Невус – вроджений стан, ділянка райдужки з гіперпігментацією, має чіткі межі, у центральній ділянці гіперпігментації відсутній малюнок райдужки; поверхня – оксамитова, пігментація – від жовтого до інтенсивно коричневого кольору, розміром від 2-3 мм до квадранта райдужки, невус не заважає рухам зіниці.
МКХ-10: D 31.3
Вроджений дифузний меланоз райдужки – однобічна пігментація, що обумовлює гетерохромію райдужок; райдужка більш пігментована, має товщий, темніший, оксамитовий вигляд, рух зіниці нормальний. Меланоз райдужки супроводжується гіперпігментацією всього судинного тракту, посиленою пігментацією дренажної системи ока.
Міома (безпігментна міома) – збільшення раніше існуючого невуса і перетворення його у вузлик рожевого кольору з повільним ростом; локалізується у зіничній зоні та нижній половині сфінктера, на поверхні видно новоутворені судини; поширюється на циліарну зону райдужки; трансілюмінує, може бути причиною гіфеми.
Пігментна міома може мати вузлову, пласку або змішану форму, локалізується у циліарному поясі райдужки, проростає в кут передньої камери і війкове тіло, жовтувато-коричневого або коричневого кольору.
Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.
Невус, вроджений дифузний меланоз райдужки, міома потребують диспансерного нагляду.
Міома, безпігментна міома, пігментна міома – хірургічне видалення (блокексцизія) з пластикою райдужки.
Після видалення пухлин – обов’язкове гістологічне дослідження видаленої тканини.
Органозберігаючий ефект.
5-7 днів.
Видалення пухлини, відновлення зіниці, відсутність запальних симптомів.
Пошкодження кришталика, інфікування.
Немає.
Хворі непрацездатні 3-4 тижні.