Велике значення має вивчення раптової серцевої смерті (РСС), яка є частою причиною при різних захворюваннях системи кровообігу. РСС або первинна зупинка серця – це смерть у присутності свідків, яка настає при ішемічній хворобі серця (ІХС) раптово впродовж однієї години з моменту появи ознак захворювання, або у осіб, які до цього були абсолютно здоровими, чи у хворих, стан яких був задовільним.
До РСС не відносять смерть у результаті інфаркту міокарда (ІМ) через 1 годину після його виникнення, а також від шоку та набряку легень, оскільки причиною смерті є не захворювання, а відмічені ускладнення.
РСС значно «помолодшала» і може зустрічатись у осіб віком 20-30 років. У 80-90% випадків РСС виникає на догоспітальному етапі до приїзду швидкої допомоги.
Етіологія. Причинами РСС у 80-90% випадків є ІХС (ІМ, різні форми стенокардії, постінфарктний кардіосклероз, аритмії та блокади серця), кардіоміопатії, гіпертонічна хвороба, набуті та вроджені вади серця, аномалії, провідна система серця (синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта, Кларка-Леві-Крітеско), пролапс мітрального клапана, тампонада серця, хронічна серцева недостатність (ХСН) тощо. Вона може виникати також при захворюваннях органів дихання (бронхіальна астма, хронічні обструктивні захворювання легень, тромбоемболія легеневої артерії), органів травлення (загальні отруєння, перитоніти, гепатити, цирози печінки, кровотечі), при застосуванні симпатоміметиків (норадреналін, адреналін, допамін, мезатон), бронхолітиків (сальбутамол, беротек тощо), антиаритмічних препаратів (ААП) – хінідин, дизопірамід, флекаїнід, аміодарон, верапаміл тощо [3-5, 8].
Патогенез. Вважають, що основною причиною РСС є аритмії, блокади серця та розвиток електричної нестабільності міокарда.
До пускових факторів РСС відносяться:
Причиною РСС при захворюваннях серця та судин є ФШ (85%), асистолія (20%) та електромеханічна дисоціація (5%), причому відсоток пацієнтів, які вижили і перенесли хоч один епізод фатальних аритмій, невеликий і становить 19% від загальної кількості.
Прогноз. Є різні критерії прогнозування РСС (специфічних критеріїв немає), які ми систематизували в алгоритмі 1.
Однак згідно з даними холтерівського моніторування ЕКГ, слід пам’ятати, що суправентрикулярні екстрасистоли зустрічаються у 14-91% здорових осіб, шлуночкові екстрасистоли – у 46-89%, міграція надшлуночкового водія ритму – у 8-54%, вислизувальні комплекси (МКХ 149.8) – у 4-46%.
Клінічні та інструментальні предиктори розвитку РСС наведені в таблиці 1.
Таким чином, необхідно розглянути основні чинники РСС.
ФШ – хаотичне аритмічне збудження та неефективне скорочення окремих м’язових волокон міокарда з дуже високою частотою (більше 300/хв). У 75-90% випадків безпосередньою причиною смерті є ФШ, яка в 80-85% випадків виникає після епізодів ШПТ, при цьому нерідко (25%) після розвитку тахікардії типу «пірует». Хворі на ХСН приблизно в 50% випадків помирають від ФШ.
Патогенез ФШ складний та до кінця не вивчений. Виникнення тріпотіння і ФШ зумовлене розвитком механізму re-entry. ШПТ трансформується в ФШ у 67,5% [1] випадків, що є найбільш частою причиною РСС [1, 13].
Клініка. Основними клінічними симптомами раптової зупинки кровообігу є:
ЕКГ-діагностика ФШ наведена в алгоритмі 2.
ЕКГ-критерії тріпотіння шлуночків
Реанімаційні заходи при ФШ представлені в алгоритмі 3, асистолії – в алгоритмі 4, електромеханічної дисоціації – в алгоритмі 5.
Крок 1. Діагностика раптової зупинки кровообігу
Крок 2. Зареєструвати ЕКГ, на якій при ФШ визначається крива неправильної форми, а зубці не піддаються диференціюванню
Крок 3. Покласти хворого на підлогу чи щит
Крок 4. Нанести різкий удар кулаком, занесеним приблизно на 20 см над грудною кліткою, по нижній третині грудини
Крок 5. Зробити непрямий масаж серця та штучне дихання із рота в рот чи із рота в ніс (у співвідношенні 30 : 2, як однією, так і двома особами) [3, 14], рекомендовані міжнародним консенсусом із серцево-легеневої реанімації (2005)
Крок 6. Провести електричну дефібриляцію розрядом 360 Дж (при поступовому збільшенні розряду відбувається втрата часу, тому ефективність її значно нижча)
Крок 7. Провести інтубацію трахеї та забезпечити венозний доступ
Крок 8.Ввести 1 мл 1% розчину (1 мг ) адреналіну в/в кожні 3-5 хв (не менше 1-2 разів). За відсутності венозного доступу адреналін вводять ендотрахеально по 2-2,5 мг
Крок 9. Знову проводять електричну дефібриляцію розрядом 360 ДЖ
Крок 10. Ввести 1 мг/кг лідокаїну в/в струменево або 5 мг/кг бретилію (орніду) в/в струменево
Крок 11. Знову проводять електричну дефібриляцію розрядом 360 Дж
Крок 1. Непрямий масаж серця та штучне дихання із рота в рот чи із рота в ніс
Крок 2. Адреналін вводять у дозі 1 мг в/в чи ендотрахеально (2-2,5 мг). Дозу можна збільшувати за відсутності клінічного ефекту
Крок 3. Атропін вводять у дозі 1 мг в/в. Ін’єкції проводять кожні 3-5 хв до загальної дози 0,04 мг/кг маси тіла (3 мг)
Крок 4. Проведення ендокардіальної електрокардіостимуляції, чим раніше вона розпочата, тим вища її ефективність
Крок 5. Бікарбонат натрію при асистолії краще не вводити, якщо зупинка кровообігу не дуже тривала, чи вона виникла на тлі компенсованого ацидозу
Крок 6. Амінофілін (еуфілін, теофілін) вводять в/в струменево в дозі 250 мг упродовж 1-2 хв
Крок 1. Непрямий масаж серця та штучна вентиляція легень
Крок 2. Налагодити в/в інфузію
Крок 3. Адреналін у дозі 0,5-1 мг 1 : 10000 розчину в/в струменево, який вводять кожні 5 хв
Крок 4. Інтубація трахеї, яку проводять одночасно з іншими реанімаційними заходами
Крок 5. Можливе використання бікарбонату натрію (ефективність його сумнівна) в дозі 1 мекв/кг, можна вводити його кожні 10 хв у дозі, що становить половину від початкової
Актуальним питанням є вивчення ефективності антиаритмічної терапії залежно від ризику РСС при структурних змінах у міокарді (табл. 2).
Як видно з приведених даних, найбільш ефективна антиаритмічна терапія при 4-му і 5-му ступенях тяжкості ураження міокарда.
Асистолія – це зупинка в роботі серця, яка на ЕКГ відображається рівною лінією. Її клінічні прояви такі ж, як і при ФШ.
Електромеханічна дисоціація – це збереження електричної активності серця за відсутності його механічних скорочень, яка супроводжується раптовою зупинкою кровообігу.
Останнім часом велику увагу приділяють особливості профілактики РСС на тлі ХСН [1, 9, 11]. У рандомізованих клінічних дослідженнях (РКД) CIBIS – III переконливо доведено, що у пацієнтів віком ≥ 65 років із симптомами легкої чи середньої форми тяжкості стабільної ХСН і ФВ лівого шлуночка ≥ 35% бісопролол більш ефективно зменшував РСС протягом року порівняно з еналаприлом [11] за рахунок більшого пригнічення активності симпатичної нервової системи. В інших РКД доведено, що при ХСН β-адреноблокатори (β-АБ), інгібітори АПФ, антагоністи альдостерону (еплеренон) зменшують виникнення РСС, однак найбільш ефективний у цих випадках аміодарон, який має широкий спектр дії (блокує калієві, частково швидкі натрієві, повільні кальцієві канали та β-адренорецептори) [1-3, 12].
Таким чином, з метою первинної профілактики РСС (за відсутності злоякісних шлуночкових аритмій в анамнезі) у хворих із ХСН необхідно в першу чергу застосовувати β-АБ (метопролол сукцинат, карведилол, бісопролол, небіволол) та блокатори ренін-ангіотензин-альдостеронової системи (у першу чергу інгібітори АПФ чи антагоністи альдостерону). Якщо небезпечні шлуночкові аритмії є в анамнезі, то препаратом вибору є аміодарон. Однак найбільш ефективним методом вторинної профілактики РСС вважають імплантовані кардіовертери-дефібрилятори (ІКД).
Ефективність антиаритмічної терапії згідно з доказовою медициною і проведених РКД:
Профілактика РСС за допомогою β-АБ і аміодарону наведена в таблиці 3.
Проведений ряд РКД із вивчення ефективності застосування штучних кардіовертерів-дефібриляторів у профілактиці РСС. Доведено, що ІКД більш ефективно попереджують розвиток РСС, ніж аміодарон при злоякісних шлуночкових аритміях. При цьому ААП попереджують виникнення РСС, а кардіовертери-дефібрилятори її купірують.
Первинна та вторинна профілактика РСС наведена в таблицях 4, 5.
У профілактиці РСС ліпофільні β-АБ не поступаються аміодарону (при ФШ не більше 40%) після перенесеного ІМ. Комбінація аміодарону з ліпофільними β-АБ найбільше знижує загальну смертність у хворих із післяінфарктним кардіосклерозом із дисфункцією лівого шлуночка за рахунок зменшення РСС [7].
Профілактичне лікування після успішно проведеної дефібриляції наведено в алгоритмі 6.
Крок 1. Лікування основного захворювання
Крок 2. Корекція іонних порушень клітинних мембран кардіоміоцитів:
Крок 3. Корекція перекисного окислення ліпідів і антиоксидантна система захисту:
Крок 4. Проведення антифібриляторної терапії за допомогою ААП чи інгібіторів АПФ:
Таблиця 6. Рекомендації Європейського товариства кардіологів у профілактиці РСС
Проведені багатоцентрові дослідження з доказової медицини свідчать:
Останнім часом встановлено, що ризик нанесення розрядів у хворих із високими факторами ризику РСС у комбінації з β-АБ та аміодароном достовірно нижчий, ніж при ізольованому застосуванні β-АБ [6].
Дослідження американських лікарів у хворих, що перенесли ІМ, показали, що у пацієнтів, які вживали морську рибу принаймні один раз на тиждень, відносний ризик РСС достовірно знижувався порівняно з тими, що їли рибу менше ніж 1 раз на місяць. Доведено, що вживання морських продуктів, які містять омега-3 поліненасичені жирні кислоти, було також пов’язане зі зменшенням ризику РСС.
У осіб, які регулярно виконують помірні фізичні навантаження (наприклад, робота в саду або прогулянка) чи вправи підвищеної інтенсивності протягом 60 хв на тиждень, РСС була приблизно на 70% нижчою, ніж у пацієнтів, які фізичні навантаження не виконували. Отримані дані свідчать, що для профілактики РСС необхідно використовувати регулярні та нерегулярні фізичні навантаження.
Однак надмірне та тривале вживання алкоголю підвищує ризик виникнення РСС.
Отже, застосування β-АБ, інгібіторів АПФ, статинів, аспірину, проведення імплантації кардіовертерів-дефібриляторів, вживання морської риби та виконання помірних фізичних навантажень достовірно збільшують тривалість життя, зменшують смертність та покращують якість життя.
Поряд із цим проведені в аритмології значні дослідження з доказової медицини дозволили встановити наступне:
У результаті рандомізованих плацебо контрольованих досліджень встановлено, що лідокаїн збільшує летальність у хворих після перенесеного ІМ. Мегадослідження CAST [1985-1995] переконливо довело, що при застосуванні енкаїніду, флекаїніду та етацизину смертність збільшується в 2,5 раза і більше при тривалому їх застосуванні. ААП ІІІ класу соталол, за даними дослідження SWORD (3 тис. хворих), також збільшує смертність у середньому в 1,7 раза у хворих на ІХС після перенесеного ІМ, ускладненого ХСН із ФВ ≤ 40%.
Під час багатоцентрового дослідження SPAF встановлено, що у хворих на ФП, ускладнену ХСН, після призначення хінідину сульфату або новокаїнаміду ризик смерті зростав у 5,8 раза.
У дослідженні DIAMOND (1 500 хворих) ААП І класу дофетилід, навпаки, виявився ефективним. Він попереджує виникнення ФП, що дало змогу уникнути повторної госпіталізації пацієнтів, але не кардіальної смерті.
Ефективність ААП ІІІ класу аміодарону вивчали у 13 рандомізованих дослідженнях, результати яких були зведені в метааналізі АТМА (понад 6 500 пацієнтів). Виявлено, що у хворих на ХСН після перенесеного ІМ при тривалому застосуванні аміодарону протягом 2,5 років спостерігалося зниження загальної смертності на 13%, а частоти РСС – на 29%. У дослідженнях ЕМІАТ, САМІАТ доведено, що при ХСН після застосування аміодарону відмічалося додаткове зниження ризику смерті через кардіальні причини в 1,8 раза, коли цей препарат комбінували з β-АБ.
У багатоцентровому дослідженні ESVEM (1993) було встановлено, що протиаритмічний препарат соталол більш ефективний порівняно з новокаїнамідом, пропафеноном, хінідину сульфатом, іміпраміном і пірменомом у пацієнтів із ШПТ. Проте гемодинамічні побічні ефекти соталолу обмежують перспективу його широкого застосування при ХСН.
Тривале застосування антагоністів альдостерону (спіронолактон у невеликих дозах – 25 мг/добу) при ХСН значно зменшує ризик смерті (у середньому на 29%). Аналогічні дані отримані в рандомізованому дослідженні ЕPHESUS (6 632 пацієнтів), коли при тривалому застосуванні іншого інгібітора альдостерону (еплеренону) у хворих на ІХС після перенесеного ІМ частота РСС зменшилася у середньому на 21-23%.
Однак при застосуванні ААП можуть виникати аритмогенні ефекти.
Фактори виникнення аритмогенних ефектів ААП:
Помилки та необгрунтовані призначення препаратів не рекомендовані доказовою медициною:
Відомо, що після успішної реанімації хворий тривалий час знаходиться в критичному стані і може виникати післяреанімаційна хвороба, яка характеризується метаболічними порушеннями та синдромом поліорганної недостатності. Серед інших порушень провідними є післяреанімаційна дисфункція міокарда та центральної нервової системи, котра визначає високу ранню післяреанімаційну смертність. Однак ще не розроблено ефективного специфічного лікування післяреанімаційної хвороби [14]. Поряд із цим рання діагностика та швидка корекція артеріальної гіпотензії, гіпоксемії, підвищеного внутрішньочерепного тиску та профілактика таких ускладнень, як синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові, нозокоміальна пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, поліпшують виживання, ефективність яких, згідно з даними доказової медицини, переконливо доведено.