Цинктерал инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: zinci sulfas, цинку сульфат;

основні фізико-хімічні властивості: круглі таблетки, фіолетово-рожевого кольору з однорідною поверхнею;

склад: 1 таблетка містить цинку сульфату одноводного – 124 мг;

допоміжні речовини: лактоза, крохмаль картопляний, полівінілпіролідон, тальк, магнію стеарат, оксипропілметилцелюлоза, титану діоксид, поліоксіетиленгліколь, лак з азорубіном.

Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.

Фармакотерапевтична група. Мінеральні добавки. Препарати цинку.

Код АТС А12С В01.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Цинк – важливий мікроелемент, який входить до складу більш ніж 200 металоензимів (наприклад вуглецевої ангідрази, карбоксипептидази А, алкогольдегідрогенази, лужної фосфатази, полімерази РНК та ін.). Цинкзалежними є такі життєво важливі гормони, як інсулін, кортикотропін, соматотропін, гонадотропіни. Цинк відіграє важливу роль у синтезі білків, обміні вуглеводів, впливає на ріст та розвиток клітин організму, роботу нервової системи, функціонування імунологічної системи, сприяє збереженню нормального рівня вітаміну А у крові, необхідний під час вагітності.

Загальна кількість цинку в організмі дорослої людини – 1,4 – 2,3 г (21,4-35,1 ммоль), з яких 98% становить внутрішньоклітинний цинк. Добова потреба в елементарному цинку дорівнює: у дорослих та дітей 10–15 років - приблизно 15 мг Zn2+; у дітей молодшого віку - 5-10 мг Zn2+; у жінок під час вагітності та годування немовлят – 15-19 мг Zn2+.

Фармакокінетика. Захисна оболонка таблетки Цинктералу забезпечує її розпад у дванадцятипалій кишці. Всмоктування цинку відбувається у дванадцятипалій та тонкій кишках. Біодоступність становить приблизно 20 - 30% від вжитої дози. Максимальна концентрація цинку у плазмі крові спостерігається через 2 години. Найвищий рівень цинку реєструється в ерітроцитах та лейкоцитах (75%), шкірі (20%), у незначній кількості -м’язах, кістках, нирках, печінці, підшлунковій залозі, сітчастій оболонці, передміхуровій залозі, сперматозоїдах, волоссі. З організму цинк виводиться головним чином з випорожненнями (90%), у невеликих кількостях з сечею та потом.

Показання для застосування. Цинктерал застосовується при:

ентеропатичному акродерматиті;

гніздовій плішивості та злоякісній алопеції;

пустульозних та флегмонозних вуграх;

генералізованому свербежі (пруриго);

ламкості волосся, цвітінні та ламкості нігтів;

при відміні довготривалої кортикостероїдної терапії;

комплексному лікуванні ран, що важко загоюються, та ерозій (у тому числі виразкових процесів шлунково-кишкового тракту);

необхідності покращання стану імунної системи при лікуванні та попередженні вірусних, грибкових та протозойних інфекцій, алергічних станів, бронхіальної астми;

некротичних та гнійних панкреатитах у післяопераційному періоді;

макулодистрофії;

профілактиці розвитку та лікуванні ускладнень при хіміотерапії онкологічних захворювань;

профілактиці добро- та злоякісних процесів передміхурової залози;

профілактиці розвитку сліпоти у старечому віці;

профілактиці та лікуванні передменструальних розладів та дисменореї;

потребі посилення потенції та статевого потягу, лікуванні чоловічої неплідності;

хворобі Вільсона;

 мігрені.

Спосіб застосування та дози. Призначають внутрішньо за 1 год. перед їжею або через 2 год. після неї, доза залежить від виду та тяжкості патології.

При ентеропатичному акродерматиті, гніздовій плішивості та злоякісній алопеції дорослим та дітям старшим 4 років призначають до 4 таблеток на добу; по досягненні клінічного покращання дозу знижують до 3 таблеток на добу, потім до 1–2 таблеток один раз на добу (лікування препаратом у підтримуючій дозі продовжують до повного зникнення симптомів захворювання).

При злоякісній алопеції у тяжких випадках дітям призначають до 8 таблеток на добу, дорослим до 10 таблеток на добу. Волосся починає рости через кілька місяців від початку лікування. У хворих, які раніше отримували лікування кортикостероїдними препаратами (у тому числі місцеве), цей період може бути довшим. Лікування злоякісної алопеції може тривати до 3-4 років.

Для прискорення загоювання ран приймають 1-2 таблетки на добу, для лікування ерозій та виразкових процесів шлунково-кишкового тракту призначають 1-2 таблетки тричі на добу.

При пустульозному та флегмонозному вугровому висипі, генералізованому свербежі, відміні довготривалої кортикостероїдної терапії дітям віком від 3 років та дорослим призначають 1-2 таблетки тричі на день. При покращанні перебігу захворювання дозу зменшують до 1–2 таблеток двічі на добу, приймають до повного зникнення симптомів.

При ламкості волосся, цвітінні та ламкості нігтів призначають по 1 таблетці тричі на добу.

Для покращання стану імунної системи при лікуванні та запобіганні вірусним,

грибковим та протозойним інфекціям, алергічним проявам, бронхіальній астмі, мігрені призначають по 2-3 таблетки двічі на добу протягом місяця.

Для профілактики розвитку та лікування ускладнень при хіміотерапії онкологічних захворювань приймають по 2-3 таблетки двічі на добу протягом усього курсу хіміотерапії.

У післяопераційному періоді при некротичному та гнійному панкреатиті після відновлення перистальтики застосовують по 2 таблетки 3 рази на день протягом місяця.

При лікуванні макулодистрофії призначають по 2 таблетки на добу 1,5–2 місяці.

Для запобігання розвитку сліпоти у старечому віці призначають 1-2 таблетки двічі на добу.

Для посилення потенції та статевого потягу, лікування чоловічої неплідності, профілактики добро-та злоякісних процесів передміхурової залози призначають від 2 до 10 таблеток на добу, залежно від віку та стану хворого, протягом від 3 тижнів до 3 місяців. Підтримуюча доза – 1 таблетка на добу.

При хворобі Вільсона приймають 1-2 таблетки тричі на день.

Побічна дія. Іноді – диспептичні явища (нудота, біль у шлунку, печія), головний біль. металевий присмак у роті, зниження в крові рівня міді. Зрідка гематологічні розлади: лейкопенія (підвищення температури, біль у горлі, озноб), нейтропенія (виникнення виразок або біль у ротовій порожнині та горлі), сидеробластична анемія (відчуття втоми, слабкість.

Протипоказання. Ниркова недостатність, непереносимість компонентів препарату.

Передозування. При передозуванні препарату можуть спостерігатися печія у ротовій порожнині та горлі, відрижка, жовтяниця, водянистий або кривавий пронос, запаморочення, біль у грудях, утруднення дихання (прояви набряку легенів),

кров у сечі, анурія, судоми, гемоліз, колаптоїдний стан.

У разі виникнення симптомів передозування слід дати пацієнту молоко або воду та внутрішньом’язово або у вену застосувати ЕDТА (тетацин-кальцій) у дозі 50-75 мг/кг ваги за добу, розподілений на 3-6 разів, але не довше, ніж уздовж 5 діб.

Особливості застосування. Якщо під час застосування Цинктералу спостерігаються диспептичні явища (нудота, біль у шлунку, печія), то приймати препарат слід разом з їжею.

Молочні продукти, хлібобулочні вироби, продукти, багаті на фібрин (наприклад висівки), гальмують всмоктування солей цинку у травному тракті (перерва між вживанням вищезгаданих продуктів та препаратами цинку повинна бути не менш ніж 2 години).

Під час лікування Цинктералом слід уникати вживання алкоголю.

При тривалому застосуванні препарату слід вживати препарати міді (за винятком хвороби Вільсона).

Препарат не впливає на здатність керувати автотранспортними засобами та обслуговувати механічні пристрої.

Вплив Цинктералу на вагітних жінок та у період лактації вивчено недостатньо.

 

Взаємодія з лікарськими засобами. Цинктерал зменшує абсорбцію тетрациклінів у травному тракті, гальмує всмоктування міді (у разі застосування великих доз препаратів цинку), тому Цинктерал повинен застосовуватися не раніше, ніж через 2 години після прийому цих препаратів.

Великі дози заліза та комплексоутворюючі сполуки (пеніциламін) погіршують абсорбцію цинку (перерва між застосуванням цих препаратів та солей цинку повинна бути не менше, двох годин), фолієва кислота теж незначно порушує всмоктування цинку.

Тіазидні діуретики посилюють виведення цинку з сечею.

При застосуванні разом з Цинктералом полівітамінних препаратів з мінералами, до складу яких входить цинк, слід пам’ятати про можливість передозування.

Умови та термін зберігання. Зберігають у недоступному для дітей місті при температурі 15-25°С. Термін придатності - 3 роки.