Загальна характеристика:
міжнародна назва: oxymetazoline;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, майже безбарвний або із жовтуватим відтінком розчин;
склад: 1 мл розчину містить оксиметазоліну гідрохлориду 0,500 мг;
допоміжні речовини: бензалконію хлорид, кислота етилендіамінтетраоцтова, натрію дигідрофосфату дигідрат, натрію моногідрофосфату дигідрат, вода очищена.
Форма випуску. Спрей назальний.
Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та інші препарати для місцевого застосування при захворюваннях порожнини носа. Симпатоміметики.
Код АТС R01AA05.
Фармакологічні властивості. Називін® належить до групи місцевих судинозвужувальних засобів (деконгенсантів). Справляє альфа-адреноміметичну дію.
Як похідний імідазоліну при низьких концентраціях виявляє в основному альфа2- адреноміметичну дію, при високих – діє на альфа1-адренорецептори.
Звужує судини у місці нанесення, зменшує набряклість слизової оболонки носа та верхніх дихальних шляхів. При місцевому назальному застосуванні у терапевтичних концентраціях не подразнює слизову оболонку носа, не спричинює гіперемію.
Дослідження міченого радіоактивним ізотопом оксиметазоліну показали, що цей ринологічний засіб не має системної дії.
Показання для застосування. Гострий риніт, алергічної та інфекційно-запальної етіології, синусити, утруднення носового дихання при застудних захворюваннях, євстахіїті, середньому отиті.
Спосіб застосування та дози. Називін® спрей призначений для лікування нежиті у дітей шкільного віку та у дорослих.
Дорослі та діти старше 6 років.
Називін® упорскується різким натисненням на флакон у кожний носовий хід, 2-3 рази на день.
Називін® не слід застосовувати більше 3-5 днів.
Дози вище рекомендованих треба застосовувати тільки під наглядом лікаря.
Побічна дія. Іноді - печіння або сухість носових оболонок, чхання. У рідких випадках - після того як ефект від застосування Називіну® закінчиться, відчуття сильної закладеності носа (реактивна гіперемія). Багаторазове передозування при місцевому назальному застосуванні призводить іноді до таких системних симпатоміметичних ефектів, як прискорення пульсу (тахікардія) та підвищення артеріального тиску. У дуже рідких випадках спостерігалися неспокій, безсоння, втома, головний біль, нудота.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату, атрофічний риніт. Закритокутова глаукома. Вік до 6 років.
Передозування. Після значного передозування або при випадковому прийомі внутрішньо можуть виникнути такі симптоми:
звуження зіниць, нудота, блювання, ціаноз, підвищення температури, тахікардія, аритмія, судинна недостатність, артеріальна гіпертензія, дихальні розлади, набряк легенів, зупинка серця.
Крім цього можуть виникнути психічні розлади, а також пригнічення функцій центральної нервової системи, які супроводжуються сонливістю, зниженням температури тіла, брадикардією, артеріальною гіпотензією, зупинкою дихання та можливим розвитком коми.
Терапевтичні заходи при передозуванні:
промивання шлунка, прийом активованого вугілля, термінове звернення до лікаря.
Особливості застосування.
Препарат необхідно з обережністю призначати хворим на артеріальну гіпертензію, з вираженим атеросклерозом, тахікардією, підвищеним внутрішньоочним тиском, гіпертиреозом, цукровим діабетом, феохромоцитомою, при одночасному застосуванні з інгібіторами МАО та у термін до 10 днів після закінчення їх застосування.
Застосування під час вагітності та лактації.
Під час вагітності та лактації не допускається перевищення рекомендованого дозування. Препарат треба застосовувати тільки після старанної оцінки співвідношення ризику та користі для матері і плода.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами та механізмами.
Після тривалого застосування або прийому засобів від застуди, які вміщують оксиметазолін, у дозуванні, що перевищує рекомендоване, не можна виключити загальний вплив на серцево-судинну систему та центральну нервову систему. У таких випадках здатність керувати транспортним засобом може понизитися.
Довготривале застосування протинабрякових засобів для носа може призводити до послаблення їх дії. Зловживання цими засобами може спричинити атрофію слизової оболонки та реактивну гіперемію з медикаментозним ринітом, а також пошкодження слизового епітелію та інгібування активності епітелію. Слід уникати довготривалого застосування та передозування.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні блокаторів МАО і трициклічних антидепресантів – підвищення артеріального тиску.
На даний час випадки лікарської несумісності не відомі.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі (не вище за 25 ОС), у місці, недоступному для дітей.
Термін придатності - 3 роки. Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.