Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглої форми світло-коричневого кольору з вкрапленнями та запахом какао, з плоскою поверхнею, рискою та фаскою;
склад: 1 таблетка містить: кислоти ацетилсаліцилової – 0,24 г; парацетамолу – 0,18 г; кофеїну – 0,03 г;
допоміжні речовини: кислота лимонна, крохмал картопляний, тальк, кальцію стеарат, какао.
Лікарська форма. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Аналгетики та антипіретики.
Код АТС N 02 B A 51.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Завдяки наявності у таблетці кислоти ацетилсаліцилової і парацетамолу препарат має протизапальний, жарознижувальний та аналгетичний ефекти.
Ацетилсаліцилова кислота зумовлює жарознижувальну та протизапальну дії, послаблює біль, гальмує агрегацію тромбоцитів, поліпшує мікроциркуляцію в зоні запалення.
Парацетамол зумовлює аналгетичний і жарознижувальний ефекти.
Кофеїн сприяє нормалізації тонусу судин головного мозку та прискорює кровотік, не проявляючи в даній дозі істотного стимулюючого впливу на ЦНС.
Фармакокінетика. Кислота ацетилсаліцилова при застосуванні перорально швидко всмоктується, достатня концентрація у крові спостерігається через 30 хвилин, максимальна – через 2 години. Частина препарату всмоктується у шлунку, більша частина – у тонкій кишці.
Парацетамол добре всмоктується у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, метаболізується в печінці. Максимальний терапевтичний ефект розвивається через 2 – 2,5 години. Період напіврозпаду – близько 2 годин. Із організму виводиться з сечею через 4 – 4,5 години.
Кофеїн підвищує секрецію шлунка. Механізм дії кофеїну зумовлений пригніченням ферменту фосфодіестерази, що призводить до накопичення всередині клітин циклічного аденозинмонофосфату. Циклічний АМФ стимулює метаболізм в органах та тканинах, у тому числі в м’язах та в ЦНС.
Із організму компоненти препарату та продукти метаболізму виводяться через нирки.
Показання для застосування. Препарат призначають при слабкому або помірно вираженому больовому синдромі, при головному болю, мігрені, зубному болю, невралгії, первинній дисменореї, а також при гіпертермії у дорослих, пов’язаній з грипом, застудними та іншими інфекційними захворюваннями.
Спосіб застосування та дози. Препарат приймають по 1 – 2 таблетки 2 – 3 рази на добу. Курс лікування залежить від ефективності терапії і, як правило, не перевищує 7 днів.
Побічна дія. Можуть спостерігатися побічні ефекти, що характерні для препаратів кислоти ацетилсаліцилової: нудота, анорексія, біль в епігастральній ділянці, діарея, ерозивно-виразкові ураження шлунка та кишечнику, тромбоцитопенія, анемія, алергічні реакції, порушення функцій печінки та нирок. При тривалому застосуванні може виникати запаморочення, головний біль, зворотні порушення зору, шум у вухах, блювання, порушення реологічних властивостей та зсідання крові.
Для препаратів парацетамолу характерні алергічні реакції, при тривалому застосуванні не виключені гепатотоксична та нефротоксична дія препарату, анемія, метгемоглобінемія.
Протипоказання. Не рекомендується призначати препарат хворим з виразковою хворобою шлунка та 12-палої кишки, при шлунково-кишкових кровотечах, зниженому зсіданні крові, тяжких порушеннях функцій печінки і нирок, у перші три місяці вагітності та індивідуальній чутливості до кислоти ацетилсаліцилової і парацетамолу. У зв’язку з наявністю у таблетці кофеїну препарат протипоказаний при підвищенній збудливості, безсонні, гіпертонії, атеросклерозі, органічних захворюваннях серцево-судинної системи, у старечому віці, при глаукомі.
Діти молодше 12 років з гіпертермією на фоні вірусних захворювань (риск синдрому Рейє).
Передозування. Можливі симптоми характерні для отруєння кислотою ацетилсаліциловою: виражене порушення показників кислотно-основної рівноваги. Симптомами більш легкого ступеня отруєння є гіпервентиляція, звін у вухах, зниження гостроти зору та слуху, головний біль, запаморочення. При тяжких отруєннях можуть появлятися марення, тремор, задишка, ексикоз, гіпертермія та розвитися кома.
Парацетамол у терапевтичних дозах практично безпечний. При передозуванні можливий дискомфорт в епігастрії, алергічні реакції (свербіж, шкірний висип, кропив’янка, набряк Квінке). Рідко відмічається анемія, тромбоцитопенія, метгемоглобінемія.
Особливості застосування. Приймають Цитрамон-Стома перорально після їди. Препарат не рекомендується призначати дітям, жінкам у перші 3 місяці вагітності та в період лактації.
Препарат не впливає на здатність керувати транспортними засобами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не допускається прийом нестероїдних протизапальних засобів, антикоагулянтів.
Кислота ацетилсаліцилова посилює ефект антикоагулянтів, цукрознижувальних засобів, метотрексату, резерпину при їх прийомі внутрішньо.
Барбітурати, протисудомні засоби, рифампіцин, а також алкоголь збільшують ризик гепатотоксичної дії парацетамолу.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 0С. Термін придатності – 2 роки.