Загальна характеристика:
міжнародні назва: діосмін (diosmin);
основні фізико-хімічні властивості: таблетки довгастої форми, сірувато-жовтого або світло-жовтого кольору;
склад: 1 таблетка містить 600 мг діосміну
допоміжні речовини: повідон, целюлоза мікрокристалічна, крохмаль кукурудзяний, магнію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Капіляростабілізуючі (капіляропротекторні) засоби. Біофлавоноїди. Код АТС С05СА0З
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка
Діосмін виявляє флеботонізуючу дію: зменшує розтяжність вен, підвищує тонус вен (дозозалежний ефект), зменшує венозний застій; поліпшує лімфатичний дренаж: підвищує тонус і частоту скорочення лімфатичних капілярів, збільшує їх функціональну щільність, знижує лімфатичний тиск; поліпшує мікроциркуляцію: підвищує резистентність капілярів (дозозалежний ефект), зменшує їх проникність; зменшує адгезію лейкоцитів до венозної стінки і їх міграцію в паравенозні тканини, поліпшує дифузію кисню і перфузію в шкірні тканини, має протизапальну дію. Підсилює судинозвужуючу дію адреналіну, норадреналіну, серотоніну, блокує утворення вільних радикалів, синтез простагландинів і тромбоксану.
Фармакокінетика
Після перорального прийому препарат швидко всмоктується зі шлунково-кишкового тракту і визначається в плазмі крові через 2 години. Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 5 годин після прийому. Рівномірно розподіляється і накопичується у всіх шарах стінки порожніх вен і підшкірних вен нижніх кінцівок, меншою мірою – у нирках, печінці, легенях і інших органах. Селективне накопичення діосміну і/або його метаболітів у венозних судинах досягає максимуму через 9 годин після прийому і зберігається протягом 96 годин. Виводиться діосмін із сечею (79%), з калом (11%), з жовчю (2,4%).
Показання для застосування
Полегшення симптомів, пов’язаних з лімфовенозною недостатністю: відчуття важкості в ногах, біль, печіння в ногах при горизонтальному положенні тіла;
Симптоматичне лікування геморою в стадії загострення;
допоміжна терапія функціональних розладів, пов’язаних з підвищеною проникністю капілярів.
Спосіб застосування та дози.
При варикозному розширенні вен нижніх кінцівок і в початковій стадії хронічної лімфовенозної недостатності (відчуття важкості в ногах) призначають по 1 таблетці на добу, вранці до їди протягом 2 місяців. При тяжких формах хронічної лімфовенозної недостатності (набряки, болі, судоми і т.п.) лікування продовжують протягом 3-4 місяців, за наявності трофічних змін і виразок лікування продовжують до 6 місяців і більше. Курс повторюють через 2-3 місяці.
При загостренні геморою призначають по 2-3 таблетки на добу, під час їди, протягом 7 днів, далі за необхідності можна приймати по 1 таблетці 1 раз на день протягом 1 –2 місяців.
При лікуванні хронічної лімфовенозної недостатності під час II і III триместру вагітності призначають препарат по 1 таблетці 1 раз на день і відміняють за 2-3 тижні до пологів.
Побічна дія.
Зрідка виникають алергічні реакції, що вимагає перерви у лікуванні препаратом.
З боку шлунково-кишкового тракту - диспептичні розлади.
З боку центральної нервової системи - головний біль.
Протипоказання.
Препарат протипоказаний:
- при підвищеній чутливості до компонентів препарату;
пацієнтам до 18 років;
у період лактації.
Передозування.
При передозуванні можливі прояви гіперчутливості, що потребує відміни препарату, застосування десенсибілізуючої терапії.
Особливості застосування.
Лікування загострення геморою проводять короткочасно, в комплексі з іншими препаратами, за відсутності швидкого клінічного ефекту необхідно додатково обстежити пацієнта і відкоригувати терапію.
Є дані про ефективність препарату при лікуванні фетоплацентарної недостатності, для профілактики кровотеч, що виникають після флебектомії, а також при астосуванні внутрішньоматкових спіралей.
В експериментальних дослідженнях не було виявлено тератогенного впливу діосміну на плід. Дотепер у клінічній практиці не було повідомлень про будь-які побічні ефекти при лікуванні препаратом вагітних жінок.
У зв’язку з відсутністю даних про проникнення препарату в грудне молоко, його призначення жінкам, які годують груддю, не рекомендоване.
Під час лікування слід уникати перебування на сонці, в деяких випадках рекомендується носити спеціальні панчохи.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Діосмін може посилювати судинозвужуючу дію адреналіну, норадреналіну.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 25°С в недоступному для
дітей місці.
Термін придатності - 3 роки.