Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: піроксикам (piroxicam); 4-гідрокси-2-метил-N-пірид-2-іл-2Н-1,2-бензотіазин-3-арбоксамід 1,1-діоксид;
основні фізико-хімічні властивості: супозиторії зеленувато-жовтого кольору, сигароподібної форми, допускається мармуровість;
склад: 1 супозиторій містить піроксикаму 20 мг;
допоміжні речовини: поліетиленоксид 1500, поліетиленоксид 400.
Форма випуску. Супозиторії ректальні.
Фармакотерапевтична група. Нестероїдні протизапальні та протиревматичні засоби групи оксикамів. Код АТС М01АС01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Виявляє протизапальну, аналгетичну та жарознижувальну дію. Піроксикам є оборотним інгібітором ферменту циклооксигенази, яка бере участь у перетворенні арахідонової кислоти в простагландини. Знижує накопичення продуктів перекисного окиснення ліпідів і уповільнює міграцію нейтрофільних гранулоцитів у вогнищі запалення. Збільшує виведення сечової кислоти з організму.
Фармакокінетика. Добре всмоктується в кишечнику. Максимальна концентрація препарату в плазмі крові досягається протягом 3-5 год після введення. Період напіввиведення має значні індивідуальні коливання в межах 30-86 год (в середньому 50 год). Приблизно 5 % препарату виводиться в незмінному стані. Стабільна концентрація в плазмі крові досягається протягом 7-12 днів, максимальна ефективна концентрація – через 2 тижні після початку застосування.
Показання для застосування. Остеоартроз, анкілозуючий спондилоартрит, ревматизм, ревматоїдний артрит, гострий больовий синдром радикулярного походження, ішіас, подагра, запалення сухожиль, дисфункція скелетних м'язів, дисменорея, для зниження післяопераційного болю.
Спосіб застосування та дози. Дорослі та діти старше 15 років застосовують препарат ректально. По 1 супозиторію 1 раз на добу після очисної клізми. Перед введенням супозиторій змочувати водою. Тривалість курсу лікування визначається перебігом та тяжкістю захворювання, досягнутим терапевтичним ефектом, загальною тактикою лікування.
Побічна дія. Шлунково-кишкові розлади, нудота, запор, біль в епігастральній ділянці, шлунково-кишкові кровотечі, перфорація кишечнику, ксеростомія, тромбоцитопенія, анемія, лейкопенія, периферичні набряки, пригніченість, головний біль, напади стенокардії, бронхоспазм, ангіоневротичний набряк. Можливі алергічні реакції, шкірні висипи і свербіж, ексфоліативний дерматит, гематурія, апротеїнурія, ниркова недостатність, підвищення рівня азоту і креатиніну в крові, гарячка, порушення зору.
Протипоказання. Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, бронхіальна астма, алергія, вагітність і період годування груддю, ниркова і печінкова недостатність. Дитячий від до 15 років.
Передозування. При передозуванні слід враховувати тривалий період напіввиведення піроксикаму. Показане призначення активованого вугілля, проведення підтримуючої та симптоматичної терапії.
Особливості застосування. При тривалому застосуванні препарату потрібен контроль клітинного складу крові. У період лікування необхідно утриматися від занять потенційно небезпечними видами діяльності, що вимагають підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні препарату та ацетилсаліцилової кислоти рівень піроксикаму в крові знижується. Піроксикам може посилювати дію антикоагулянтів. Одночасне застосування препарату з алкоголем протипоказане.
Умови та термін зберігання. Зберігати у захищеному від світла місці при температурі від 8 °С до 15 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 2 роки.