Пувасорален-8 лосьон для ванн инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: metoxalen; 9-метокси-7н-фуро [3,2-g] [1] бензофуран-7-он;

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина блідо–жовтого кольору, з характерним запахом;

склад: у 100 мл препарату міститься 1,2 г 8-метоксипсоралену;

допоміжні речовини: дегідрол LS-3 део, цетіол НЕ емульгін RO 40, тексапон WW 99.

 

Форма випуску. Лосьон для ванн.

 

Фармакотерапевтична група. Антипсоріатичні засоби. Код АТС D05A X10.

 

Фармакологічні властивості. Пувасорален–8 – фотосенсибілізуючий засіб, який підвищує чутливість шкіри до опромінення довгохвильовим (320 – 400 нм) ультрафіолетовим (УФ) світлом. Препарат застосовується для підвищення ефективності фотохіміотерапії та PUVA-терапії (методу лікування псоріазу шляхом призначення псоралену з подальшим УФ-опроміненням довгими хвилями високої інтенсивності).

Під впливом УФ-променів 8-метоксипсорален зв’язується з клітинною ДНК, пригнічує її синтез та перешкоджає процесу ділення клітин епідермісу, що може спричинити ушкодження останніх. При відновленні ушкоджених клітин в епідермісі відбувається посилене утворення меланіну. Метоксален може збільшувати пігментацію шкіри також шляхом безпосередньої активації меланоцитів.

Після прийняття лікувальної вани з розчином препарату 8-метоксипсорален визначається у сироватці крові через 2 - 3 години у концентрації від 5 нг/мл до 34 нг/мл. Переважна частина активної речовини зв’язується білками крові та локалізується у клітинах епідермісу. Через 8 годин препарат повністю видаляється із крові. Фоточутливість шкіри після застосування лікувальної ванни зберігається протягом декількох діб, досягаючи максимуму приблизно через дві доби.

Показання для застосування. Пувасорален-8 лосьон для ванн застосовують для лікування тяжкого рецидивуючого псоріазу, стійкого до інших методів терапії, та ідіопатичного вітиліго.

Спосіб застосування та дози. Ванну наповнюють водою до відмітки 140 л і додають 30 мл Пувасоралену-8 для отримання кінцевої концентрації 2,6 мг/л. Пацієнт перебуває у воді протягом 15 хвилин і самотужки ополіскується водою, уникаючи її потрапляния до очей. Після прийняття ванни пацієнту слід висушити тіло рушником і негайно отримати відповідну дозу опромінення УФ-світлом (оптимальна довжина хвилі - 365 нм). Дозу опромінення (експозицію) і тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально для кожного пацієнта з урахуванням характеру і ступеня тяжкості патологічного процесу, особливостей перебігу захворювання, досягнутого терапевтичного ефекту та переносимості застосованого методу лікування.

Після опромінення пацієнту рекомендується прийняти душ. Для видалення залишків лосьону ванну необхідно ретельно ополіснути чистою водою.

Клінічні випробування методу показали, що протягом п'яти процедур мінімальна фототоксична доза Пувасоралену-8 поступово знижується з 5,3±0,6 Дж/см2 до 2,8± 0,3 Дж/см2. Цей факт свідчить про накопичення 8-метоксипсоралену в епідермісі при такому шляху введення. Показано, що лікувальна ефективність застосування розчину псоралену у вигляді ванн не поступається ефективності перорального введення препарату. Проте при використанні методу бальнеотерапії ймовірність розвитку побічних реакцій зменшується (через застосування УФ-опромінення меншої інтенсивності).

Пувасорален-8 лосьон для ванн не слід застосовувати частіше, ніж один раз на добу, оскільки фототоксичні реакції проявляються не раніше 48 годин після процедури. Пацієнтам не дозволяється загоряти протягом 24 годин до та 48 годин після прийому 8-метоксипсоралену та УФ-опромінення. Перевищення УФ-експозиції може спричинити опіки шкіри та утворення пухирів. Лікар повинен забезпечити і гарантувати пацієнту дотримання рекомендованого режиму дозування препарату та належне проведення лікувальної процедури.

Побічна дія. Пувасорален-8 лосьон для ванн переноситься, як правило, добре, проте у деяких хворих при індивідуальній підвищеній чутливості можливі відчуття нудоти, підвищена знервованість, порушення сну, депресивні стани, а також розвиток реакцій шкіри кистей та стоп (почервоніння, висипи у вигляді пухирців, свербіж).

При місцевому застосуванні псоралену такі побічні реакції зазвичай не виникають. Проведення фотохіміотерапії PUVA-методом може спричинити (особливо у світлошкірих пацієнтів) виникнення еритеми та свербежу шкіри, інколи – запаморочення та появу білих вугрів.

Питання щодо того, чи можливий при тривалій PUVA-терапії розвиток раку шкіри, потребує подальшого вивчення, оскільки існують припущення, що частота виникнення базально-клітинних епітеліом та пласкоклітинного раку після 200 процедур зростає.

У пацієнтів, які під час проведення процедури УФ-опромінення захищали очі належниим чином, не спостерігалося збільшення частоти розвитку катаракти.

Протипоказання. Пувасорален-8 лосьон для ванн противопоказаний хворим на шкірні новоутворення (доброякісні та злоякісні), при гострих та хронічних захворюванях печінки, нирок, очей, при артеріальній гіпертензії I та II стадій, при ендокринопатіях, а також при хворобах, спричинених підвищеною фоточутливістю (таких як порфірія, гострий червоний вівчак, поліморфні висипання).

Препарат не рекомендується застосовувати для лікування дітей віком до 12 років і жінок у періоди вагітності та лактації.

 

Передозування. Симптоми передозування аналогічні вираженим проявам побічної дії препарату. При перевищенні часу УФ-опромінення слід перевести пацієнта у темну кімнату на термін, тривалість якого визначається ступенем вираженості шкірних реакцій, та вжити негайних заходів симптоматичної й підтримуючої терапії (аналогічно лікуванню осіб, що постраждали від тяжких опіків шкіри).

 

Особливості застосування. Перевищення рекомендованих доз препарату неприпустиме, оскільки може спричинити виникнення опіків та утворення пухирів на шкірі.

Оптимальний режим проведення процедури УФ-опромінення передбачає використання світлових променів з довжиною хвилі 365 нм.

Жінки дітородного віку під час проведення курсу лікування Пувасораленом-8 повинні користуватися надійними контрацептивними засобами.

Застосування препарату в періоди вагітності та лактації

Репродуктивна токсичність псоралену в дослідженнях на тваринах та його вплив на плід людини не вивчалися. Також невідомо, чи потрапляє 8-метоксипсорален у грудне молоко. Тому не слід призначати лікування Пувасораленом-8 вагітним жінкам та матерям-годувальницям.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасно з проведенням курсу лікування Пувасораленом-8 не слід призначати препарати, які підвищують чутливість шкіри до дії променів світла.

PUVA-терапія може виявитися неефективною у хворих на епілепсію, які отримують фенітоїн (приспускається, що причиною такої взаємодії може бути індукція ферментів мікросомального окислення, яку спричиняє фенітоїн).

 

Умови та термін зберігання. Пувасорален-8 лосьон для ванн слід зберігати при температурі від +8 0С до +22 0С. Термін придатності – 18 місяців.

Не можна застосовувати препарат після дати, зазначеної на упаковці.