Трамадол стада® инструкция, аналоги и состав

Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: tramadol, (±)транс-2-[(диметиламіно)метил]-1-(3-метокси- феніл)-циклогексанолу гідрохлорид;

основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин;

cклад: 1 мл розчину містить 50 мг трамадолу гідрохлориду;

допоміжні речовини: натрію ацетат, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Аналгетики. Опіоїди. Код АТС N02A X02.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Трамадол належить до опіоїдних аналгетиків центральної дії і є неселективним повним агоністом µ, δ і κ-опіоїдних рецепторів з більшою схожістю з µ-рецепторами. Серед інших механізмів, що впливають на його аналгетичну активність – пригнічення зворотного захоплення нейронального норадреналіну і посилення вивільнення серотоніну.

Трамадол має антикашльову активність. На відміну від морфію, трамадол не пригнічує дихання в широкому діапазоні знеболювальних доз, також не впливає на моторику шлунково-кишкового тракту. Його вплив на серцево-судинну систему неістотний, активність становить 1/10-1/6 від такої морфію.

Фармакокінетика.

Всмоктується більше 90% пероральної дози Трамадолу СТАДА®. Середня абсолютна біодоступність становить приблизно 70%, незалежно від супутнього прийому їжі. Відмінність між абсорбованою і введеною дозою трамадолу гідрохлориду обумовлена низьким пресистемним метаболізмом, що не перевищує при пероральному введенні 30%.

Пікова концентрація в плазмі крові (Сmax) після перорального застосування 100 мг становить

309 ± 90 нг/мл (розчин для перорального застосування) або 280 ± 49 нг/мл (тверді дозовані форми) через 1,2 і 2 години (tmax, відповідно). Трамадол має високу спорідненість з тканинами (Vα,β = 203 ± 40 літрів). Зв’язування з білками крові дорівнює приблизно 20%, проходить крізь гематоенцефалічний і плацентарний бар’єри. Як сам трамадол, так і О-деметилтрамадол виділяються з грудним молоком в дуже малих кількостях (0,1 % і 0,02 % від застосованої дози, відповідно). Період напіввиведення (t1/2,β ) становить приблизно 6 годин, незалежно від шляху введення. У пацієнтів віком понад 75 років t1/2,β збільшується приблизно в 1,4 разу.

У чоловіків трамадол метаболізується, в першу чергу через утворення в N- і О-деметилпохідних та глюкуронідацію О-деметилпохідних. Єдиним фармакологічно активним похідним трамадолу є О-деметилтрамадол. Концентрації інших метаболітів міжсуб’єктно значуще варіюють. На сьогодні ідентифіковано 11 метаболітів трамадолу, що виводяться з сечею. Дослідження на тваринах показують, що О-деметилтрамадол в 2 - 4 рази ефективніший за сам трамадол. Його період напіввиведення t1/2,β становить 7,9 (діапазон 5,4 - 9,6 год.) години (6 здорових добровольців) а, отже, близький до такого трамадолу СТАДА®.

Трамадол і його метаболіти практично повністю виводяться з сечею. Кумулятивна визначувана кількість в сечі дорівнює 90% від загальної радіоактивності дози. При нирковій і печінковій недостатності період напіввиведення препарату дещо збільшується. У пацієнтів з цирозом печінки середній період напіввиведення трамадолу становить 13,3 ± 4,9 год., а такий О-деметилтрамадолу 18,5 ± 9,4 год.; відповідні максимуми становлять 22,3 і 36 годин. У пацієнтів з нирковою недостатністю (кліренс креатиніну < 5 мл/хв) період напіввиведення трамадолу становить 11 ± 3,2 години, а такий О-деметилтрамадолу – 16,9±3 год., а відповідні максимуми дорівнюють 19,5 і 43,2 год. Взаємозв’язок між концентрацією у сироватці крові та знеболювальним ефектом дозазалежний, але характеризується високою міжпацієнтною варіабельністю. Концентрація в сироватці крові, що дорівнює 100 - 300 нг/мл, звичайно ефективна.

Показання для застосування.

Біль середньої та сильної інтенсивності.

 

Спосіб застосування та дози.

При помірному болю дорослим і підліткам віком від 14 років призначають одноразове введення Трамадолу СТАДА®, розчину для ін’єкцій (еквівалентно 50 мг трамадолу гідрохлориду). Якщо біль не вщухає протягом 30 - 60 хвилин, застосовують ще 1 мл препарату.

Якщо сильний біль вимагає застосування вищої дози, вводять 2 мл розчину для ін’єкцій Трамадолу СТАДА® (що еквівалентно 100 мг трамадолу гідрохлориду).

При сильному післяопераційному болю у пацієнтів, що виходять з операційної аналгезії, протягом декількох годин можуть бути потрібні вищі дози Трамадолу СТАДА®. Протягом 24 годин звичайно необхідності в перевищенні звичайних доз препарату не виникає.

Залежно від характеру болю знеболювальний ефект триває 4-8 годин. В цілому, денну дозу розчину для ін’єкцій Трамадолу СТАДА® (8 мл, що еквівалентно 400 мл трамадолу гідрохлориду) перевищувати не рекомендується. Проте значно вищі денні дози можуть бути потрібні для позбавлення від болю при онкологічних захворюваннях і постоперативному болю.

Дозування у дітей

Доза для дітей від 2 до 13 років становить 1 - 2 мг Трамадолу СТАДА® на кг маси тіла.

 “Трамадол СТАДА®” розводять водою для ін’єкцій. У таблиці нижче наведено кінцеві концентрації розчинів (1 мл Трамадолу СТАДА® містить 50 мг трамадолу гідрохлориду):

Розведення Трамадолу СТАДА®, розчину для ін’єкцій, водою для ін’єкцій

Отримана концентрація

2 мл + 2 мл

25 мг/мл

2 мл + 4 мл

16,7 мг/мл

2 мл + 6 мл

12,5 мг/мл

2 мл + 8 мл

10 мг/мл

2 мл + 10 мл

8,3 мг/мл

2 мл + 12 мл

7,1 мг/мл

2 мл + 14 мл

6,3 мг/мл

2 мл + 16 мл

5,6 мг/мл

2 мл + 18 мл

5 мг/мл

Приклад: для введення дози в 1,5 мг Трамадолу СТАДА® на кг маси тіла дитини, яка становить 45 кг, слід використати 67,5 мг Трамадолу СТАДА®. Розводять 2 мл розчину для ін’єкцій Трамадолу СТАДА® 4 мл води для ін’єкцій, щоб отримати кінцеву концентрацію трамадолу гідрохлориду в 16,7 мг/мл. Вводять 4 мл отриманого розчину (введена доза трамадолу гідрохлориду приблизно дорівнює 67 мг препарату).

Трамадол СТАДА® не слід призначати дітям до 1 року.

Розчин для ін’єкцій вводять внутрішньовенно, внутрішньом’язово або підшкірно. Внутрішньовенне застосування слід проводити повільно, із швидкістю 1 мл Трамадолу СТАДА® (що відповідає 50 мг трамадолу гідрохлориду) у хвилину.

Трамадол СТАДА® не слід застосовувати довше, ніж того вимагає терапевтична необхідність. У разі необхідності тривалої знеболювальної терапії слід терміново визначити регулярність інтервалів (відмінивши, наприклад, введення пацієнту однієї або двох доз препарату) через які пацієнт буде одержувати трамадол; слід також визначитися і з дозуванням препарату.

Побічна дія.

Найпоширеніші (> 10 %)

Нудота і запаморочення.

Поширені (1-10 %)

Блювання, пітливість, сухість у роті, запори, головний біль і сплутаність свідомості.

Непоширені (0,1-1,0 %)

Серцево-судинні порушення (посилене серцебиття, тахікардія, постуральна гіпотензія або серцево-судинна недостатність). Ці небажані ефекти найчастіше зустрічаються при ін’єкційному введенні у пацієнтів після фізичного навантаження. Крім того, спостерігаються позиви до блювання, відчуття дискомфорту у череві (відчуття переповненого шлунка, біль у животі, метеоризм) і шкірні реакції (шкірний свербіж, висип, кропив’янка).

Рідкісні (0,01-0,1 %)

Рухова слабкість, втрата апетиту, затьмарений зір, алергічні реакції (задишка, бронхоспазм, свистяче дихання, набряк Квінке, порушення сечовипускання).

Психічні побічні ефекти, супутні застосуванню Трамадолу СТАДА®, розрізняються за тяжкістю і тривалістю і залежать від індивідуальної чутливості пацієнта і тривалості терапії. Серед цих ефектів зміни настрою (звичайно ейфорія, пригнічений настрій), зміни активності (звичайно пригніченість, іноді підвищена активність) і зміни когнітивної і сенсорної функцій (здібності до ухвалення рішень, порушення сприйняття).

Дуже рідкісні (< 0,01 %)

Епілептиформні судоми супроводжують, головним чином, застосування високих доз Трамадолу СТАДА® або його застосування у поєднанні із засобами, що знижують судомний поріг або спричиняють церебральні судоми.

Повідомлялося про окремі випадки розвитку гіпертензії, брадикардії та анафілаксії.

Перевищення рекомендованих доз та сумісне застосування Трамадолу СТАДА® з іншими засобами, що пригнічують центральну нервову систему, можуть призвести до пригнічення дихання.

Можливий розвиток залежності і синдрому відміни, подібного такому в опіоїдів: ажитації, стривоженості, нервозності, порушень сну, гіперкінезії, тремору та шлунково-кишкової симптоматики.

В окремих особливих випадках були повідомлення про підвищення рівня печінкових ферментів, які за часом збігалися із застосуванням Трамадолу СТАДА®.

Були повідомлення і про погіршення симптоматики астми, хоча в цьому випадку зв’язок із застосуванням Трамадолу СТАДА® не встановлений.

Протипоказання.

Трамадол СТАДА® протипоказаний:

при гіперчутливості до трамадолу або іншого інгредієнта лікарського засобу в анамнезі пацієнта;

при гострому отруєнні алкоголем, снодійними засобами, аналгетиками, опіоїдами або психоактивними засобами;

пацієнтам, що приймають інгібітори МАО або приймали інгібітори МАО протягом попередніх 14 днів;

при гострій печінковій недостатності;

при гострій нирковій недостатності.

Передозування.

Симптоматика

Як правило, інтоксикація Трамадолу СТАДА® супроводжується симптоматикою, характерною для всіх аналгетиків центральної дії (опіоїдів). Зокрема, очікувані симптоми представлені міозом, блюванням, циркуляторними порушеннями, сплутаністю свідомості аж до розвитку коми, судомами і пригніченням дихання до повної його зупинки.

Усунення симптоматики

Додержуються загальних правил екстреної терапії: аспірація (очищення дихальних шляхів пацієнта) і підтримка дихання і циркуляції крові відповідно до симптоматики. Викликають блювання для очищення шлунка пацієнтів, що знаходяться в свідомості, або промивають шлунок у разі її відсутності. Пригнічення дихання усувають налоксоном, що застосовується як антидот. У ході досліджень на тваринах встановлено, що налоксон не викликає розвитку судом. Для усунення судом використовують внутрішньовенне введення діазепаму. Трамадол СТАДА® слабо виводиться діалізом, тому окремого застосування гемодіалізу або гемофільтрації недостатньо.

 

Особливості застосування.

Трамадол СТАДА® не варто застосовувати як заміщуючий засіб при детоксикації.

Препарат слід застосовувати лише після ретельного зважування співвідношення ризику/вигоди з усіма необхідними застереженнями у пацієнтів з:

опіоїдною залежністю;

сплутаністю свідомості неясної етіології або шоком;

порушенням респіраторної функції і розладами дихального центру;

станами, пов’язаними з підвищеним внутрішньочерепним тиском, що розвинувся внаслідок травм голови або мозкових порушень.

Застосування Трамадолу СТАДА® у рекомендованих дозах може спровокувати судоми. Трамадол СТАДА®, застосований конкурентно із лікарськими засобами, що знижують судомний поріг, може підвищити ризик виникнення судом. Пацієнтам з епілепсією або схильністю до судом слід призначати препарат лише у виняткових випадках, коли його застосування є неминучим.

Трамадол СТАДА® не є оптимальним заміщуючим засобом при лікуванні опіоїдної залежності. Хоча трамадол і є антагоністом опіоїдів, він не полегшує синдрому відміни, викликаний відміною морфію.

Застосування при вагітності і в період лактації

У той час, як опіоїди показані для полегшення болю у період вагітності, застосування Трамадолу СТАДА® слід обмежити одноразовим прийомом. Хронічного застосування Трамадолу СТАДА® слід уникати у всі три триместри вагітності, оскільки Трамадолу СТАДА® властива здатність проникати крізь плацентарний бар’єр і в новонародженого може розвинутися синдром відміни внаслідок звикання до препарату. При прийомі під час пологів або перед ними Трамадол СТАДА® не впливає негативно на скоротливу активність матки. У новонароджених Трамадол СТАДА® може спровокувати зміну частоти дихання, що не має, однак, клінічного значення.

Невеликі кількості Трамадолу СТАДА® (приблизно 0,1 % від звичайної внутрішньовенної дози) виводяться з грудним молоком. Отже, не слід призначати в період лактації. Одноразовий прийом Трамадолу СТАДА® звичайно не потребує переривання годування дитини груддю.

Встановлена несумісність Трамадолу СТАДА® з такими розчинами для ін’єкцій:

диклофенак;

індометацин;

фенілбутазон;

діазепам;

флунітразепам;

мідазолам;

гліцерилтринітрат.

Вплив на здатність керувати автомобілем та іншими механізмами.

Навіть у разі застосування згідно з приписом лікаря Трамадол СТАДА® може впливати на пильність та погіршувати здатність активно керувати автомобілем в транспортному потоці, керувати складним устаткуванням або працювати без міцної підтримки; особливо це властиво початковому періоду терапії, періоду зміни лікарських засобів і при комбінуванні Трамадолу СТАДА® з іншими засобами, що діють на центральну нервову систему, особливо з алкоголем.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

У пацієнтів, що протягом 14 діб до початку терапії приймали алкоголь, опіат петидин, відзначаються лікарські взаємодії, загрозливі для життя та пов’язані з центральною нервовою системою, дихальним і циркуляторним центрами. Можливість взаємодії з інгібіторами МАО не виключена і для Трамадолу СТАДА®.

Сумісне застосування Трамадолу СТАДА® і лікарських засобів, що впливають на центральну нервову систему, а також алкоголю може призвести до потенціювання центрального ефекту трамадолу і цих засобів.

Наявні фармакокінетичні дані свідчать про відсутність клінічно значущої взаємодії при сумісному з Трамадолом СТАДА® або попередньому застосуванні циметидину (інгібітора ферментативної активності). Конкурентне застосування Трамадолу СТАДА® і карбамазепіну (засобу, що підвищує ферментативну активність) може знижувати знеболювальний ефект і тривалість дії.

Комбіноване застосування Трамадолу СТАДА® і парціальних агоністів-антагоністів (бупренофрину, налбуфіну, пентазоцину) не рекомендується, оскільки знеболювальний ефект повних агоністів в такій комбінації може знизитися.

Трамадол СТАДА® здатний провокувати судоми і підвищувати стимулюючий судоми ефект селективних блокаторів зворотного захоплення серотоніну, трициклічних антидепресантів, антипсихотичних засобів і інших лікарських засобів, що знижують судомний поріг.

Інші засоби, що пригнічують CYP3A4, такі як кетоконазол і еритроміцин, здатні інгібувати метаболізм Трамадолу СТАДА® (О-деметилювання) і, можливо, також його активного О-деметильованого метаболіту. Клінічне значення цієї взаємодії невідоме.

Слід бути обережним при сумісному застосуванні Трамадолу СТАДА® і похідних кумарину (наприклад, варфарину), оскільки є повідомлення про підвищення INR (Міжнародного Коефіцієнта Нормалізації) і розвиток у деяких пацієнтів ехімозу. Механізм цієї взаємодії невідомий.

Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці при температурі не вище 25оС.

Термін придатності - 5 років.