Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Ambroxol;
транс-4-[(2-аміно-3,5-дибромбензил)аміно]-циклогексанолу гідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого з кремуватим відтінком кольору, плоскоциліндричної форми, краї поверхонь скошені, з однієї сторони - риска;
склад: 1 таблетка містить амброксолу гідрохлориду 0,03 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний або кукурудзяний, цукор молочний, аеросил, магнію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Муколітичні засіби. Амброксол. Код АТС R05CB06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Амброксол Екстра - муколітичний препарат групи бензиламінів, який разом із бронхосекретолітичною виявляє також секретомоторну дію. Як метаболіт бромгексину, Амброксол Екстра ефективніший за останній, менш токсичний, добре переноситься. Препарат нормалізує патологічно змінену секрецію, яку здійснюють серозні клітини залоз слизової оболонки бронхів, сприяє розрідженню в’язкого бронхіального секрету та полегшує його виділення за рахунок посилення рухів миготливого епітелію дихальних шляхів. Діючи як муколітичний засіб і экспекторант, Амброксол Екстра поліпшує функцію зовнішнього дихання. У незначній мірі спроможний приглушувати кашель.
Амброксол Екстра стимулює клітини Кларка й активує гідролітичні ферменти, що також приводить до зменшення в’язкості мокротиння. Препарат зменшує спастичну гіперреактивність бронхів - одного з основних чинників розвитку бронхіальної астми при алергії.
Амброксол Екстра вільно проникає через плацентарний бар'єр, стимулює внутрішньоутробне утворення сурфактанту і за рахунок цього спроможний запобігати синдрому дихальної недостатності у новонароджених.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо Амброксол Екстра практично повністю абсорбується із травного тракту, добре проникає в тканини бронхів та легенів. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається приблизно через 2 години після прийому. Амброксол Екстра інтенсивно метаболізується в печінці з утворенням, в основному, глюкуронідів та дибромантранілової кислоти (до 30 % препарату зазнає біотрансформації при першому проходженні через печінку). Виводиться переважно нирками (близько 90 % препарату виводиться із сечею). Період напіввиведення становить 9 - 10 годин.
Показання для застосування. Препарат застосовують при захворюваннях дихальних шляхів, що супроводжуються утворенням в’язкого секрету, який погано відділяється: при гострих і хронічних бронхітах різної етіології, пневмонії, бронхоектатичній хворобі, ателектазі легенів, бронхіальній астмі, трахеїті, ларингіті, синуситі і риніті. Його можна застосовувати при респіраторному дистрес-синдромі (шокова легеня), для профілактики і лікування ускладнень після операцій на легенях, при догляді за трахеостомою, до і після бронхоскопії, при муковісцидозі.
Спосіб застосування та дози. Дорослим і дітям старшим 12 років призначають внутрішньо по 1 таблетці, 2 - 3 рази на добу. При загостренні хронічних захворювань доза може бути збільшена до 2 таблеток, 2 рази на добу. Дітям віком від 5 до 12 років призначають по 0,5 таблетки, 2 - 3 рази на добу. Тривалість курсу лікування становить від 4 до 14 днів.
Дітям у віці до 5 років препарат краще призначати у вигляді сиропу або крапель.
Побічна дія. При застосуванні препарату в окремих випадках можуть спостерігатися алергічні реакції у вигляді висипань на шкірі, кропив’янки, ангіоневротичного набряку. При тривалому застосуванні можливі слабкість, головний біль, біль в епігастральній ділянці, нудота, блювання, діарея.
Протипоказання. Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, перший триместр вагітності, підвищена чутливість до препарату.
Передозування. Випадків передозування не спостерігалось.
Особливості застосування. Таблетки Амброксолу Екстра приймають після їди, запиваючи достатньою кількістю рідини.
Перед застосуванням препарату рекомендується припинити годування груддю. Одночасне застосування Амброксолу Екстра з лікарськими засобами, що виявляють протикашльову дію (наприклад, кодеїн), не рекомендується через утруднення виділення мокротиння з бронхів на фоні зменшення кашлю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з лікарськими засобами, що мають протикашльову активність (наприклад з кодеїном), утрудюється виділення мокротиння з бронхів на фоні зменшення кашлю.
Можливе одночасне використання Амброксолу Екстра з антибіотиками, бронхоспазмолітичними засобами, кортикостероїдами, серцевими глікозидами, діуретиками.
Умови та термін зберігання. Зберігають у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці. Термін придатності - 2 роки.