Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний або злегка забарвлений розчин;
склад: 1 мл розчину містить кальцію глюконату для ін’єкцій (у перерахуванні на 100% речовину) – 95 мг, кальцію сахарату ( у перерахуванні на 100% речовину) – 3,57 мг;
допоміжні речовини: 0,1М розчин кислоти хлористоводневої або 0,1М розчин натрію гідроксиду, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Препарати кальцію. Код АТС А12А А03.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Гемостатичний, протиалергічний, знижуючий проникність капілярів засіб. Іони кальцію беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні гладких і поперечносмугастих м’язів, згортанні крові, у формуванні кісткової тканини, функціонуванні міокарда та інших систем і органів. Концентрація іонів кальцію в крові знижується при багатьох захворюваннях; виражена гіпокальціємія сприяє виникненню тетанії. Препарат відновлює відносний або абсолютний дефіцит кальцію, зменшує судинно-тканинну проникність, чинить гемостатичну, протиалергічну, протизапальну дію. На відміну від кальцію хлориду менше подразнює тканини у місці введення.
Фармакокінетика. При парентеральному введенні рівномірно розподіляється у всіх органах. і тканинах У плазмі перебуває в іонізованій формі. Проникає через плацентарний бар’єр у грудне молоко. Виводиться з організму в основному нирками.
Показання для застосування. Алергічні захворювання (кропив’янка, ангіоневротичний набряк) і алергічні ускладнення медикаментозної терапії; паренхіматозний гепатит, токсичні ураження печінки; посилене виведення кальцію з організму (зокрема, при тривалій іммобілізації або тривалому зневодненні); недостатність функції паращитоподібних залоз; для зменшення проникності судин при патологічних процесах різного генезу (ексудативна фаза запального процесу, геморагічний васкуліт, променева хвороба ); нефрит; еклампсія, гіперкаліємія, гіперкаліємічна форма пароксизмальної міоплегії, шкірні захворювання (свербіж шкіри, екзема, псоріаз ), кровотечі; як антидот при отруєннях солями магнію, щавлевою кислотою або її розчинними солями, розчинними солями фтористої кислоти.
Спосіб застосування та дози. Вводять внутрішньовенно або внутрішньом’язово, повільно протягом 2-3 хв. Перед уведенням підігрівають до температури тіла.
Дорослим уводять по 5-10 мл, залежно від характеру захворювання і стану хворого –
щоденно, через 1 або через 2 дні.
Дітям, включаючи новонароджених уводять внутрішньовенно від 1 до 5 мл розчину глюко-
нату кальцію залежно від віку.
Побічна дія. Нудота, блювання, діарея, брадикардія. При внутрішньовенному введенні - відчуття жару у ротовій порожнині і потім по всьому тілу, котре швидко проходить самостійно.
Протипоказання. Гіперкальціємія, схильність до тромбозів, виражений атеросклероз, підвищена зсілість крові. Застосування на фоні лікування серцевими глікозидами.
Передозування. Гіперкальціємія. Як антидот застосовується кальцитонін, котрий вводять внутрішньовенно з розрахунку 5-10 МЕ/кг маси тіла на добу. Кальцитонін розводять у 500 мл розчину натрію хлориду ізотонічного і вводять крапельно протягом 6 год в 2-4 прийоми.
Особливості застосування. Перед наповненням шприца розчином кальцію глюконату шприц не повинен містити залишків спирту етилового через випадіння кальцію глюконату в осад. З обережністю призначають дітям внутрішньом’язово через можливість розвитку некрозу.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не рекомендується призначати кальцію глюконат спільно з іншими препаратами кальцію. При одночасному застосуванні зменшує дію блокаторів кальцієвих каналів, але не впливає на антиаритмічний ефект верапамілу. При одночасному застосуванні з хінідином можливо сповільнення внутрішньошлуночкової провідності та підвищення токсичності хінідину. Підсилює кардіотоксичність серцевих глікозидів, зменшує терапевтичний ефект тетрациклінів у зв’язку зі зниженням їх усмоктування.
Умови та термін зберігання. Зберігати в захищеному від світла місці при температурі від
15 °С до 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Термін придатності - 2 роки.