Червоний плескатий лишай – хронічний сверблячий дерматоз, що характеризується мономорфними папульозними негострозапальними дермо-епідермальними висипами на шкірі та слизових оболонках.
Клас ХІІ. Хвороби шкіри та підшкірної клітковини (L00-L99)
L40-L45 Папулосквамозні порушення
L43 Лишай червоний плескатий
L43.0 Лишай гіпертрофічний червоний плескатий
L43.1 Лишай червоний плескатий бульозний
L43.2 Ліхеноїдна реакція на лікарські засоби
L43.3 Лишай червоний плескатий підгострий (активний)
Лишай червоний плескатий тропічний
L43.8 Інший червоний плескатий лишай
L43.9 Лишай червоний плескатий, неуточнений
Протокол надання медичної допомоги хворим на червоний плескатий лишай 7.1.13. Модель пацієнта Код МКХ-10: L43 – Червоний плескатий лишай
Властиві такі особливості:
Лікувально-профілактична допомога здійснюється в спеціалізованих закладах – шкірно-венерологічних диспансерах (районних і міжрайонних, міських, обласних диспансерах), клініках науково-дослідних інститутів та вищих навчальних закладів, в амбулаторно-поліклінічних закладах, що мають шкірно-венерологічні кабінети (наказ МОЗ України № 385 від 28.10.2002).
Профіль відділення – дерматологічний.
Профіль спеціаліста – дерматовенеролог (наказ МОЗ України № 333 від 06.07.2005).
Хворі з метою уточнення діагнозу, тяжкими формами захворювання (виразково-ерозивні, бульозні, гіперкератотичні, розповсюджені з виразними суб’єктивними ознаками), з відсутністю ефекту від амбулаторного лікування підлягають госпіталізації.
Дієта № 5.
При гіпертрофічній формі:
При активному перебігу, торпідності до терапії, що проводиться, або при ерозивно-виразковій, бульозній формах, при ураженні слизових оболонок призначають:
При гіперкератотичній формі:
У разі ерозивно-виразкової та бульозної форм на ерозії:
При розповсюдженому шкірному процесі:
При гіпертрофічній формі:
Стаціонарно або амбулаторно (залежно від тяжкості перебігу) – 25-30 днів.
Покращення загального стану, усунення свербежу, регрес шкірних проявів.
Пацієнти підлягають диспансерному нагляду районним дерматологом за місцем проживання частота огляду визначається за потребою хворого. Під час огляду звертається увага на регулярність обстеження суміжними спеціалістами: отоларингологом, стоматологом тощо, за показаннями; дотримання рекомендацій стаціонару; адекватність дієтичного режиму й режиму праці та відпочинку; усунення чинників, що провокують погіршення стану (гострі респіраторно-вірусні інфекції, переохолодження); психологічна реабілітація, а також санація осередків хронічної інфекції, уникнення стресових ситуацій та проведення загальнозміцнюючих заходів. У період клінічної ремісії, у міжрецидивні періоди доцільне використання засобів неспецифічного стимулювання імунітету та полівітамінних комплексів.