Учасникам конференції з міжнародною участю «Імунотерапія: реалії та перспективи (Різдвяні читання)», що відбулася 20-21 грудня 2007 р., пощастило відвідати Львів, особливо привабливий у святковому вбранні.
Яке місто найромантичніше в Україні? Безумовно, Львів. Місто, де збереглося понад 120 історичних пам'яток, де шанують українські звичаї та обряди.
Гостинними господарями Різдвяних читань були співробітники кафедри клінічної імунології Львівського державного медичного університету імені Данила Галицького на чолі з професором Валентиною Чоп'як, головним клінічним імунологом МОЗ України, які створили затишну домашню атмосферу, що сприяла обговоренню серйозних питань конференції. Разом з генеральним спонсором – компанією «Хоффман-Ла Рош Лтд» (Швейцарія) – вони запросили на відкриття заходу музикантів-віртуозів театру імені Марії Заньковецької, а на вечерю – Різдвяний вертеп і «Святого Миколая», який усім присутнім приніс подарунки та створив святковий настрій.
Генеральний інформаційний спонсор конференції – «Видавничий дім «Здоров'я України»: журнал «Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія» та «Медична газета «Здоров'я України» – нагородив доповідачів цінними призами за кращі доповіді та дискусії з правом публікації на сторінках видань. Усі учасники Різдвяних читань отримали безкоштовну передплату на журнал та газету на 2008 р.
Лікарі різних спеціальностей мали змогу ознайомитися з досягненнями одного з найсучасніших напрямків медицини – імунології, з досвідом провідних учених та отримати практичні поради щодо ведення важких пацієнтів.
Професор Валентина Чоп'як (Україна, Львів):
– Ще в 50-х рр. минулого століття професор С.М. Мартинів започаткував викладання клінічної імунології у Львівському медінституті. У своїх роботах він зазначав: «Імунологія формує глибоке лікарське мислення, розвиває професійний інтерес до пізнання. За нею – майбутнє». У 1981 р. завдяки його зусиллям вперше в Україні у Львові було відкрито курс клінічної імунології та введено посаду позаштатного клінічного імунолога. Ці традиції підтримував і професор І.М. Ганджа. В 1970 р., будучи головним терапевтом МОЗ України, він писав: «Імунотерапія – це новий напрямок у терапевтичній практиці, який потребує відповідної підготовки спеціалістів».
У 1993 р. були введені спеціальності клінічного імунолога, дитячого імунолога, лікаря лаборанта-імунолога. Поступово була сформована імунологічна служба в обласних центрах. Нині в Україні – 67 імунологів (108 посад), 129 позаштатних клінічних імунологів, 207 (275 посад) імунологів-лаборантів, 25 головних спеціалістів. У структурі імунологічної допомоги – 2 регіональних і 13 обласних центрів, 60 імунологічних кабінетів, 154 стаціонарні ліжка, 2 імунологічні відділення, 1 реабілітаційне відділення, 73 імунологічні лабораторії/відділи. Діяльність імунологічної служби регламентують такі нормативні документи МОЗ України: наказ № 185 від 19.03.1993 р. (спеціальності), наказ № 33 від 20.02.2000 р. (штати), наказ № 102 від 28.04.1998 р. і наказ № 422 від 19.11.2002 р. (структура), наказ № 626 від 8.10.2007 р. (19 протоколів).
Оскільки клінічна імунологія – «молода спеціальність», вважаю доцільним оголосити функціональні обов'язки лікаря – клінічного імунолога:
До імунологічних методів діагностики, спрямованих на уніфікацію патології та раннє виявлення імунодефіцитів, відносять:
Необхідно розставити акценти щодо імунотропних препаратів. Некероване, неприцільне патогенетичне застосування імуностимуляторів у складі імунотерапії компрометує їх та завдає шкоди пацієнтові.
1.1. Бактеріальні, грибкові та рослинні:
1.2. Синтетичні, що імітують елементи бактерій, вірусів і грибів:
1.3. Низькомолекулярні синтетичні стимулятори:
1.4. Замісні імуностимулятори природного походження:
2.1. Глюкокортикостероїди (медроли).
2.2. Низькомолекулярні інгібітори:
2.3. Рослинні кортикостероїди (лікорице).
2.4. Рослинні інгібітори TNF (зинаксин).
2.5. Антитіла й інфузійні білки (природні та гібридомні):
Сучасним напрямком імунотерапії є застосування МКА. На сьогодні пройшли клінічні випробування 4-го рівня 48 видів МКА. В 1984 р. за технологію виготовлення МКА R. Kochler, M. Milsten отримали Нобелівську премію.
МКА – це специфічні імуноглобуліни (Ig), що продукуються В-лімфоцитами за участі мієлоїдних клітин, які забезпечують безперервну продукцію Ig одного класу. Через інкубацію В-лімфоцитів і мієлоїдних клітин формується гібридома, тобто пухлина – продуцент специфічних МКА. Останні виявляють крапковий вплив на певну клітину-мішень через її рецептори, завдяки чому модулюють імунну відповідь у потрібному напрямку. Рекомбінантні технології дають змогу отримувати химерні (мишино-людські) та гуманізовані (людські) МКА.
Особливу увагу спеціалістів привертає препарат ритуксимаб (МабТера) – МКА до рецепторів СД-20 В-лімфоцитів. За кордоном було проведено багато клінічних досліджень ефективності застосування ритуксимабу в онкогематології та ревматології. В Україні він добре відомий гематологам, ревматологи ж лише починають його використання. Завдяки проведенню трайлових досліджень на нашій клінічній базі ми маємо власний позитивний досвід його застосування.
Обов'язковою умовою ефективності імунотропних препаратів при імунодефіцитах є адекватна етіотропна терапія, що знижує антигенне навантаження інфекційних чинників і дає можливість фізіологічно працювати імунній системі. Тому дуже важливо грамотно застосовувати сучасні противірусні, антибактеріальні, протипротозойні препарати. Це знайшло своє відображення в протоколах діагностики та лікування імунодефіцитів.
Таким чином, для вироблення сучасних підходів до ведення важких хворих необхідна співпраця різних спеціалістів. Розробка терапевтами, клінічними імунологами, ревматологами, алергологами, гематологами спільної Національної програми «Високотехнологічні імунодіагностичні та імунотерапевтичні методи в клінічній практиці» конче необхідна, оскільки ці методи є високо вартісними. Тільки завдяки державній підтримці можна забезпечити елементарний рівень імунодіагностики та дати можливість хворим (хоча б молодого віку) на імунодефіцити, автоімунні, алергійні, імунопроліферативні захворювання отримувати сучасні імунотропні препарати.
Професор Олександр Ліла (Росія, Санкт-Петербург):
– Серед ревматологічної патології ревматоїдний артрит (РА) займає особливе місце. Раніше вважали, що РА не впливає на тривалість життя. В останні 10-15 років експериментально доведено, що у хворих на РА тривалість життя нижча, ніж у популяції. Це пов'язано з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань (на рівні пацієнтів з «трьохсудинним» ураженням), уражень легень, очей, остеопорозу (за тривалої терапії глюкокортикостероїдами).
За варіантами перебігу розрізняють повільнопрогресуючий та швидкопрогресуючий РА. Останній характеризується неефективністю базисної терапії (відсутність відповіді на два базисні препарати, зазвичай метотрексат і сульфасалазин). У дослідженні DAS за участю 187 пацієнтів доведено, що зв'язок між активністю РА і його рентгенологічним прогресуванням відсутній. Так, було встановлено, що за наявності клініко-лабораторної ремісії відбувається прогресування захворювання згідно з динамікою рентгенологічної картини суглобів. Тому необхідне розроблення нових підходів до лікування РА, спрямованих на профілактику функціональної недостатності та прогресування захворювання:
До критеріїв «раннього» РА відносять:
Нині сформовано нову парадигму лікування РА:
До біологічних агентів терапії ревматологічних хвороб відносять:
В Росії існує три Державні програми, завдяки яким пацієнти, що мають інвалідність, отримують необхідні препарати безкоштовно. Тому ми маємо значний досвід застосування біологічних агентів, особливо інфліксимабу та ритуксимабу (МабТери). Їх використання сприяє не лише припиненню прогресування РА, а і заміщенню кісткових дефектів.
Проте під час лікування інгібіторами ФНП-α слід враховувати побічні реакції, які вони можуть спричиняти:
У 1997 р. ритуксимаб (МабТера) вперше було запропоновано саме для лікування хворих на індолентні НЛ, і лише згодом, у 2006 р., Комітет з медичних продуктів ЄС рекомендував препарат для лікування РА у пацієнтів з неадекватною відповіддю на проведену комплексну терапію та в разі непереносимості базисних препаратів (включаючи інгібітори ФНП-α).
Ми провели власне клінічне дослідження ефективності застосування ритуксимабу (МабТери) в лікуванні хворих ревматологічного профілю. В нього було включено 6 хворих на РА (у 3 було констатовано неефективність базисної терапії, в інших 3 – неефективність інфліксимабу), 3 пацієнтів із системним червоним вовчаком (СЧВ; з високою активністю, ураженням легень, серця, люпус-нефритом), 1 пацієнта з хворобою Шегрена (ХШ; з високою активністю, рецидивним іридоциклітом).
Застосування МабТери супроводжувалося:
Щодо безпечності застосування ритуксимабу слід зазначити:
З нашої точки зору, ритуксимаб (МабТера) – препарат, який можна призначати за неефективності не лише попередньої терапії інгібіторами ФНП-α, а і послідовного або комбінованого застосування 2-3 препаратів базисної терапії. Ми можемо рекомендувати ритуксимаб як препарат першого ряду серед біологічних агентів.
Професор Неоніла Шуба (Україна, Київ):
– Якщо у XX ст. метою лікування РА було зменшення вираженості болю, підвищення якості життя, збереження працездатності, сповільнення прогресування деструкції суглобів, то в XХІ ст. – ремісія, вилікування, збільшення тривалості життя до популяційного рівня.
Зміна підходів до лікування РА стала можливою завдяки відкриттю нових аспектів його патогенезу. Так, було встановлено роль В-клітин, які беруть участь у регуляції активації Т-клітин, у прогресуванні захворювання. У свою чергу, В-клітини, активовані Т-клітинами, синтезують прозапальні цитокіни, в т. ч. ФНП-α, які активують макрофаги. Вони також синтезують прозапальні цитокіни, що спричинюють запалення та деструкцію суглобів, як і цитокіни, синтезовані В-клітинами. Останні синтезують автоантитіла, такі як ревматоїдний фактор (РФ) та АТ до цитрулінового пептиду. РФ відіграє роль постійного стимулятора автоактивації В-клітин, а також непередбачуваної активації Т-клітин. Тому «виснаження» В-клітин розриває хибне коло прогресування РА. СD-20 – ідеальна мішень В-клітин, оскільки вона має найвищу експресію серед усіх субпопуляцій В-клітин. МКА до рецепторів СД-20 В-лімфоцитів (ритуксимаб (МабТера) здатні впливати саме на цю ланку патогенезу завдяки своєму механізму дії:
У дослідженнях DANCER та REFLEX було показано, що:
Таким чином, ритуксимаб (МабТера) зумовлює трансформацію тяжкого «деструктивного» ревматоїдного запалення у більш легке, «не деструктивне», особливо за умови раннього застосування препарату.
Сергій Клименко (Україна, Київ):
– Спектр застосування МКА в онкології дуже широкий. Багато лімфопроліферативних захворювань можливо лікувати ритуксимабом. Потенційними мішенями для лікування раку АТ можуть бути:
У 1980 р. МКА вперше були використані для лікування НЛ. Успіх МабТери визначив розвиток цього напрямку в цілому. В пілотному дослідженні ефективності монорежиму застосування МабТери (McLaughlin et al.) було показано, що препарат швидко виснажує пул B-клітин.
У разі приєднання МабТери до стандартної схеми CHOP відмічали:
Безперечно, основним показником успіху лікування є показник загальної виживаності пацієнтів з лімфомами. Він становив 93% у разі комбінованого застосування МабТери та схеми СНОР (413 хворих) і 84% – при СНОР-терапії (410 хворих, MINT). Безпечність застосування в обох випадках була порівняна, в разі комбінації СНОР з МабТерою відмічали меншу кількість інфекційних ускладнень.
Професор Лешек Щепанський (Польща):
– На відміну від Східної школи, Західна має значний досвід успішного застосування ритуксимабу (МабТери) в лікуванні таких ревматичних захворювань, як:
Ми маємо власний 8-річний досвід застосування МабТери. Найбільше дослідження за участі 465 хворих на РА було проведено нами в 2005 р. Отримані результати продемонстрували високу ефективність і безпечність препарату. Було зроблено висновки:
Особисто я за 8 років пролікував МабТерою 70 хворих на РА. Якщо пацієнти регулярно, кожні 6-12 міс, проходили курс терапії ритуксимабом, вони почували себе добре і були працездатними. За період спостереження не було виявлено жодного випадку туберкульозу. Під нашим спостереженням було 80 жінок, які під час лікування МКА завагітніли, не зважаючи на наші застереження. За результатами генетичних досліджень, частота природжених вад не була вищою, ніж у здорових жінок.
Матеріал підготувала Оксана Недзельська