Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: фталілсульфатіазол (Phthalylsulfathiazole), [4’(тіазол-2-ілсульфамоїл)фталанілінова кислота;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого з жовтуватим відтінком кольору, із плоскою поверхнею, рискою і фаскою;
склад: 1 таблетка містить фталілсульфатіазолу 500 мг;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кальцію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що застосовуються при кишкових інфекціях.
Код АТС А07А B02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Фталазол є сульфаніламідним препаратом. Виявляє бактеріостатичну дію. Основний механізм дії обумовлений порушенням синтезу в мікроорганізмах їхніх ростових факторів – фолієвої і дигідрофолієвої кислот.
Фармакокінетика. Фталазол повільно всмоктується у шлунково-кишковому тракті; основна кількість препарату затримується у тонкому кишечнику, де поступово відбувається відщеплення активної (сульфаніламідної) частини молекули. При цьому створюється висока концентрація сульфаніламіду в кишечнику.
Виділяється переважно з каловими масами. Невелика кількість, що всмокталася (5-10 % від дози), рівномірно розподіляється в організмі, ацетилюється в печінці та екскретується із сечею.
Показання для застосування. Гостра дизентерія, хронічна дизентерія на стадії загострення, коліт, ентероколіт, гастроентерит, для запобігання інфекційним ускладненням при проведенні операцій на кишечнику.
Спосіб застосування та дози.
Лікування дизентерії. При гострій формі дизентерії дорослим призначають: у 1-2 день – по 1 г 6 разів на добу кожні 4 години, на 3-4 день – по 1 г 4 рази на добу кожні 6 годин, на 5-6 день – по 1 г 3 рази на добу кожні 8 годин. Курсова доза становить 25-30 г.
Через 5-6 днів після першого курсу лікування проводять другий курс: 1-2 день – по 1 г через 4 години (вночі – через 8 годин), всього 5 г на добу; 3-4 день – по 1 г через 4 години (вночі - не призначають), всього 3 г на добу. Загальна доза на 2-й курс – 21 г; при легкому перебігу хвороби дозу можна зменшити до 18 г.
Вищі дози для дорослих внутрішньо: разова – 2 г, добова – 7 г.
Дітям віком до 3 років препарат призначають із розрахунку 0,2 г/кг маси тіла на добу; добову дозу протягом дня ділять на 3 рівні частини, прийняті без порушення нічного сну. У зазначеній дозі препарат приймають 7 днів.
Дітям старше 3 років призначають по 0,4-0,75 г (залежно від віку) на прийом 4 рази на добу.
Тривалість курсу лікування залежить від характеру патологічного процесу.
При лікуванні інших захворювань препарат призначають дорослим у перші 2-3 дні по 1-2 г кожні 4-6 годин, у наступні 2-3 дні – у половинній дозі.
Дітям призначають у 1 день із розрахунку 0,1 г/кг маси тіла на добу, у рівних дозах кожні 4 години з перервою на ніч. У наступні дні призначають по 0,2-0,5 г кожні 6-8 годин.
Побічна дія. Системні побічні ефекти, характерні для сульфаніламідів, виникають рідко у зв’язку з незначним всмоктуванням. Пригнічення росту кишкової палички зменшує (може розвинутися гіповітаміноз) синтез вітамінів групи В (тіамін, рибофлавін, нікотинамід та ін.).
Алергічні реакції (висип, пропасниця, агранулоцитоз, апластична анемія).
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, базедова хвороба, захворювання крові, гострий гепатит. Дитячий вік до 2 років.
Передозування. Посилення побічних реакцій, нудота, блювання. Терапія симптоматична.
Особливості застосування. З обережністю призначають хворим з нефрозом, нефритом.
У період прийому Фталазолу хворим необхідно приймати вітаміни групи В (тіамін, рибофлавін, нікотинова кислота), тому що у зв’язку з пригніченням росту кишкової палички зменшується синтез вітамінів цієї групи.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування Фталазолу із саліцилатами, дифеніном, ПАСК призводить до посилення токсичного ефекту.
Фталазол несумісний з оксациліном (знижується активність оксациліну), нітрофуранами (підвищується ризик розвитку анемії і метгемоглобінемії). Одночасне застосування Фталазолу з кальцію хлоридом і вітаміном К знижує згортання крові.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі 15-25 0С. Термін придатності – 5 років.