Загальна характеристика:
міжнародна хімічна назви: albendazole, метил[5-пропілтіо)-1Н-бензимідазол-2-іл]карбамат;
основні фізико-хімічні властивості: суспензія білого або майже білого кольору, солодка на смак, з фруктовим запахом;
склад: 5 мл суспензії містять 100 мг альбендазолу;
допоміжні речовини: суміш целюлози мікрокристалічної та натрію карбоксиметилцелюлози (Авіцел RС-591), натрію карбоксиметилцелюлоза, гліцерин, кислота бензойна, калію гідроксид, кислота сорбінова, полісорбат-80, сорбітолу рoзчин, есенція змішаних фруктів, есенція зі смаком морозива, вода очищена
Форма випуску. Cуспензія для перорального застосування.
Фармакотерапевтична група. Засоби, які застосовуються при нематодозах. Код
ATС Р02С А03.
Фармакологічні властивості:
· фармакодинаміка. Альбендазол – протигельмінтний засіб широкого спектра дії, активний також відносно патогенних найпростіших. Діє на кишкові та тканинні форми паразитів; активний відносно яєць, личинок та дорослих гельмінтів. Протиглисна дія препарату обумовлена пригніченням полімеризації тубуліну, що призводить до порушення метаболізму та загибелі гельмінта. Альбендазол активний відносно кишкових паразитів, у тому числі нематод: Ascaris lumbricoides, Trihiurus trihiura, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Strongiloides stercoralis, Cutaneous Larva Migrans; цестоди: Hymenolepsis nana, Taenia solium, Taenia saginata; трематод – Opisthorhis viverrini, Clonorchis sinensis; найпростіших: Giardia lamblia (intestinalis та duodenalis). Альбендазол ефективний відносно тканинних паразитів, у тому числі цистного ехінококозу та альвеолярного ехінококозу, що викликаються інвазією Echinococcus granulosus та Echinococcus multilocularis, відповідно. Препарат також ефективний при лікуванні нейроцистицеркозу, що викликається інвазією личинок свинячого ціп’яка T. solium, капіляріозу, що викликається інвазією Gnatostoma spinigerum. Альбендазол знищує цисти або значно зменшує їх розміри у пацієнтів з цистами гранулярного ехінококу;
· фармакокінетика. Всмоктування. Після внутрішнього застосування препарат слабо всмоктується (до 5%) із шлунково-кишкового тракту. Одночасне застосування жирної їжі приблизно у 5 разів збільшує всмоктування препарату.
Метаболізм. Альбендазол швидко метаболізується у печінці під час первинного проходження. Основний метаболіт – альбендазолу сульфоксид – зберігає половину фармакологічної активності первинної речовини.
Виведення. Період напіввиведення альбендазолу сульфоксиду з плазми крові становить приблизно 8,5 год. альбендазолу сульфоксид та інші метаболіти виводяться переважно з жовчю, і тільки невелика їх частина виводиться із сечею. Після тривалого застосування препарату у великих дозах його виведення із цист триває кілька тижнів.
Показання для застосування. Ентеробіоз, анкілостомоз, некатороз, гіменолепідоз, теніоз, стронгілоїдоз, аскаридоз, трихінельоз, клонорхоз, шкірні мігруючі личинки, лямбліоз у дітей, капіляроз, гнатостомоз, трихіноз, токсокароз.
Спосіб застосування та дози. У дорослих та дітей старших 2-х років при ентеробіозі, анкілостомозі, некаторозі, аскаридозі, трихоцефальозі препарат застосовують внутрішньо по 20 мл (400 мг) один день. Курс лікування повторюють через три тижні.
При лікуванні ентеробіозу рекомендується проводити одночасне лікування для всіх осіб, що проживають сумісно
При стронгілоїдозах препарат застосовують по 20 мл один раз на добу протягом 3 діб. Курс лікування повторюють через три тижні.
При трихінельозі Немозол застосовують по 10 мг/кг/ на добу у 3 прийоми протягом 7–10 діб.
При токсокарозі препарат застосовують по 10 мг/кг/ на добу в 2 прийоми (вранці та ввечері) протягом 10–20 діб.
При лямбліозі у дітей віком 2-12 років препарат застосовують по 20 мл на добу протягом 5 діб.
При альвеолярному ехінококозі у пацієнтів з масою тіла більше 60 кг препарат застосовують по 20 мл 2 рази на добу протягом трьох циклів по 28 діб з 14-денними перервами між циклами. У пацієнтів з масою тіла менше ніж 60 кг, Немозол застосовують по 15 мг/кг на добу у 2 прийоми (максимальна добова доза 800 мг).
При шкірних мігруючих личинках препарат застосовують по 20 мл на добу протягом 1-3 діб.
Застосовують препарат внутрішньо разом з їжею, бажано жирною. Кожну дозу препарату слід запивати повною склянкою води. Застосування клізми, проносного засобу та голодування не потрібно.
Побічна дія. З боку шлунково-кишкового тракту: стоматит, сухість у роті, в поодиноких випадках – диспепсія, нудота, блювання, біль у животі, діарея, метеоризм, запор; при тривалому застосуванні у високих дозах – жовтяниця.
З боку центральної нервової системи: можлива не різко виражена та швидко минаюча сонливість або безсоння, головний біль, запаморочення, сплутанність свідомості, дезорієнтація, галюцинації, судоми, зниження гостроти зору, втомленість; іноді – збудження.
З боку системи кровотворення: порушення кровотворення
Алергічні реакції: дуже рідко – висипка на шкірі, свербіж, кропив’янка, пухирчатка, дерматит, пропасниця, ангіоневротичний набряк; оборотна алопеція.
З боку сечовидільної системи: гостра ниркова недостатність, порушення сечовиділення (у чоловіків).
З боку кістково-м’язової системи: біль у м’язах, біль у суглобах, запалення суглобів, гострий напад подагри.
Дерматологічні реакції: підвищена чутливість шкіри до сонячних променів;
Інші: порушення менструального циклу.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату, вагітність, період запланованої вагітності, вік пацієнтів до 2-х років, годування груддю.
Передозування. Симптоми: нудота, блювання, порушення сну, порушення зору, зорові галюцинації, порушення мовлення, запаморочення, втрата свідомості, втомленість, тремор, тахікардія, порушення травлення, збільшення печінки, жовтяниця; коричнево-червоне або оранжеве забарвлення шкіри, сечі, поту, слини, сліз та фекалій пропорційно застосованій дозі препарату.
Лікування: проводять промивання шлунка та застосовують симптоматичну та підтримуючу терапію.
Особливості застосування. Щоб запобігти випадковому застосуванню препарату у ранні терміни вагітності, жінкам можна починати прийом препарату при негативному результаті тесту на вагітність.
Під час застосування препарату потрібно контролювати активність печінкових ферментів до початку кожного циклу лікування. Якщо рівень показників перевищує верхню межу норми більше ніж у 2 рази, застосування Немозолу необхідно припинити до повної їх нормалізації.
Необхідно контролювати кількість лейкоцитів на початку та кожні 2 тижні кожного 28-денного циклу застосування препарату.
Застосування Немозолу при зниженій кількості лейкоцитів можливо продовжувати у випадку, якщо ступінь зниження незначний та лейкопенія не прогресує.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з циметидином, празиквантелом та дексаметазоном можливе підвищення рівня метаболітів альбендазолу у плазмі крові.
Умови та термін зберігання. Зберігати у прохолодному (при температурі до 250С), сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці.
Термін зберігання – 3 роки.