Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: прозора або злегка опалесціююча рідина від світло-коричневого до жовтого кольору з специфічним запахом. Допускається наявність дрібної зависі, рН 3,8 - 5,0;
склад: 1 флакон містить 20 мл соку каланхое;
допоміжні речовини: хлорбутанол гемігідрат, спирт етиловий 96%.
Форма випуску. Сік для зовнішнього застосування.
Фармакотерапевтична група. Засоби для лікування ран та виразкових уражень.
Код АТС D03AX17**.
Фармакологічні властивості. Сік каланхое одержують з свіжих пагонів рослини каланхое пірчастого [Kalanchoё pinnatum (Pers.)]. Містить у собі флавоноїди, аскорбінову кислоту, незначну кількість дубильних речовин, мікроелементи (залізо, магній, алюміній, мідь та ін.), органічні кислоти, ферменти.
Препарати з каланхое мають протизапальну дію, сприяють швидкому очищенню та епітелізації ран та виразок від некротичних тканин. Не подразнюють шкіру та слизові оболонки, малотоксичні.
Показання для застосування. В хірургічній практиці-при лікуванні гнійно-некротичних процесів, трофічних виразок гомілки, пролежнів, опіків, у комплексі з іншими засобами для підготовки ран до накладання вторинних швів та для пересадки шкіри. У стоматологічній практиці-при гінгівітах (гострий дифузний катаральний гінгівіт, підгострі та хронічні форми гіпертрофічного катарального гінгівіту), при запально-дистрофічній формі пародонтозу ІІ-ІІІ ступеня, при рецидивуючому хронічному афтозному стоматиті. В акушерсько-гінекологічній практиці-при ранах промежини, розривах при пологах, при тріщинах сосків.
Спосіб застосування та дози. В хірургічній практиці проводять туалет шкіри навколо рани чи виразки і їх поверхню зрошують 1 – 3 мл соку за допомогою шприца через голку малого діаметру. На рану чи виразку накладають 4 - 5 шарів марлевої пов’язки, добре змоченої соком каланхое. Пов’язку до очищення патологічного осередку від некротичних мас змінюють щоденно, а далі – через день. Прилеглі до рани шари марлі знімають після попереднього зволоження їх 3% розчином перекису водню. Крім повної зміни пов’язки, 1 раз на день додатково за допомогою шприца добре змочують соком каланхое нижні шари марлі, а верхні шари при цьому знімають.
При наявності гнійного ексудату протягом 5 - 7 днів до соку бажано додавати антибіотики (з розрахунку 10 000 ОД на 1 мл соку чи суміші його з розчином новокаїну) чи інші антимікробні засоби, при виборі яких враховують характер ранової флори та її чутливість. Середня тривалість застосування соку - 15 - 20 днів.
При тріщинах сосків після кожного годування на них наносять піпеткою кілька крапель соку каланхое протягом 4 - 5 днів. При ранах промежини спосіб застосування такий самий, як і в хірургічній практиці.
У стоматологічній практиці сік застосовують у вигляді аплікацій (марлевих серветок чи вати, змочених соком) після попередньої ретельної обробки патологічних осередків. Аплікації проводять 3 - 4 рази на день по 20 хвилин. Курс лікування становить звичайно від 8 до 15 днів.
Побічна дія. Рідко застосування соку спричиняє жар у рані. У таких випадках сік розбавляють рівною кількістю 1 - 2 % розчину новокаїну.
Протипоказання. Не встановлені.
Передозування. Не встановлене.
Особливості застосування. У стоматологічній практиці сік перед застосуванням підігрівають на водяній бані до температури + 37 °С.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарати, що містять сік каланхое, можна застосовувати в комплексі з іншими лікарськими засобами і методами лікування (фізіотерапія, антибіотики тощо.).
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 2°С до 8°С.
Термін придатності-2 роки.