Діабетична ретинопатія (ДР) – мікроангіопатія судин сітківки ока при цукровому діабеті, що призводить до зниження зору, а в термінальній стадії – до повної втрати зору. Часто спостерігається у дітей підліткового віку.
МКХ-10: Е10.3, Е11.3
Провідним фактором патогенезу є спадкова схильність, яка на тлі гіперглікемії призводить до ураження сітківки. Гіперглікемія сприяє підвищенню рівня соматотропіну, що в умовах недостатності інсуліну змінює синтез гепатоцитами білків, які зумовлюють диспротеїнемію. Підвищені рівні фібриногену та a2-глобуліну посилюють агрегацію еритроцитів. Гіперглікемія гальмує продукцію простацикліну ендотеліальними клітинами, а підвищення рівня фактора Віллєбранда та зниження рівня простацикліну, в свою чергу, посилюють агрегацію тромбоцитів. Посилення агрегації еритроцитів і тромбоцитів погіршує гемодинаміку в системі мікроциркуляції, що призводить до розвитку гіпоксії та ішемії сітківки.
Проявами ДР є:
Таблиця 1. Стадії та критерії діагностики ДН
Повинно здійснюватися спільно ендокринологом і окулістом.
Використовують 3 основні методи лазерної фотокоагуляції: фокальна лазерна фотокоагуляція, бар’єрна лазерна фотокоагуляція, панретинальна лазерна фотокоагуляція.
Терміновість проведення лазерної фотокоагуляції залежить від форми і стадії патології (визначає офтальмолог):
Лікування ДР повинно здійснюватись у трьох напрямках: консервативне, лазерне та хірургічне.
Консервативне лікування:
а) дотримання дієтотерапії;
б) адекватна цуркознижувальна терапія;
в) корекція артеріального тиску до цільових значень 130/80 мм рт. ст.;
г) корекція гіперліпідемії;
д) корекція гемодинаміки сітківки (антиагрегатні препарати, ангіопротектори, антипротеолітичні препарати).
Лазерна коагуляція:
а) фокальна лазерна фотокоагуляція (нанесення коагулянтів у місцях просочування флуоресцеїну при проведенні флуоресцентної ангіографії);
б) бар’єрна лазерна коагуляція (нанесення дрібних коагулянтів парамакулярно, в декілька рядів, при непроліферативній ДР із набряком макулярної області);
в) панретинальна лазерна фотокоагуляція (нанесення коагулянтів по всій площі сітківки, обминаючи макулярну зону, використовують при проліферативній ДР).
Протипоказання до лазерної коагуляції: катаракта, більмо рогівки, гемофтальм, фіброз скловидного тіла, відшарування сітківки, виражений фіброз, ригідна зіниця.
3. Хірургічне лікування:
а) кріокоагуляція (транскон’юнктивальна, транссклеральна);Стабілізація прогресування ретинопатії.
Первинна профілактика ДР спрямована на попередження розвитку патології очного дна, яка базується на ідеальній компенсації ЦД. Вторинна профілактика спрямована на лікування хворих з не- та препроліферативною стадіями ДР, для попередження розвитку проліферації новоутворених судин сітківки.
План обстеження та лікування хворої дитини необхідно обговорити та узгодити з батьками, або, за їх відсутності, з легальними опікунами дитини у письмовому вигляді. Пацієнта інформують про мету відповідних лікувальних заходів, можливі ускладнення, необхідність виконання всієї програми лікування, наслідки невиконання програми лікування, зокрема зниження якості зору, сліпоти.