Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: пориста маса білого з жовтуватим відтінком кольору, без запаху; гігроскопічна;
склад: 1 флакон містить ампіциліну натрієвої солі у перерахунку на ампіцилін – 0,3335 г;
оксациліну натрієвої солі у перерахунку на оксацилін – 0,1665 г.
Форма випуску. Порошок ліофілізований для приготування розчину для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Протимікробні засоби для системного застосування. Пеніциліни широкого спектра дії. Ампіцилін, комбінації. Код АТС J01С А51.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат має широкий антибактеріальний спектр дії, що охоплює спектри ампіциліну та оксациліну. Активний відносно грампозитивних (Streptococcus spp., у тому числі S. pneumoniae, Staphylococcus spp., Bacillus anthracis, Clostridium spp. та ін.) та грамнегативних (Еscherichia соli, Salmonella spp., Shigella spp., Рroteus mirabilis, Haemophilus influenzae, Кlebsiella pneumoniae, Neisseria gonorrhoeae,
N. meningitidis та ін.) мікроорганізмів. Внаслідок вмісту у препараті натрієвої солі оксациліну, препарат активний і щодо пеніциліназоутворюючих мікроорганізмів. Комбінація ампіциліну з оксациліном у ряді випадків посилює дію кожного компонента (за рахунок можливого синергізму). Препарат перешкоджає утворенню пептидних зв’язків внаслідок інгібування транспептидази, порушує пізні етапи синтезу пептидоглікану клітинної стінки мікроорганізмів, що призводить до лізису бактерій, що діляться.
До дії препарату стійкі Pseudomonas aeruginosa, більшість штамів P. vulgaris, P. rettgeri, P. morgonii, віруси, найпростіші, гриби.
Фармакокінетика. Максимальна концентрація в крові виявляється за 30 хвилин – 1 годину після внутрішньом’язового введення. При внутрішньовенному введенні у крові швидко створюються високі концентрації препарату, які перевищують останні при введенні у м’яз. Препарат помірно зв’язується з білками сироватки крові, високі концентрації утворюються у крові, тканинах, сечі, мокротинні, жовчі. Крізь гематоенцефалічний бар’єр не проникає. З організму в основному виводиться нирками, частково екскретується з жовчю, у матерів, що годують, – з молоком. Препарат малотоксичний. При повторному введенні не накопичується, що дає можливість тривалого застосування препарату.
Показання для застосування. Інфекції дихальних шляхів і легень (бронхіти, пневмонії, бронхоектатична хвороба у фазі загострення, синусит, фарингіт), захворювання жовчовивідних шляхів (холангіт, холецистит), інфекції нирок та сечовивідних шляхів (пієліт, пієлонефрит, цистит), інфекційні процеси шкіри та м’яких тканин, інфіковані рани, при опіковій хворобі. Профілактика післяопераційних ускладнень при хірургічних втручаннях, профілактика і лікування інфекцій у новонароджених.
Особливо показаний у випадках тяжкого перебігу захворювань (сепсис, ендокардит, післяпологові інфекції та ін.), при невстановленій антибіотикограмі і невиділеному збуднику, при змішаних інфекціях, спричинених грампозитивними і грамнегативними бактеріями.
Спосіб застосування та дози. Препарат вводять внутрішньом’язово, внутрішньовенно (мікроструминно або краплинно).
При внутрішньом’язовому, внутрішньовенному введенні разова доза Ампіцилін-Оксациліну-КМП для дорослих становить 0,5–1,0 г, добова – 2–4 г. Препарат вводять кожні 4–6 годин.
Новонародженим, недоношеним дітям та дітям до 1 року препарат призначають у добовій дозі 100–200 мг/кг маси тіла; дітям від 1 року до 7 років – 100 мг/кг на добу; від 7 до 14 років – 50 мг/кг на добу; старше 14 років – у дозі для дорослих. Добову дозу розподіляють на 4–6 прийомів. При тяжкому перебігу інфекції дози можуть бути збільшені у 1,5–2 рази.
Тривалість лікування від 5–7 днів до 3 тижнів.
Розчини для внутрішньом’язового введення готують ех temроrе, додаючи до вмісту флакона
2 мл води для ін’єкцій.
Для внутрішньовенного струминного введення препарат (разову дозу) розчиняють у 10–15 мл води для ін’єкцій або 0,9% розчину натрію хлориду і вводять повільно протягом 2–3 хвилин.
Для внутрішньовенного краплинного введення дорослим препарат (разову дозу) розчиняють у 100–200 мл 0,9% розчину натрію хлориду або 5% розчину глюкози і вводять із швидкістю 60–80 крапель за хвилину. При краплинному введенні дітям в якості розчинника використовують 5–10% розчин глюкози (30–100 мл залежно від віку).
Розчини використовують одразу після приготування. Недопустиме додавання до розчинів інших лікарських засобів. Внутрішньовенно інфузії препарату повторюють протягом 5–7 днів із наступним переходом (при необхідності) на внутрішньом’язове введення.
Побічна дія. При застосуванні препарату можливі алергічні реакції (шкірні висипи, кропив’янка, набряк Квінке та ін., у поодиноких випадках – розвиток анафілактичного шоку), диспептичні явища, дисбактеріоз. При виникненні алергічних реакцій введення препарату необхідно припинити і провести десенсибілізуючу терапію.
При появі ознак анафілактичного шоку застосовують невідкладні заходи для виведення із цього стану хворого: вводять адреналін, серцево-судинні, гормональні препарати та десенсибілізуючі засоби (піпольфен, супрастин). При необхідності проводять штучну вентиляцію легень.
При внутрішньовенному введенні препарату можливий розвиток флебітів та перифлебітів, при внутрішньом’язовому – болючість у місці ін’єкції.
Протипоказання. Призначення Ампіцилін-Оксациліну-КМП протипоказане при підвищеній чутливості до препаратів групи пеніцилінів, цефалоспоринів, карбопенемів; при тяжких порушеннях функції печінки, під час лактації (під час лікування грудне годування слід припинити).
Передозування. Виявляється токсичною дією на центральну нервову систему (галюцінаціїї, судоми, ажитація), диспепсичні явища (нудота, блювання, рідкі випорожнення), алергічні реакції у вигляді шкірних висипів. У випадку виникнення симптомів предозування прийом препарату слід негайно відмінити.
Лікування – симптоматичне.
Особливості застосування. Неприпустимо змішування в одній посудині з іншими медикаментами. Препарат особливо показаний у разі тяжкого перебігу захворювання, при невстановленій антибіотикограмі і невиділеному збуднику.
З обережністю слід застосовувати для лікування хворих дітей, якщо в анамнезі матері є вказівка на підвищену чутливість її до пеніцилінів. У таких випадках, а також при бронхіальній астмі, сінній гарячці та інших алергічних захворюваннях препарат призначають одночасно з десенсибілізуючими засобами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат знижує ефект пероральних контрацептивів, збільшує – антикоагулянтів. Пробенецид, блокуючи канальцеву секрецію, підвищує концентрацію препарату в сироватці.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищенному від світла місці при температурі від
15 °С до 25 °С. Термін придатності – 2 роки.
Зберігати в недоступному для дітей місці.