Загальна характеристика:
міжнародна назва: lansoprazolum;
основні фізико-хімічні властивості: капсули білого кольору, що містять від білого до трохи коричнюватого або рожевуватого кольору гранули;
склад: 1 капсула містить 30 мг лансопразолу;
допоміжні речовини: цукрові кульки, гідроксипропілцелюлоза, магнію субкарбонат насичений, сахароза, крохмаль кукурудзяний, натрію лаурилсульфат, гідроксипропілметилцелюлоза, сополімер метакрилату, тальк, макрогол, титану діоксид.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Засоби для лікування пептичної виразки. Інгібітори “протонного насоса”. Код АТС А02В С03.
Фармакологічні властивості. Лансопразол пригнічує активність Н+/К+-АТФ-ази “протонного насоса” в парієтальних клітинах слизової оболонки шлунка. Таким чином, Ланзоптол пригнічує кінцеву стадію утворення кислоти шлункового соку, зменшує кількість і кислотність шлункового соку, внаслідок чого знижується шкідливий вплив шлункового соку на слизову оболонку.
Ступінь пригнічення визначається дозою і тривалістю лікування. Навіть разова доза
30 мг лансопразолу пригнічує секрецію кислоти шлункового соку на 70 - 90 %. Початок дії спостерігається протягом однієї або двох годин і триває протягом доби.
Фармакокінетика. Ланзоптол абсорбується в кишечнику. У здорових пацієнтів при прийомі 30 мг лансопразолу максимальна концентрація в плазмі становить 0,75 – 1,15 мг/л і досягається протягом 1,5 – 2 годин. Максимальна концентрація в плазмі і біодоступність залежать від конкретних особливостей пацієнта і не змінюються залежно від частоти прийому препарату.
Зв’язування препарату з білками плазми становить 98%.
Ланзоптол виводиться із організму з жовчю і сечею (тільки у вигляді метаболітів - лансопразолсульфон і гідроксилансопразол), при цьому за добу з сечею виводиться 21% дози препарату. Період напіввиведення становить 1,5 години.
Період напіввиведення подовжується у хворих з вираженими порушеннями функції печінки і у пацієнтів выком понад 69 років. У хворих з порушеннями функції нирок абсорбція лансопразолу практично не змінюється.
Показання для застосування. Ланзоптол використовується для зменшення секреції кислоти шлункового соку при: виразках дуоденальної кишки, доброякісних виразках шлунка, езофагеальному рефлюксі, синдромі Золлінгера-Еллісона та інших станах з підвищеною кислотністю шлунка, ерадикації Helicobacter pylori (у комбінації з антибіотиками).
Спосіб застосування та дози. По 1 капсулі один раз на день.
При ерадикації Helicobacter pilori: по 30 мг (1 капсула) 2 рази на день протягом 1 – 2 тижнів у комбінації з іншими ліками.
Максимальна добова доза 60 мг, для пацієнтів з порушеннями печінки – 30 мг за добу.
При синдромі Золлінгера-Еллісона дози можуть бути звичайно вищими.
Тривалість лікування триває 4 або 8 тижнів, терапія для профілактики рецидивів може тривати довше.
Капсули приймати вранці, перед сніданком. Якщо ліки приймаються двічі на день, рекомендується приймайти одну дозу перед сніданком, а іншу – перед обідом.
Капсули ковтати цілими. Якщо неможливо їх проковтнути, вміст капсули необхідно змішати з невеликою кількістю яблучного соку (приблизно з 1 чайною ложкою) і відразу проковтнути.
Побічна дія. Можуть спостерігатись: діарея, нудота, запор, головний біль, висипи на шкірі, рідко можуть спостерігатись запаморочення, сухість у роті, втомлюваність.
Передозування. Немає повідомлень про випадки передозування лансопразолом. При прийомі надмірної дози проводиться симптоматичне лікування.
Особливості застосування.
Попередження та застереження.
Перед призначенням Ланзоптолу треба виключити можливість злоякісних новоутворень у шлунку та стравоході.
Безпека Ланзоптолу для лікування дітей не підтверджена.
Пацієнти з недостатністю печінки або зі зниженою функцією нирок не повинні приймати більше, ніж 30 мг лансопразолу на добу.
Вагітність та лактація
Безпечне використання Ланзоптолу під час вагітності не встановлене.
Вагітні жінки можуть приймати препарат у II та III триместрі вагітності лише у разі крайньої необхідності, якщо очікувана користь переважає можливий ризик для плоду.
Годування груддю треба припинити під час лікування препаратом.
Протипоказання. Гіперчутливість до Ланзоптолу або до будь-якого іншого компонента препарату.
Взаємодія з лікарськими засобами. Ланзоптол знижує кислотність шлункового соку, тому він може впливати на всмоктування кетоконазолу, ефірів ампіциліну, солі заліза та дигоксину.
Ланзоптол може прискорити виведення теофіліну, тому слід призначати його обережно, під наглядом лікаря. Якщо пацієнт приймає сукралфат паралельно з Ланзоптолом, приймати його слід не раніше, ніж через 30 хвилин після Ланзоптолу.
Антациди слід приймати за годину до прийому Ланзоптолу або через годину після його прийому, оскільки вони можуть знизити всмоктування лікарського засобу в організмі.
Умови та термін зберігання. Зберігайте при температурі не вище 25°C, в захищеному від вологи та недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 3 роки.