Профілактика інсульту складається з багатьох аспектів, починаючи від способу життя й закінчуючи призначенням антикоагулянтів та антигiпертензивних препаратів. Зважаючи на те що смертність від гострих порушень мозкового кровообігу зростає з кожним роком, їх попередження є надзвичайно важливим завданням.
На І Національному конгресі «Інсульт та судинно-мозковi захворювання» доктор медичних наук, професор кафедри кардiологiї та функцiональної діагностики Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика Олег Йосипович Жарінов розглянув важливі питання з профілактики інсульту у хворих із фібриляцією передсердь.
Сучасна класифікація фiбриляцiї передсердь (ФП) передбачає виділення чотирьох клiнiчних форм:
До речі, розділення пароксизмальної i персистуючої форм відбулося відносно недавно, i однією з причин цього поділу була необхідність акценту на доцiльностi проведення антикоагулянтної терапiї в пацiєнтiв із персистенцiєю (напад триває не менше 48 годин). Вважається, що тривалість порушення ритму понад 2 доби є підставою для призначення антикоагулянтної терапії, принаймні на перiоди підготовки та після відновлення синусового ритму серця.
У пацiєнтiв із ФП загальний ризик серцево-судинних ускладнень зростає удвічі, а ризик розвитку інсульту – вп'ятеро. Пацiєнти з ФП – це та категорія кардіологічних хворих, у яких ризик розвитку гострих порушень мозкового кровообiгу (основного ускладнення ФП) дуже високий, причому це стосується як пацiєнтiв із пароксизмальною, так i з персистуючою та постійною формами ФП.
Разом із тим між теоретичними досягненнями в профілактиці інсульту у хворих із ФП та практикою існує відчутна різниця. Це пов'язано з тим, що узгоджені та зафiксованi в міжнародних стандартах методи профілактики інсульту в клiнiчнiй практиці використовуються недостатньо.
За даними Фремiнгемського дослідження, ризик розвитку інсульту при серцево-судинній патологiї при ФП більший, ніж у пацiєнтiв з ішемічною хворобою серця, артеріальною гіпертензією (АГ) i навіть серцевою недостатністю.
Якщо екстраполювати на ситуацію в нашій країні дані світових і невеликих вітчизняних епідеміологічних досліджень (наприклад, дослідження Національного наукового центру «Інститут кардiологiї ім. М.Д. Стражеска» АМН України), то можна вважати, що в Українi кiлькiсть пацiєнтiв із ФП наближається до 1 млн. А враховуючи те, що середнiй ризик розвитку iнсульту при ФП становить 5-7%, кiлькiсть пацiєнтiв з інсультами та транзиторними ішемічними атаками (ТІА) може становити близько 50 тис. на рік. Це колосальна цифра, але її можна зменшити. Ми маємо результати метааналізу контрольованих досліджень, що свідчать про можливість у деяких ситуаціях зменшити цей ризик на третину чи навіть на дві третини за умови адекватного проведення антитромботичної терапiї.
Відносно профілактики інсульту в кардіологічних хворих насамперед слід говорити про профілактику кардiоемболiчного інсульту в пацiєнтiв із ФП (хоча у них можуть спостерігатися й інші види інсульту).
Достовірним методом виявлення тромбів у порожнині серця є ехокардiографiя. Проте для ефективного їх виявлення необхідно знати не лише найпоширеніші локалiзацiї тромботичних згустків, а й усі можливі. Виявлення тромбу в порожнинах серця є підставою для надзвичайно активної профiлактичної терапiї, але далеко не завжди виявляються тромби i далеко не завжди інсульти виникають у пацiєнтiв із великими тромбами. Таким чином, лише на основі ехокардiографiчного дослідження не можна передбачити ризик виникнення інсульту.
Коли лікар має справу з пацієнтом із ФП, він завжди опиняється перед вибором: чи лише контролювати частоту серцевих скорочень (ЧСС) i призначати антикоагулянтну терапію, чи спробувати відновити синусовий ритм i потім його підтримувати? Відповідь на це питання дати не завжди легко, i вона залежатиме від багатьох чинників (ефективності та безпеки препаратів, якості життя, вартості лікування).
Ще кілька років тому в лiкуваннi ФП антикоагулянти використовувалися лише в разі постiйної форми захворювання. У низці досліджень при порівнянні виживання пацiєнтiв із відновленим та невiдновленим синусовим ритмом суттєвої різниці не виявлено, але найцiкавiшим є те, що результати найбільше залежали від того, чи призначались антикоагулянти. Якщо на тлі відновлення ритму антикоагулянти не призначалися, то в цієї групи хворих істотно збільшувалася кiлькiсть iнсультiв. Якщо ж антикоагулянти застосовувалися, то ризик виникнення інсульту залежав від адекватності призначеного лікування. Адекватна антикоагулянтна терапiя разом із утриманням синусового ритму зменшувала ризик інсульту порівняно з групою, в якій обмежувалися контролем ЧСС.
Отже, зрозуміло, що навіть не відновлюючи ритму серця, все одно потрібно вводити антитромботичнi засоби з метою профілактики тромбоемболiчних ускладнень, i передусім інсульту.
Враховуючи те, що з віком частота ФП у популяцiї зростає, можна зробити висновок, що й ризик інсульту дуже залежить від віку. Це найактуальніше для пацiєнтiв похилого та старечого віку, оскільки в цих вікових категоріях частота ускладнень різко збільшується. На жаль, саме вони отримують найменшу кiлькiсть засобів профілактики інсульту, очевидно, через побоювання виникнення побічних ефектів.
Серед основних факторів ризику (АГ, цукровий дiабет, жіноча стать) дуже потужним чинником є попередньо перенесений інсульт. Це ще одна категорія пацiєнтiв, які потребують активної вторинної профілактики. В останніх рекомендаціях європейського та американського товариств чітко виділено групи ризику:
Якщо пацієнт має хоча б один фактор високого ризику, він потребує пожиттєвого призначення антикоагулянтної терапiї з контролем її ефективності. Якщо є лише один фактор помірного ризику, необхідно індивідуально обговорювати з пацієнтом чи самостійно вирішувати доцiльнiсть призначення або аспірину, або прямих антикоагулянтiв. Якщо ж у пацієнта є лише фактори низького ризику, то достатньо призначити лише аспірин.
При застосуванні непрямих антикоагулянтів використовують протромбiновий індекс, але значно точнішим є міжнародне нормалiзацiйне спiввiдношення (INR), яке має бути на рiвнi 2-3. Визначення цього показника вже доступне у багатьох лабораторіях нашої країни. Контроль адекватності терапiї важливий тому, що при низьких дозах антикоагулянтів не досягається потрібний ефект, а при високих – підвищується ризик розвитку внутрішньочерепних кровотеч. При застосуванні гепаринів оцінюють активований частковий тромбопластиновий час.
Отже, пацієнти з ФП потребують особливої уваги з боку лікарів. Враховуючи велику ймовірність виникнення у них гострого порушення мозкового кровообігу, слід зазначити, що дуже важливе місце в профілактиці цього захворювання посідає антикоагулянтна терапія. Рішення про доцiльнiсть призначення прямих антикоагулянтів чи звичайного аспірину має ґрунтуватися на рекомендаціях міжнародних товариств i вирішуватись індивідуально в кожному випадку.