Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: bromhexine; N-(2-аміно-3,5-дибромбензил)-N-метилциклогексиламіну гідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або трохи жовтувата рідина з характерним смаком та запахом;
склад: 5 мл сиропу (1 чайна ложка) містять 4 мг бромгексину гідрохлориду;
допоміжні речовини: пропіленгліколь, сорбіт харчовий, есенції харчові ароматичні, 0,1 М розчин кислоти хлористоводневої, вода очищена.
Форма випуску. Сироп.
Фармакотерапевтична група. Муколітичні засоби. Код АТС R05C B02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Препарат виявляє муколітичну (секретолітичну) та відхаркувальну дію. Муколітичний ефект пов’язаний з деполімеризацією і розрідженням мукопротеїнових і мукополісахаридних волокон. Однією з важливих особливостей дії бромгексину є його здатність стимулювати утворення сурфактанту – поверхнево-активної речовини ліпідо-білково-мукополісахаридної природи, яка синтезується у клітинах альвеол: біосинтез сурфактанту порушується при різних бронхолегеневих захворюваннях. Останнє призводить до порушення стабільності альвеолярних клітин, ослаблення їх реакції на несприятливі фактори. Препарат має також незначну протикашльову дію.
Фармакокінетика. При прийомі внутрішньо бромгексин практично повністю (99%) всмоктується протягом 30 хв. Біодоступність становить 80% внаслідок ефекту “першого проходження” через печінку. У плазмі бромгексин зв’язується з білками, проникає через гематоенцефалічний і плацентарний бар’єри. У печінці бромгексин зазнає деметилювання і окислення. Період напіввиведення становить 15 год внаслідок повільної зворотної дифузії із тканин. Екскретується нирками. При хронічній нирковій недостатності порушується виділення метаболітів бромгексину. При багаторазовому застосуванні бромгексин може кумулювати.
Показання для застосування. Гострі бронхіти, хронічні бронхіти з наявністю або відсутністю бронхообструкції, не ускладнені або ускладнені бронхоектазами, бронхіальна астма, первинні і вторинні форми туберкульозу легенів, хронічні обструктивні захворювання легенів, госпітальна пневмонія, позалікарняна пневмонія. Препарат можна також використовувати для санації бронхіального дерева у передопераційному періоді, а також для запобігання накопиченню у бронхах густого в’язкого мокротиння після операції.
Спосіб застосування та дози. Сироп приймають внутрішньо, незалежно від прийому їжі.
Дорослим і дітям старше 14 років призначають по 8 -16 мг (2 - 4 чайні ложки) 3 рази на день; дітям від 6 до 1 4 років – 4-8 мг (1-2 чайні ложки) 3 рази на день; дітям від 2 до 6 років – 2-4 мг (1/2 –1 чайна ложка) 3 рази на день, дітям до 2-х років – 2 мг (1/2 чайної ложки) 3 рази на день.
Терапевтичний ефект звичайно спостерігається на 2 або 5 день застосування. Лікувальний курс триває кілька днів, при хронічних захворюваннях – кілька тижнів.
Побічна дія. Препарат звичайно добре переноситься. В окремих випадках можливі алергічні реакції (шкірний висип, риніт та ін.). Іноді при тривалому застосуванні препарату можливі шлунково-кишкові розлади (нудота, блювання, диспептичні явища, загострення виразкової хвороби шлунка). В поодиноких випадках може відзначатися тимчасове підвищення рівня трансамінази сироватки крові, але в процесі подальшого застосування Бромгексину-Ферейн він знижується.
При виникненні симптомів алергії прийом препарату слід припинити.
Протипоказання. Підвищена чутливість до бромгексину та інших компонентів препарату. Препарат не призначають при виразковій хворобі шлунка, в періоди вагітності (І триместр) та годування груддю.
Передозування. Випадки передозування досі не описані.
Особливості застосування. Препарат слід застосовувати з обережністю в ослаблених хворих, а також у пацієнтів з механічним звуженням бронхів (ускладнена евакуація секрету бронхів). У таких випадках для видалення секрету бронхів використовують аспірацію.
При виразковій хворобі шлунка, а також при вказівці на шлункові кровотечі в анамнезі Бромгексин-Ферейн слід застосовувати під контролем лікаря.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Бромгексин-Ферейн сприяє проникненню антибіотиків (еритроміцину, цефалексину, окситетрацикліну) у тканини легень, а його сумісне застосування з саліцилатами, фенілбутазоном і оксифенбутазоном може спричинити сильне подразення слизової оболонки шлунка.
Препарат не застосовують одночасно з протикашльовими засобами, що пригнічують кашльовий рефлекс (наприклад, кодеїном), особливо перед сном. Таке комбіноване застосування препаратів утруднює відхаркування.
Бромгексин-Ферейн можна призначати у комбінації з бронходилататорами, антибактеріальними препаратами, засобами, що застосовуються в кардіології, та іншими лікарськими засобами.
Бромгексин-Ферейн несумісний з лужними розчинами.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, прохолодному, захищеному від світла місці Термін придатності - 2 роки.