Актуально

Актуально

На круглому столі, який пройшов в Інституті фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, українські та міжнародні фахівці обговорили нові звітно-облікові форми з лікування туберкульозу. Впровадження цих форм дозволить здійснювати більш ефективний контроль над епідемією туберкульозу в Україні. Нові форми були розроблені групою фахівців у рамках проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні».

Їх розробка та застосування є одним з етапів упровадження ДОТС-стратегії в Україні. Як зазначено в Інструкції з впровадження проекту, термін ДОТС (DOTS) застосовується до конкретної програми контролю за туберкульозом у рамках Національної програми боротьби із захворюванням на туберкульоз, яка вимагає від уряду твердих намірів щодо здійснення постійного контролю за туберкульозом. Особливістю цієї стратегії є виявлення випадків туберкульозу за допомогою мікроскопії мазків мокротиння в людей з симптомами туберкульозу, що звернулись до лікаря (до основних симптомів, які можуть свідчити про захворювання туберкульозу, відносяться тривалий, протягом трьох тижнів, кашель, слабкість, різка втрата ваги). Окрім того, стратегія ДОТС передбачає застосування стандартизованих схем лікування, безперервного постачання протитуберкульозних ліків першого ряду та стандартизованої реєстрації і системи звітності, що дозволяє оцінювати результати лікування кожного хворого і програми здійснення контролю за епідемією туберкульозу в цілому.

Представники міжнародних організацій, зокрема керівник Бюро ВООЗ з питань боротьби з туберкульозом в Україні Кестутіс Мішкініс та керівник пілотного проекту щодо боротьби з туберкульозом у м. Києві Епко Хаскер, зазначили, що розроблені українськими фахівцями звітно-облікові форми відповідають міжнародним стандартам ВООЗ. «Я ознайомився з новими формами і можу зазначити, що всі основні елементи, які стосуються вимог ВООЗ, до них включені», — зазначив Епко Хаскер. З свого боку, директор Інституту фтизіатрії і пульмонології, головний спеціаліст із фтизіатрії та пульмонології МОЗ України Юрій Фещенко сказав, що в нових звітно-облікових формах ураховані не лише міжнародні вимоги, а й національні особливості діагностики туберкульозу. Так, поряд з використанням бактеріологічного дослідження (мікроскопії мазків мокротиння), в Україні передбачено застосування рентгенологічних методів дослідження. «Бактеріологічний посів не дає інформації щодо локалізації, форми, ступеня захворювання на туберкульоз, — відзначив Юрій Фещенко. — Практика паралельного застосування бактеріологічних та рентгенологічних методів дослідження існує не лише в Україні. Наша країна відносно ДОТС-стратегії йде по європейському шляху».

Під час обговорення нових звітно-облікових форм, у якому взяли участь представники МОЗ, Світового банку, керівники протитуберкульозних лікувальних установ з різних регіонів України, міжнародні експерти, були надані пояснення та внесені незначні уточнення в статистично-облікові форми. Було вирішено після затвердження нових форм наказом МОЗ як тимчасових обліково-статистичних форм у рамках проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні» приступити до їх тиражування та використання в лікувальних закладах, підпорядкованих МОЗ.

Уряд Японії надав фінансову допомогу на суму майже 75 тисяч доларів США для здійснення Житомирським благодійним фондом «Заручники Чорнобиля» Проекту модернізації обладнання сільських медичних закладів Житомирської області, повідомили з Посольства Японії в Україні. Цей проект був виконаний у рамках Програми безвідплатної допомоги Проектам людської безпеки «КУСАНОНЕ», що спрямована на підтримку проектів, представлених неурядовими організаціями та іншими неприбутковими установами. За кошти гранту благодійний фонд «Заручники Чорнобиля» придбав нове медичне обладнання для медичних закладів 27 сіл, де мешкають переселенці з Чорнобильської зони. Починаючи з 2002 року в Україні в рамках програми «КУСАНОНЕ» реалізуються тринадцять проектів, включаючи вищезгаданий. Цей грант є частиною японської офіційної допомоги для розвитку України. Окрім цього гранту, Японія вже надала Україні безвідплатну допомогу як на двосторонній, так і багатосторонній основі на загальну суму майже 120 мільйонів доларів США.