Федин-20 инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: рiroxicam; 4-гідрокси-2-метил-N-2-піридиніл-2Н-1,2-бензотіазин-3-карбоксамід-1,1-діоксид;

основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули, корпус і кришечка червоного кольору, номер 2, на корпусі і кришечці нанесено відбиток “FEDIN-20”. Вміст капсул – порошок білого кольору;

склад: 1 капсула містить піроксикаму 20 мг;

допоміжні речовини: лактоза, крохмаль кукурудзяний, метилгідроксибензоат, пропілгідроксибензоат, кремнію діоксид колоїдний.

 

Форма випуску. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Нестероїдний протизапальний засіб. Код АТС М01АС01.

 

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Фармакологічна дія – протизапальна, знеболювальна, жарознижувальна, антиагрегаційна. Знижує синтез простагландинів (ПГ), у тому числі ПГЕ1, ПГЕ2, ПГЕ2 альфа і тромбоксанів через інгібування активності циклооксигенази. Пригнічує фагоцитоз, агрегацію тромбоцитів.

Сприяє послабленню больового синдрому, симптомів запалення. При суглобному синдромі послаблює або купірує запалення і біль у суглобах у спокої і при русі, зменшує вранішню скутість і припухлість суглобів.

Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо добре всмоктується із шлунково-кишкового тракту, максимальна концентрація досягається через 3-5 год. Рівноважна концентрація в крові досягається протягом 7-12 днів. Зв’язування з білками плазми становить 97-99 %. Метаболізується у печінці, основні метаболіти – 5-гідроксипіроксикам, N-метил-бензосульфонамід та ін. – фармакологічно неактивні. Період напіввиведення близько 50 год, може збільшуватися при захворюваннях печінки. Виводиться нирками та шлунково-кишковим трактом (у сечі визначається у 2 рази більша кількість, ніж у фекаліях), переважно у вигляді глюкуронідів (5 % екскретується у незміненому вигляді). Проходить крізь плаценту і проникає у грудне молоко. Не кумулює.

Показання для застосування. Федин-20 показаний при запальних і дегенеративних захворюваннях суглобів і хребта, що супроводжуються больовим синдромом, таких як ревматоїдний артрит, ревматизм, анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтерева), остеоартроз, ювенільний хронічний артрит, тендиніт, тендовагініт, плечокистьовий синдром, плечолопатковий періартрит, гострий напад подагри; больовий синдром різного генезу: невралгія, міалгія, дисменорея, біль післяопераційний і посттравматичний, у т. ч. при спортивних травмах (забиття, вивих, розтягнення), біль і набряклість у суглобах, сухожиллях і м’язах, що зумовлені перенапруженням, гострі інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів.

 

Спосіб застосування та дози. Внутрішньо, під час або одразу після їди.

Запальні і дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів. 20 мг 1 раз на добу. Ревматоїдний артрит і активна фаза ревматизму. 40 мг на добу за 1-2 прийоми протягом 2 днів, підтримуюча доза – 20 мг на добу.

Гострий напад подагри. 40 мг 1 раз на добу протягом 2 днів, потім по 20 мг 2 рази на добу протягом 4-6 діб.

Післяопераційний і посттравматичний больовий синдром. 20 мг 1 раз на добу (за необхідності 40 мг на добу за 1-2 прийоми).

Максимальна добова доза для дорослих – 40 мг.

 

Побічна дія.

З боку нервової системи і органів чуття: запаморочення, головний біль, дратівливість, сонливість або безсоння, слабкість, депресія, галюцинації, шум у вухах, погіршання зору, подразнення очей.

З боку серцево-судинної системи і крові: підвищення або зниження артеріального тиску, серцебиття, анемія, лейко- і тромбопенія, еозинофілія, зниження гемоглобіну і гематокриту, геморагії.

З боку органів шлунково-кишкового тракту: сухість у роті, стоматит, подразнення ШКТ, нудота, відрижка, анорексія, діарея або запор, метеоризм, кровоточивість ясен, біль в епігастральній ділянці, ерозивно-виразкові ураження ШКТ і виникнення кровотеч, порушення функції печінки (підвищення активності печінкових трансаміназ), жовтуха.

З боку сечостатевої системи: ниркова недостатність, інтерстиціальний нефрит.

Інші: алергійні реакції (свербіж, почервоніння шкіри, набряки, у т. ч. обличчя, рук; синдром Стівенса – Джонсона, синдром Лайєлла, дуже рідко – анафілактичні реакції, бронхоспазм, фотосенсибілізація, висипання), набряки (переважно нижніх кінцівок у хворих з порушенням функції серця), пітливість, підвищення вмісту сечовини, гіперкаліємія, гіпо- або гіперглікемія, збільшення або зменшення маси тіла.

 

Протипоказання. Гіперчутливість, у т. ч. до інших нестероїдних протизапальних засобів (у стадії загострення), астма, спричинена ацетилсаліциловою кислотою, виражені порушення печінки та/або нирок, геморагічний діатез, зміни картини крові неясного генезу (у т. ч. в анамнезі), запальні зміни або кровотечі у ділянці прямої кишки і анального отвору, вагітність, годування груддю (на період лікування припиняють).

 

Передозування. Симптоми. Сонливість, нудота, блювання і надочеревинний біль. Можуть спостерігатися шлунково-кишкові кровотечі. Рідко може спостерігатися різка ниркова недостатність, пригнічення дихання та кома, а також анафілактичні реакції.

Лікування. Промивання шлунка, прийом активованого вугілля не пізніше, ніж за 6 год після прийому препарату, прискорення діурезу, утворення кислої реакції сечі, додатково – гемодіаліз для збільшення зв’язування білків. Усі заходи проводяться на фоні підтримки життєво важливих функцій.

Особливості застосування. З обережністю призначають при ерозивно-виразкових ураженнях ШКТ в анамнезі, бронхіальній астмі, хронічних обструктивних захворюваннях дихальних шляхів, поліпах слизової оболонки носа, алергічних захворюваннях, серцевій недостатності і інших захворюваннях, які супроводжуються набряками, при артеріальній гіпертензії.

У період лікування необхідно контролювати клітинний склад крові, функцію нирок і печінки.

У період лікування не можна вживати алкоголь.

Застосування препарату у педіатричній практиці та у підлітковому віці не вивчалося.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Витісняє із зв’язку з білками крові інші лікарські засоби. Знижує ефективність гіпотензивних засобів. На фоні інших НПЗЗ і кортикостероїдів підвищується ризик ульцерогенної дії. Збільшує ризик гіперкаліємії при поєднанні із калійзберігаючими діуретиками і іншими калійзберігаючими препаратами. Підвищує концентрацію фенітоїну і літію у крові. Антикоагулянти збільшують ризик кровотеч. Ацетилсаліцилова кислота знижує концентрацію піроксикаму у крові до 80 % від вихідної.

Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі нижче 30 °С.

Термін придатності – 4 роки.