Цукровий діабет – захворювання, обумовлене недостатністю інсуліну. Незалежно від типу діабету, захворювання призводить до розвитку діабетичної ретинопатії у різні терміни захворювання.
МКХ-10: Н 36.0*
Класифікація діабетичної ретинопатії
а) васкулярна фаза;
б) ексудативна фаза (з набряком або без набряку макули);
в) геморагічна або геморагічно-ексудативна фаза.
а) неоваскуляризація;
б) гліоз;
в) фракційне відшарування сітківки.
Васкулярна фаза – мікроаневризми в зонах локальної капілярної оклюзії, флебопатія та розширення аваскулярної зони, що свідчить про облітерацію парафовеальних капілярів.
Ексудативна фаза – наявність щільних та м’яких ексудатів, геморагії сітківки (невеликі, поодинокі), муфти, телеангіектазії, набряк в макулі (якщо він довго триває – розвивається кістовидна дистрофія).
Геморагічна фаза – множинні крововиливи, можуть бути субретинальні геморагії, констрикція вен («сосиски»), порушується проникливість судинної стінки, поява ішемічних зон сітківки.
Неоваскуляризація навколо диска зорового нерва або в окремих ділянках сітківки (найчастіше – на периферії), райдужки, крововиливи у склисте тіло. Неоваскуляризація райдужки призводить до розвитку вторинної неоваскулярної глаукоми.
Гліоз – розростання фіброзної тканини вздовж задньої поверхні склистого тіла, проростання у склисте тіло.
Фіброзна проліферація призводить до розвитку тракційного відшарування сітківки.
Перший рівень – сімейний лікар.
Другий рівень – офтальмолог поліклініки.
Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.
В лікуванні діабетичної ретинопатії застосовують методи консервативної терапії (що мало ефективно), лазеркоагуляцію, кріокоагуляцію та хірургічні методи.
Консервативна терапія – прийом ліків, що знижують рівень цукру у крові, ангіопротектори (добезілат кальцію, пармідин, етамзилат, емоксипін, рутозид, компламін та інші); антиагреганти (аспірин, трентал, курантіл, тиклопідин та інші); засоби, що знижують проникливість капілярів (еналаприл, периндоприл, трітаце та інші); кортикостероїди (місцево); розсмоктуючі препарати.
Фокальне або розсіяне лікування лазером проводиться при:
Показанням до панретинальної лазерної фотокоагуляції є:
Якщо помутніння середовищ ока не дає змоги оглянути очне дно, проте спостерігається один із описаних вище критеріїв, при відсутності тракції склистого тіла можна провести периферичну кріокоагуляцію сітківки. Альтернативою є вітректомія та ендотерапія лазером з видаленням або без видалення кришталика та імплантацією штучного кришталика.
Показанням до вітректомії є:
Вторинна неоваскулярна глаукома – антиглаукоматозні операції.
Збереження зору.
5-10 днів.
Стабілізація процесу, підвищення або збереження зору.
Рецидиви крововиливів, відшарування сітківки, вторинна глаукома.
Стіл № 9.
Хворі підлягають диспансеризації. Терміни непрацездатності визначаються на підставі загального лікування діабету (компенсації діабету), тяжкості перебігу захворювання та проведених оперативних втручань (вирішує МСЕК).
Протипоказана робота, пов’язана з нахилом тіла, голови, вібрацією, великим зоровим навантаженням, підняттям тягарів, у гарячих цехах, робота на транспорті.