До мене, як до практичного кардіолога часто звертаються хворі, у яких є скарги на серце (болі в серці, за грудиною, задишка, перебої в роботі серця, запаморочення, слабкість, набряки на ногах, підвищення тиску…) . З тим, щоб я їх обстежила і навіть не завжди призначила лікування, а просто заспокоїла, що в них нічого немає. Чомусь при цьому «методом тика» вибирається якийсь один метод обстеження і проситься відповісти на всі запитання. При всьому бажанню, в цьому випадку, щоб не «схалтурити», це не можливо. Для того щоб зробити це якісно, необхідно провести цілий комплекс обстежень.
Існує багато методів дослідження в медицині, не тому, що лікарям немає чого робити, чи просто заробити гроші, а ще тому що ми не можемо побачити серце перед собою, воно сховано в грудній клітині і є дуже багато різноманітних функцій серця (так само) як і кожного іншого органу нашого тіла. Наприклад: серце не тільки скорочується і переносить кров по всіх органах нашого тіла, але і само задає ритм, частоту, силу скорочень міокарду. Навіть патологоанатоми при дослідженні, не все можуть побачити. Вони не є останнім словом для визначення причини смерті.. Бо функція серця, як водія ритму можна оцінити тільки у живого серця. Є такий термін раптова серцева смерть, це коли нічого при розтину не знаходять. Це може бути дуже часте скорочення шлуночків серця – фібриляція шлуночків, чи сповільнення ритму серця, частіше при порушення провідності керуючих електричних імпульсів між передсердями та шлуночками серця. Імпульси, які виробляє серце в цей момент недостатні для кровообігу і наступає зупинка серця. Частіше, зв'язано з небезпечними аритміями. Можна побачити тільки на ЕКГ. Це по-перше, ЕКГ (електрокардіограма), де записуємо функцію серця, як самостійної і як електростанції, і як двигуна який задає ритм роботи серця, ритм життя. Звичайно ЕКГ записується в положенні лежачі в спокійному стані, так ми оцінюємо базову ЕКГ. При цьому оцінюється ЕКГ, чи є порушення ритму серця, зміни у формі електрокардіографічних комплексів, чи є ішемія (не вистачає кисню) в міокарді чи є порушення провідності в самому м'язі серця, що проявляє себе блокадами ніжок (сповільненему проведенню) чи різноманітними блокадами (що являє собою проявами кардіосклерозу, чи запалення самого серця). При цьому знаходимо сховані аритмії, чи ішемію, яку не можливо знайти при звичайному обстежені. Має велике значення для вибору методу лікування.
Ультразвукове дослідження серця, частіше називають ЕХОКГ. Обов'язковий метод дослідження. При ньому можна за допомогою ультразвуку роздивитись саму структуру серця, які стінки шлуночків, передсердь, як воно скорочується, розміри частин серця, структуру клапанів серця. Часто буває так ЕКГ нормальне, ЕХОКГ патологічне, чи навпаки. Наприклад, є порушення риту серця і слабо скорочується лівий шлуночок, це дуже небезпечно і потрібно лікувати. Можна знайти різноманітні порушення в роботі клапанів серця - вади клапанів. Звичайно, це недостатність клапанів, коли вони пропускають кров назад у передсердя, чи стенози, коли отвір, через який повинна проходити кров з однієї частини серця в іншу - меншого діаметру. Проблема в тому, ці вади бувають вродженими, чи набутими. І звичайно, навіть якщо не має запального процесу (частіше, це ревматизм), чи це постійно прогресуючий без лікування атеросклероз, які їх деформують і постійно все більше і більше уражають клапани і інші структури серця. Від того, що є порушення функції по фізичним законам вади серця прогресують. Це не тільки задишка, чи порушення ритму, при занедбаному стані єдиний вихід є хірургічна заміна клапану. На початкових етапах захворювання, може нічого не турбувати, чи вже турбують якісь невеликі скарги, задишка, трохи давить за грудиною, думаєте вік і само пройде. Воно само ніколи не проходить, а по об'єктивним законам з часом тільки прогресує, може спричинити інфаркт, чи інсульт. Це може бути початком захворювання, яке на такому етапі добре лікується медикаментами. А коли починає турбувати сильніше, іноді єдиний вихід буває хірургія. Краще цьому запобігти. Так само ліки призначаються в залежності від стану міокарду (м'язу серця).
УЗД судин шиї. Один з обов'язкових методів дослідження. Це важливо, коли людину турбує підвищений тиск (гіпертонічна хвороба, чи вже виставляють діагноз ІХС (ішемічна хвороба серця). При цьому можна наочно побачити наскільки уражені судини. Не можливо при ЕХОКГ побачити ураження судин серця, вони для цього дуже тоненькі. Наприклад, атеросклероз, уражає всі артерії людини. Просто судини серця і голови, найбільш важливі і від того, що на них припадає найбільше навантаження вони і є найбільш ураженими. Їх можна побачити і навіть добре роздивитись структуру. Найбільш доступні і важливі судини шиї. По них ми оцінюємо кровопостачання головного мозку. Можна побачити потовщення стінок судин (комплексу інтими-медії), звивистість їх, що часто виникає при гіпертонічній хворобі; якісь аномалії розвитку судин; атеросклеротичні бляшки (їх розмір, структуру, наскільки вони перекривають потік крові до мозку, від цього залежить вибір методу лікування, які медикаменти, їх дози, прогноз захворювання); швидкість руху крові по судинах. По цьому судять, чи є якісь порушення в кровопосточані мозку. Можна доповнити, якщо є такі скарги як запоморочення, потемніння в очах, хитає при ходінні, чорні цяточки перед очима, погіршення пам'яті…. УЗД судин голови.
Додатковим методом дослідження є також УЗД дослідження судин ніг. Наприклад вен, чи артерій. Це важливо, коли наприклад є набряки на кінцівках і не можливо з'ясувати, що є причиною, чи при відчутті холоду в ногах, судомах в ногах.
Будь який метод, як і лікування так і обстеження має свої кордони, найшвидший і найсучасніший автомобіль не може літати, чи поплисти по воді. Для цього потрібен іноді літак, чи катер. В залежності від нового виклику. Щоб зробити крок вперед, часто, потрібно перейти на новий рівень обстеження, чи лікування. Інакше ми наштовхнемося на бар'єр, станем перед прірвою, чи перед водоймою. Хоча іноді єдиний вихід - перейти на інший вид транспорту, і не має стіни. Чи пройти трохи далі і відкрити новий вихід.
Автор: лікар кардіолог вищої категорії Фесюк Галина Миколаївна