Склад лікарського засобу:
діючі речовини: 1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, містить тіаміну мононітрату (вітамін В1) 200 мг, піридоксину гідрохлориду (вітамін В6) 50 мг, ціанокобаламіну (вітамін В12) 1 мг;
допоміжні речовини: гіпромелоза, манітол, целюлоза порошкоподібна, целюлоза мікрокристалічна, крохмаль прежелатинізований, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний, макрогол 6000, тальк, титану діоксид (Е 171), еритрозин (Е 127).
Лікарська форма. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Таблетки круглої, двоопуклої форми, рожевого кольору, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Препарати вітаміну В1 у комбінації з вітамінами В6 та/або В12.
Код АТС А11DB.
Фармакологічні властивості. Вітаміни групи В є компонентами ферментної системи, яка регулює білковий, жировий та карбогідратний метаболізм. Кожний із вітамінів групи В відіграє суттєву біологічну роль. Їх присутність в організмі у збалансованій кількості необхідна для правильного функціонування метаболізму.
Препарат поєднує в собі високі дози трьох вітамінів: В1, В6, В12, які відіграють важливу роль у нормальній діяльності нервової системи. Кожен із цих вітамінів необхідний для забезпечення оптимального обміну речовин у нервових клітинах. Крім того, при застосуванні високих доз цих вітамінів, вони проявляють знеболювальну дію.
Тіаміну мононітрат (вітамін В1) поглинається в тонкому кишечнику, дванадцятипалій та порожній кишках. Після застосування діюча речовина проникає через слизову оболонку кишечнику, а потім по портальній вені надходить до печінки, де певна кількість тіаміну засвоюється. Головні метаболіти (поряд із невеликою кількістю тіаміну, що виділяється в незміненому вигляді) - це тіамінкарбонова кислота та пірамін (2,5-диметил-4-амінопіримідин).
Піридоксину гідрохлорид (вітамін В6) швидко поглинається з кишечнику. В організмі піридоксин окиснюється до піридоксалю або амінується до піридоксаміну. Умовою його функціонування як коензиму є фосфорилювання за СН2ОН-групі в 5-му положенні, тобто утворення піридоксаль-5-фосфату (PALP). У крові близько 80 % PALP зв’язані з білками. Піридоксин переважно накопичується в м’язах. Головний метаболіт - 4-піридоксинова кислота.
Ціанокобаламін (вітамін В12). У нормі поглинання ціанокобаламіну обмежене і залежить від концентрації “внутрішнього фактора Кастла”. Деяка кількість вітаміну В12 поглинається у вільному стані, однак при цьому основна маса поглинається після зв’язування з “внутрішнім фактором Кастла”.
Після поглинання вітамін В12 надходить зі шлунково-кишкового тракту в сироватку. Накопичення вітаміну В12 відбувається в основному в печінці. Період напіввиведення з сироватки становить приблизно 5 днів, а з печінки - приблизно 1 рік.
Показання для застосування. Супутня терапія при захворюваннях нервової системи, таких як:
- невротичні болі при гострих або хронічних невритах та поліневритах;
- невралгія, а також токсичні ураження нервової тканини при алкоголізмі, інтоксикації лікарськими препаратами, діабетичній поліневропатії.
Протипоказання. Не рекомендується застосовувати препарат при гіперчутливості до вітамінів В1, В6 або В12. Призначення вітаміну В12 пацієнтам, котрі страждають на псоріаз, може спричинити погіршення симптомів хвороби.
Особливі застереження.
- Застосування у період вагітності або годування груддю. Клінічні дослідження застосування Нейрорубін–Форте Лактаб у тварин та у жінок у період вагітності не проводилися.
Вітамін В6 проникає у грудне молоко та проходить через плацентний бар'єр.
- Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Дослідження щодо впливу Нейрорубіну-Форте Лактаб на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами не проводилися. Проявляти обережність при виникненні побічних ефектів.
- Діти. Клінічних даних про застосування комплексу вітамінів групи В у високих дозах для дітей немає, тому застосування препарату в педіатричній практиці не бажане.
Спосіб застосування та дози. Застосовують внутрішньо до або під час приймання іжі, не розжовуючи, запиваючи достатньою кількістю води. Звичайна доза для дорослих становить 1-2 таблетки на добу. Курс лікування – 4 тижні. Для подальшого лікування слід звернутися до лікаря.
Передозування. Викликають блювання, промивають шлунок, приймають активоване вугілля. У поодиноких випадках надмірні щоденні дози вітаміну В6 (500 мг або більше впродовж більш ніж 5 місяців) спричиняють периферійну сенсорну нейропатію, яка зазвичай зникає після закінчення застосування препарату.
Побічні ефекти.
Гіперчутливість. У пацієнтів з підвищеною чутливістю може розвинутись ангіоневротичний набряк. Алергічні реакції зустрічаються досить рідко.
Ендокринна система. При застосуванні препарату інгібується виділення пролактину.
Нервова система. У поодиноких випадках з'являлося відчуття неспокою (у надмірно чутливих пацієтів).
При застосуванні високих доз піридоксину гідрохлориду (500 мг на день) протягом тривалого часу траплялися поодинокі випадки периферійної сенсорної нейропатії.
Серцево-судинна система. Поодинокі випадки тахікардії, циркуляторного колапсу (у пацієнтів з надмірною чутливістю).
Органи дихання. Поодинокі випадки ціанозу, набряку легень (у пацієнтів з надмірною чутливістю).
Травний тракт. Нудота, кровотеча зі шлунково-кишкового тракту (у пацієнтів з надмірною чутливістю).
Печінка та жовчний міхур. Високі дози препарату можуть призвести до підвищення рівня глютамінощавлевооцтової трансамінази (SGOT) в сироватці крові.
Шкіра. Реакції з проявами свербіжу та кропив’янки (у пацієнтів з надмірною чутливістю). Високі дози препарату можуть спричинити появу акне. Піридоксину гідрохлорид може провокувати вугревий шкірний висип.
Загальні симптоми. Раптова пітливість, відчуття слабкості, запаморочення.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. Оскільки піридоксину гідрохлорид стимулює декарбоксилування L-дофаміну (леводопа) і може зменшувати його терапевтичний ефект, при лікуванні пацієнтів із хворобою Паркінсона варто виключити одночасне застосування цих препаратів.
Може збільшитись токсичність ізоніазиду.
Тіосемікарбазон та 5-флурорацил зменшують ефективність вітаміну B1, оскільки вони є його антагоністами. Антациди уповільнюють всмоктування вітаміну В1.
Термін придатності. 4 роки. Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеному на упаковці.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці. Зберігати у сухому місці при температурі не вище 25 °С.