Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: glucosamine; 2-аміно-2-деокси-D-глюкозсульфат×2NaCl;
основні фізико-хімічні властивості: білий кристалічний порошок без запаху;
склад: 1 пакетик містить глюкозаміну сульфат 1884 мг, еквівалентний глюкозаміну сульфату 1500 мг, натрій хлорид 384 мг;
допоміжні речовини: аспартам, сорбітол, кислота лимонна, макрогол 4000.
Форма випуску. Порошок для приготування розчину для перорального застосування.
Фармакотерапевтична група. Нестероїдні та протизапальні та протиревматичні засоби.
Код АТС М01АХ05.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Препарат, який впливає на обмін в хрящевій тканині. Глюкозаміну сульфат являє собою сіль природного аміномоносахариду глюкозаміну з низькою молекулярною масою, ретельно очищеного від макромолекулярних компонентів. Препарат заповнює ендогенний дефіцит глюкозаміну, стимулює синтез протеогліканіві гіалуронової кислоти синовіальної рідини. Збільшує проникність суглобної капсули, відновлює ферментативні процеси в клітинах синовіальної мембрани і суглобного хряща. Протизапальна дія глюкозаміну сульфату обумовлена блокуванням утворення супероксидних радикалів макрофагами і інгібуванням лізосомальних ферментів. Препарат сприяє фіксації сірки в процесі синтезу хондроітинсірчаної кислоти, полегшує нормальне відкладання кальцію в кістковій тканині. Гальмує розвиток дегенеративних процесів у суглобах, відновлює їх функцію, зменшуючи болі в суглобах. Сульфати також приймають участь у синтезі глікозаміногліканів і метаболізмі тканини хряща. Сульфатні ефіри бокових ланцюгів у складі протеогліканів мають велике значення для підтримання еластичності і здатності утримувати воду матрикса хряща. Зменшення клінічних симптомів проявляється зазвичай через 2 тижні від початку лікування зі збереженням клінічного поліпшення протягом 8 тижнів після відміни препарату.
Фармакокінетика. Глюкозаміну сульфат швидко і повністю всмоктується в тонкому кишечнику (90%). Легко проходить через біологічні бар’єри і проникає в тканини, переважно суглобного хряща. Період напіввиведенння 68 год.
Показання для застосування. Остеоартроз різної локалізації (у тому числі артроз колінного і тазостегнового суглобів, міжхребцевий остеохондроз, спондилоартроз); хондромаляція надколінка; лопатково-плечовий періартрит.
Спосіб застосування та дози. Внутрішньо призначають по 1 пакетику (1,5 г) 1 раз на добу протягом 6 тижнів. Перед застосуванням вміст пакетику розчиняють у 200 мл води і приймають за 20 хвилин до прийому їжі. Курс лікування можна повторювати з інтервалом 2 місяці.
Побічна дія. Препарат переноситься добре, але у поодиноких випадках можуть спостерігатися такі побічні явища.
З боку травної системи: гастралгія, метеоризм, діарея, запор.
Алергічні реакції: кропив’янка, свербіж.
Протипоказання. Підвищена чутливість до глюкозаміну сульфату та інших компонентів препарату; порошок для внутрішнього застосування містить аспартам і тому протипоказаний при фенілкетонурії. Вагітність, період лактації. Діти до 12 років.
Передозування. Випадки передозування не відмічались.
Особливості застосування. Адекватних і суворо контрольованих досліджень щодо безпечності та ефективності препарату Дона у дітей віком до 12 років, а також при вагітності та в період лактації не проводилось.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат сумісний з нестероїдними протизапальними засобами та глюкокортикостероїдами. Збільшує абсорбцію тетрациклинів, зменшує – напівсинтетичних пеніцилінів, хлорамфеніколу.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі 25°С + 5°С. Термін придатності – 3 роки.