин Рингера лактата;
- стерильна вода для ін'єкцій.
Для краплинного внутрішньовенного введення кожен 1 г ЦЕФОПЕРАБОЛу розчиняють у 5 мл стерильної води для ін'єкцій, отриманий розчин додають до інфузійного розчину до концентрації 20-100 мг/мл. Тривалість введення, залежно від об’єму розчину, може становити від 10 до З0 хвилин і більше.
Внутрішньом'язове введення
Для приготування розчинів для внутрішньом'язового введення можуть використовуватися такі розчинники:
- стерильна вода для ін'єкцій;
- ізотонічний розчин натрію хлориду (0,9 %);
- 0,5 % розчин лідокаїну гідрохлориду,
які додають до 1 г ЦЕФОПЕРАБОЛу об’ємом З мл. При внутрішньом'язовому введенні препарат вводиться глибоко в сідничний м'яз. Свіжовиготовлені розчини ЦЕФОПЕРАБОЛу зберігають не більше 24 годин, при температурі від 5 до 25 °С.
Побічна дія.
ЦЕФОПЕРАБОЛ так само, як і інші цефалоспорини, може спричиняти такі побічні реакції:
- підвищена чутливість до препарату: висипання, кропив”янка, підвищена температура, еозинофілія. При вираженому прояві побічної дії лікування препаратом треба припинити і призначити антигістамінні засоби;
- гематологічні реакції: при тривалому лікуванні спостерігається оборотна нейтропенія і невелике зниження гемоглобіну і гематокриту, також можлива псевдопозитивна реакція Кумбса;
- транзиторне підвищення активності ферментів печінки;
- можливі ускладнення з боку травного тракту: зниження апетиту, нудота, рідке випорожнення, рідко - діарея, що у більшості випадків не вимагають припинення лікування і проведення додаткової терапії;
- місцеві реакції: болісність при внутрішньом'язовому введенні. Подібно до інших цефалоспоринів ЦЕФОПЕРАБОЛ виявляє місцеву подразливу дію, може спричинювати перифлебіти при внутрішньовенному введенні.
Протипоказання.
ЦЕФОПЕРАБОЛ протипоказаний хворим з підвищеною чутливістю до цефалоспоринів і інших бета-лактамних антибіотиків.
Вагітність і лактація.
Тяжкий ступінь нирково-печінкової недостатності.
Передозування.
У межах доз, рекомендованих Інструкцією для застосування, симптомів передозування не спостерігається.
При передозуванні можуть виникнути нейротоксичні явища, такі як судоми, блювання. Препарат виводиться з організму при гемодіалізі.
Особливості застосування.
При лікуванні ЦЕФОПЕРАБОЛом пацієнтам рекомендується утримуватися від вживання алкоголю.
Оскільки ЦЕФОПЕРАБОЛ в основному виводиться з жовчю, хворі з нирковою недостатністю, за винятком тяжкого ступеня, можуть застосовувати препарат без корекції схем терапії.
При дефіциті в організму вітаміну К (пацієнти, які дотримуються дієти, мають порушення при засвоєнні їжі, наприклад, хворі на муковісцидоз, а також пацієнти, які знаходяться протягом тривалого часу на парентеральному харчуванні) необхідно здійснювати контроль за протромбіновим часом, і, у разі потреби, призначати пацієнтам екзогенний вітамін К.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Не слід змішувати розчини препарату ЦЕФОПЕРАБОЛ в одному шприці з аміноглікозидами через їх фізичну несумісність.
Умови та термін зберігання.
Зберігати у сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі не вище 25°С.
Термін зберігання – 2 роки. Не використовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.