Загальна характеристика:
міжнародна назва: Azithromycin;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, світло-блакитного
кольору, круглої форми, з двоопуклими поверхнями, з написом PLIVA з одного боку і 125 з другого боку;
склад: 1 таблетка містить азитроміцину дигідрату 125 мг;
допоміжні речовини: кальцію фосфат двозаміщений безводний, гідроксипропилметилцелюлоза, крохмаль кукурудзяний, крохмаль модифікований, целюлоза мікрокристалічна, натрію лаурилсульфат, магнію стеарат, натрію індиготиндисульфонат, титану двоокис, полісорбат, тальк
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системного застосування. Макроліди, лінкозаміди та стрептограміни. Азитроміцин.
Код АТС J01FA10.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Азитроміцин є представником групи макролідних антибіотиків – азалідів, що має широкий спектр антимікробної дії. Він пригнічує біосинтез білків мікроорганізмів, зв’язуючись з 50S-субодиницею рибосоми. Активний стосовно ряду грампозитивних бактерій: Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, S. agalacticae, стрептококів груп C, F, і G, Staphylococcus aureus i S. epidermidis. Не діє на грампозитивні бактерії, стійкі до дії еритроміцину. Ефективний щодо грамнегативних мікроорганізмів: Haemophilus influenzae, H. parainfluenzae i H. ducrei, Moraxella catarrhalis, Bordetella pertussis i B. parapertussis, Neisseria gonorrhoeae тa N. meningitidis, Brucella melitensis, Helicobacter pylori, Gardnerella vaginalis. Діє на чутливі анаеробні мікроби: Сlostridium spp., Peptostreptococcus spp., i Peptococcus spp. Крім того, є ефективним щодо внутрішньоклітинних та інших мікроорганізмів, у тому числі: Legionella pneumophila, Chlamydia trachomatis i C. pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma urealyticum, Listeria monocitogenes, Treponema pallidum, Borrelia burgdorferi.
Фармакокінетика.
При внутрішньому прийомі Cумамед добре всмоктується і швидко розподіляється по
всьому організму, при чому в тканинах досягаються дуже високі концентрації антибіотика. Має тривалий період напіввиведення і повільно виділяється з тканин.
Вказані властивості визначають можливість прийому препарату один раз на добу протягом 3 днів. Виводиться в основному з жовчю в незмінному вигляді, невелика частина виводиться нирками.
Показання для застосування.
Інфекції викликані мікроорганізмами, чутливими до азитроміцину:
інфекції ЛОР-органів (бактеріальний фарингіт/тонзиліт, синусит, середній отит);
інфекції дихальних шляхів (бактеріальний бронхіт, інтерстиціальна і альвеолярна пневмонія);
інфекції шкіри та м’яких тканин: хронічна мігруюча еритема (початкова стадія хвороби Лайма), бешиха, імпетиго, вторинні піодерматози;
інфекції, що передаються статевим шляхом: неускладнений уретрит/цервіцит;
інфекції шлунка та дванадцятипалої кишки, що викликані Helicobacter pylori.
Спосіб застосування та дози.
Сумамед приймають 1 раз на добу принаймні за годину до або дві години після їди.
Дорослі:
Інфекції ЛОР-органів і дихальних шляхів, шкіри та м’яких тканин (окрім хронічної мігруючої еритеми): 10 мг/кг маси тіла один раз на добу протягом 3 днів.
Діти:
Сумамед таблетки по 125 мг рекомендується призначати дітям з масою тіла від 12,5 до 25 кг. Призначають із розрахунку 10мг/1кг маси тіла на протязі 3 днів.
Хронічна мігруюча еритема (хвороба Лайма): 1 раз на добу протягом 5 днів у дозі: 20 мг/кг маси тіла в 1-й день, потім по 10 мг/кг маси тіла з 2-го по 5-й день.
У разі пропуску прийому 1 дози препарату пропущену дозу належить прийняти якомога раніше, а наступні – з інтервалами у 24 години.
Побічна дія.
Після прийому азитроміцину побічні реакції виникають рідко. Можуть спостерігатися реакції з боку шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, пронос, метеоризм, біль у животі) та шкірні висипання; мультиформна еритема; ангіоневротичний набряк; фотосенсибілізація; вагініт; нефрит; гіперглікемія; артралгія; можливе оборотне помірне підвищення активності печінкових ферментів, нейтропенія, у деяких випадках нейтрофілія і еозинофілія. Змінені показники повертаються в межі норми через 2–3 тижні після припинення лікування.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до макролідних антибіотиків.
Не призначати дітям з масою тіла до 12,5 кг.
Особливості застосування.
Слід з обережністю застосовувати у хворих з важкими порушеннями функції печінки.
Вагітність і період лактації.
У дослідженнях репродукції на тваринах шкідливого впливу азитроміцину на плід не відзначено. Препарат проникає крізь плаценту. Через недостатню кількість клінічних даних не рекомендується призначати препарат вагітним та матерям,що годують груддю (за винятком випадків, коли це необхідно за життєвими показаннями). Слід вирішити питання щодо припинення годування під час прийому препарату.
Виняткові фармакокінетичні властивості Cумамеду дають змогу дозувати його просто і застосовувати короткими курсами. При вищенаведених показаннях немає потреби приймати препарат протягом більш тривалого часу, ніж це зазначено в цій інструкції.
Слід з обережністю застосовувати для лікування дітей з важкими порушеннями функції нирок і печінки.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Антацидні засоби уповільнюють всмоктування азитроміцину. Рекомендується дотримуватися не менш ніж двогодинного інтервалу між прийомом препарату та антациду. Слід звернути увагу на одночасний прийом препарату з теофіліном, терфенадином, варфарином, карбамазепіном, фенітоїном, триазоламом, дигоксином, ерготаміном, циклоспорином, тому що макролідні антибіотики можуть підсилювати ефект вищезгаданих препаратів. На відміну від більшості макролідів, азитроміцин не зв’язується з ферментами комплексу цитохрому Р-450. До цього часу взаємодії азитроміцину з вказаними препаратами не спостерігалося.
Умови та термін зберігання.
Зберігають при кімнатній температурі (15–25˚C) у місці, недоступному для дітей.
Термін придатності 3 роки.
Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.