Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: від білого до жовтуватого кольору, овальні, двоопуклі таблетки, гладенькі з обох сторін.
cклад: 1 таблетка містить тинідазолу – 500 мг, міконазолу нітрату – 100 мг, неоміцину сульфату, еквівалентно неоміцину, – 20 мг;
допоміжні речовини: лактоза, крохмаль кукурудзяний, целюлоза мікрокристалічна, метилпарабен, пропілпарабен, ПВПК-30, натрію крохмальгліколят, тальк очищений, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний, кислота адипінова, натрію бікарбонат.
Форма випуску. Таблетки вагінальні.
Фармакотерапевтична група. Протимікробні та антисептичні засоби, що застосовують у гінекології. Комбінації похідних імідазолу. Код АТС G01А F20.
Фармакологічні властивості. Пульситекс – протимікробний засіб, дія якого обумовлена властивостями його складових компонентів.
Фармакодинаміка. Тинідазол – похідне нітроімідазолу, синтетичний антипротозойний препарат. Активний відносно Trichomonas vaginalis, Entamoeba hystolytica та лямблій. Діє бактерицидно на анаеробні бактерії: Bacteroides fragilis, Bacteroides melaninogenicus, Bacteroides spp., Clostridium spp., Eubacterium spp., Fusobacterium spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Veillionella spp. Механізм протипротозойної та антибактеріальної дії тинідазолу обумовлений ушкодженням структури ДНК або пригніченням її синтезу.
Міконазолу нітрат – протигрибковий засіб, похідне імідазолу. Міконазол має фунгіцидну дію на дерматофіти (Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis), дріжджові та дріжджоподібні гриби (Candida albicans та ін.), а також інші патогенні гриби (Malassezia furfur, Aspergillus niger, Penicillium crustaceum та ін.). Mає антибактеріальну дію більш виражену до грампозитивних бактерій (стафілококів, стрептококів); менш активний відносно грамнегативних бактерій (кишкова паличка, синьогнійна паличка та протей). Міконазол пригнічує біосинтез ергостеролу та ліпідів, необхідних для утворення клітинної мембрани грибів. Мембрана ушкоджується, порушується її бар’єрна функція. Міконазол має помірну гіперосмолярну активність, що обумовлює його антиексудативну дію.
Міконазол пригнічує дихання мікроорганізмів на рівні мітохондрій. Пригнічує активність ферментів (АТФ-аз). Сприяє активізації процесів перекисного окислення ліпідів, що призводить до накопичення у клітині токсичних ендопероксидів з наступним цитолізом та їх загибеллю.
Неоміцину сульфат – антибіотик групи аміноглікозидів з широким спектром протимікробної дії. Має бактерицидну дію. Активний відносно грампозитивних та грамнегативних мікроорганізмів: Corynebacterium spp., Staphylococcus spp., Mycobacterium tuberculosis, Enterococcus flacium, Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris. Не діє на Proteus spp., та Neisseria spp. Малоактивний відносно Pseudomonas aeruginosa та Streptococcus spp. Анаеробні бактерії нечутливі до неоміцину.
Механізм дії неоміцину пов’язаний з безпосереднім впливом на рибосоми та пригніченням синтезу білка мікробної клітини.
Вагінальні таблетки Пульситекс спричиняють протимікробну та протигрибкову дію на слизову оболонку піхви. Тинідазол, що входить до складу Пульситексу, спричиняючи протимікробну дію, може сприяти активізації розвитку грибів. Поєднання антимікробної дії тинідазолу та неоміцину з протигрибковою активністю міконазолу у складі препарату Пульситекс є доцільним.
Фармакокінетика. При інтравагінальному введенні тинідазол всмоктується. Максимальна концентрація в крові становить приблизно 50 % від концентрації, що досягається після приймання еквівалентної дози внутрішньо. Метаболізується у печінці, період напіввиведення становить 8 годин. Виводиться із сечею. Стосовно міконазолу при місцевому застосуванні спостерігається незначна абсорбція (приблизно 1% від 5 г вагінальної дози протягом 72 годин та 0,35 % міконазолу від 1 г місцевої дози протягом 48 годин). Екскреція міконазолу відбувається із сечею у вигляді метаболітів.
Показання для застосування. Місцеве лікування грибкових, бактеріальних, протозойних, змішаних вульвовагінітів у жінок. Вагінальний кандидоз, змішані вагінальні інфекції, вагінальний трихомoноз, бактеріальний вагініт, неспецифічний вагініт.
Спосіб застосування та дози. По 1 таблетці на добу у піхву, краще на ніч протягом 5–7 днів. Тривалість лікування у кожному конкретному випадку визначає лікар залежно від клінічної ситуації.
Побічна дія. При використанні препарату у рекомендованій дозі ризик виникнення побічної дії мінімальний – таблетки Пульситекс добре переносяться при місцевому застосуванні. У поодиноких випадках може бути відчуття печіння місцево безпосередньо після введення таблетки. Це відчуття зникає після припинення лікування.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до компонентів препарату. Жінкам у період І триместру вагітності та лактації.
Передозування. Передозування не спостерігалось.
Особливості застосування. Одночасно слід лікувати статевого партнера. У період лікування слід утримуватись від статевих контактів. Лікування препаратом Пульситекс не проводити в період менструації. В період лікування не вживати алкоголь.
Застосування Пульситексу не впливає на здатність керувати автомобільним транспортом та виконання робіт, що потребують підвищеної уваги. Застосування Пульситексу у II–III триместрах вагітності можливе тільки у тих випадках, коли очікувана користь для матері переважатиме потенційний ризик для плоду. При необхідності застосування Пульситексу в період годування груддю слід вирішити питання про припинення годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Тинідазол посилює дію кумаринових антикоагулянтів (дикумарин, неодикумарин), тому збільшується ризик розвитку кровотечі. При одночасному вживанні алкоголю або прийманні ліків, що містять алкоголь, може розвиватись дисульфірамоподібна реакція (антабус-реакція-гіперемія, тахікардія).
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі до +25 °С в сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці. Термін придатності – 2 роки.