Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: mefenamic acid; 2-[(2,3- диметилфеніл)аміно]бензойна кислота;
основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули розміром “0”, з блакитної кришечкою та жовтим корпусом, вміст капсул – білий або майже білий порошок;
склад: 1 капсула містить мефенамінової кислоти – 250 мг або 500 мг;
допоміжні речовини: (для капсул по 250 мг) тальк, лактоза, крохмаль кукурудзяний, натрію лаурилсульфат, кремнію діоксид колоїдний, магнію стеарат;
(для капсул по 500 мг) тальк, кислота стеаринова, крохмаль кукурудзяний, натрію лаурилсульфат, кросповідон.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Нестероїдні протизапальні та протиревматичні засоби. Фенамати. Код АТС М01А G01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Нестероїдний протизапальний засіб. Має протизапальну, знеболювальну і жарознижувальну дію. Пригнічує синтез медіаторів запалення (простагландини, серотонін, кініни), знижує активність протеаз лізосом, які беруть участь у запальній реакції. Впливає на фази ексудації та проліферації. Стабілізує білкові ультраструктури та клітинні мембрани, зменшує проникливість судин та набряки тканин. Гальмує проліферацію клітин у вогнищі запалення; підвищує резистентність клітин та стимулює загоєння ран. Жарознижувальна дія обумовлена пригніченням синтезу простагландинів і впливом на центр терморегуляції. Стимулює утворення інтерферону.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо швидко і досить повно всмоктується у травному тракті. Максимальна концентрація у крові досягається через 2–4 години. Рівень у крові пропорційний дозі. У судинному руслі зв’язується з альбумінами. Період напіввиведення становить 3 год. У печінці утворює ряд метаболітів. 67% прийнятої дози виводиться в незмінному стані з сечею, 20–25% – з фекаліями.
Показання для застосування. Гострий ревматизм, ревматоїдний поліартрит, хвороба Бехтерева, головний, зубний біль, артралгія, міальгія, пропасниця, інфекційно-алергічний міокардит, дисменорея, передменструальний синдром, гіпертермія при гострих респіраторних вірусних інфекціях, грипі.
Спосіб застосування та дози. Дорослим та дітям старше 14 років призначають по 0,25–0,5 г 3–4 рази на добу. За необхідності добова доза може бути підвищена до 3 г на добу. Після досягнення терапевтичного ефекту добову дозу знижують до 1 г. Дітям віком від 5 до 14 років призначають по 0,25 г 3–4 рази на добу. Тривалість курсу лікування залежно від тяжкості та перебігу захворювання становить від декількох діб до 20–45 днів.
Побічна дія. Нудота, печія, пронос, біль у животі, зниження апетиту, метеоризм, шлунково-кишкові кровотечі, запор, загальна слабкість, сонливість, дратівливість, безсоння, порушення зору, альбумінурія, алергічні реакції (свербіж, набряк обличчя, висип). При тривалому застосуванні (12 місяців і більше) може розвинутись гемолітична анемія, зменшення гематокриту, порушення кровотворення.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату. Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, захворювання нирок та органів кровотворення, вагітність, лактація, діти віком до 5 років.
Передозування. Симптоми: посмикування м’язів, судоми, блювання. Лікування: промивання шлунка, прийом активованого вугілля, симптоматичне лікування.
Особливості застосування. З обережністю призначати хворим на бронхіальну астму, захворювання нирок та органів кровотворення.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Тіамін, піридоксину гідрохлорид, барбітурати, похідні фенотіазину, наркотичні аналгетики, кофеїн, димедрол підвищують аналгетичний ефект препарату. Мефенамінова кислота підвищує активність пероральних антикоагулянтів, тому при їх одночасному застосуванні підвищується ризик виникнення кровотеч. При одночасному застосуванні препарату з іншими нестероїдними протизапальними засобами та анальгіном підвищується протизапальний ефект мефенамінової кислоти.
Умови та термін зберігання.
Зберігати в недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 300С.
Термін придатності – 3 роки.