Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: стерильний, прозорий розчин;
склад: 1 мл розчину містить нафазоліну гідрохлориду 0,25 мг і феніраміну малеату 3 мг;
допоміжні речовини: бензалконію хлорид, кислота борна, бура, динатрію едетат, натрію хлорид, натрію гідроксид та/або кислота соляна концентрована (для регулювання pH), вода очищена.
Форма випуску. Краплі очні.
Фармакотерапевтична група. Протинабрякові та протиалергійні засоби. Код АТС S01GA51.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. НАФКОН®-A – протиалергійний препарат для офтальмологічного застосування, що містить 0,025% нафазоліну гідрохлориду та 0,3% феніраміну малеату та поєднує в собі антигістамінну дію феніраміну малеату, антагоніста H1-рецепторів, та судинозвужувальну дію нафазоліну гідрохлориду.
Антагоністи H1-рецепторів не запобігають вивільненню гістаміну, але зменшують або запобігають впливу гістаміну на кровоносні судини, гладкі м’язи та чутливі нервові закінчення.
Нафазоліну гідрохлорид - симпатоміметик із значною a-адренергічною дією. Це судинозвужувальний засіб із швидкою та тривалою дією, що зменшує набряки та гіперемію при застосуванні безпосередньо на слизову оболонку. Завдяки місцевій адренергічній активності нафазолін проявляє судинозвужувальну дію на кровоносні судини, призводячи таким чином до усунення гіперемії кон’юнктиви.
Фармакокінетика.
Клінічні дослідження з фармакокінетики нафазоліну гідрохлориду та феніраміну малеату для місцевого офтальмологічного застосування не проводилися. Як і у випадку з іншими препаратами для місцевого застосування в око, очікується, що після закапування препарату НАФКОН®-А відбувається системна абсорбція та препарат відзначається в плазмі в низьких концентраціях.
Показання для застосування. Для послаблення подразнення очей та/або гіперемії та для лікування алергійних та запальних захворювань очей.
Спосіб застосування та дози. Закапувати одну або дві краплі препарату НАФКОН®-A в кожне око кожні 3 - 4 години або з меншою частотою, необхідною для ослаблення симптомів. Не слід продовжувати лікування після зникнення симптомів.
Побічна дія. НАФКОН®-А рідко може спричинювати печіння та слабке й короткочасне поколювання (від кількох секунд до кількох хвилин), які, як правило, зникають при постійному застосуванні препарату. Інколи може виникати депресія, яка може призвести до втрати свідомості та/або коми.
Можуть виникати такі побічні ефекти: розширення зіниці, підвищення внутрішньоочного тиску, системні ефекти внаслідок абсорбції (а саме: гіпертензія, серцева аритмія, гіперглікемія), нудота, головний біль.
Рідко можуть виникати реакції підвищеної чутливості.
Протипоказання. Застосування НАФКОНу®-A протипоказано пацієнтам із закритокутовою глаукомою в анамнезі та пацієнтам з підвищеною чутливістю до будь-якого з компонентів препарату.
Передозування. В разі передозування надлишок препарату НАФКОН®-A слід вимити з очей теплою проточною водою.
Передозування або випадкове ковтання препаратів, що містять нафазолін, може викликати депресію зі значним зниженням температури тіла, брадикардію, підвищене потовиділення, сонливість та кому, особливо у дітей.
Особливості застосування. НАФКОН®-A слід з обережністю застосовувати пацієнтам похилого віку, що мають тяжкі захворювання серцево-судинної системи, включаючи серцеву аритмію, пацієнтам з неконтрольованою гіпертензією, пацієнтам, що хворіють на діабет (особливо, якщо діабет неадекватно контролюється) та пацієнтам, що страждають на затримку сечі або аденому передміхурової залози.
Якщо протягом 72 годин застосування крапель НАФКОН®-A симптоми не зникають або стан погіршується, лікування слід припинити. Не слід застосовувати НАФКОН®-A протягом тривалого часу (понад 14 днів) без подальшого огляду пацієнта лікарем.
Надмірне застосування препарату може викликати поширення запалення та гіперемію ока.
Щоб уникнути забруднення кінчика крапельниці та розчину, необхідно дотримуватись обережності і не торкатися повік, прилягаючих ділянок та інших поверхонь кінчиком флакона-крапельниці. Після кожного застосування щільно закривайте флакон ковпачком.
Контактні лінзи
Пацієнти повинні бути проінформовані про те, що після інсталяції крапель НАФКОН®-А слід зачекати 10-15 хвилин перш ніж вставити контактні лінзи. НАФКОН®-A містить бензалконію хлорид як консервант, тому не слід застосовувати краплі під час носіння контактних лінз.
Застосування пацієнтами похилого віку
При застосуванні пацієнтами похилого віку немає необхідності у коригуванні дози.
Застосування дітьми та підлітками
Безпеку та ефективність при застосуванні препарату дітьми, віком до 12 років, не було встановлено (див. “Передозування”).
Застосування при порушенні функції печінки та нирок
Застосування нафазоліну гідрохлориду та феніраміну малеату у формі очних крапель, включаючи НАФКОН®-A, не вивчалось у пацієнтів з порушеннями функції нирок або печінки. Тому слід дотримуватися обережності при застосування НАФКОНу®-A у пацієнтів із захворюваннями нирок або печінки.
Вагітність і лактація
Вагітність
Не відомо чи може нафазоліну гідрохлорид або феніраміну малеат для офтальмологічного застосування мати шкідливий вплив на плід. НАФКОН®-A має застосовуватися вагітними жінками тільки тоді, коли користь для матері виправдовує потенційний ризик для плода.
Жінки, що годують груддю
Не відомо чи може нафазоліну гідрохлорид або феніраміну малеат для офтальмологічного застосування виділятися в грудне молоко. НАФКОН®-А має застосовуватися жінками, що годують груддю, тільки тоді, коли користь для матері виправдовує потенційний ризик для дитини.
Вплив на здатність керувати автомобілем або іншими механічними засобами. Як і у випадку застосування інших очних крапель, тимчасова нечіткість зору або інші порушення зору можуть впливати на здатність керування автотранспортом або механізмами. Якщо нечіткість зору виникає під час закапування, пацієнту необхідно зачекати доти, доки зір проясниться, перш ніж керувати автотранспортом або механізмами.
У дуже поодиноких випадках НАФКОН®-А може призвести до тимчасового мідріазу, що може погіршити зір при інтенсивному освітленні.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Слід з обережністю застосовувати препарат пацієнтам, що лікуються інгібіторами МАО.
У разі супутньої терапії з використанням інших місцевих офтальмологічних препаратів слід дотримуватись інтервалу 5-10 хвилин між їх застосуванням.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 8-300С. Захищати від світла та надмірного нагрівання. Не використовувати понад 4 тижні після першого відкриття флакона. Термін придатності – 3 роки.