Загальна характеристика:
міжнародна назва: terbinafine;
основні фізико-хімічні властивості: однорідний крем білого кольору;
склад: 1 г крему містить 10 мг тербінафіну гідрохлориду;
допоміжні речовини: натрію гідроксид, спирт бензиловий, сорбітстеарат, цетилпальмітат, спирт цетиловий, спирт стеариловий, полісорбат 60, ізопропілміристат, вода очищена.
Форма випуску. Крем для зовнішнього застосування.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові препарати для застосування в дерматології. Тербінафін. Код АТС D01A E15.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Тербінафін є синтетичним аліламіном з широким спектром протигрибкової активності. Він чинить ефективну дію проти дерматофітів роду Trichophyton genus (T. rubrum, T. mentagrophytes, T. tonsurans, T. verrucosum, T. violaceum), Microsporum (наприклад, M. canis) і Epidermophyton floccosum, проти дріжджів роду Candida genus (наприклад, Candida albicans) і проти Pityrosporum orbicularе. В низьких дозах справляє фунгіцидну дію на дерматофіти, плісеневі і деякі диморфні гриби. Активність щодо дріжджових грибів, залежно від виду, може бути фунгіцидною або фунгістатичною.
Тербінафін впливає на ранню стадію біосинтезу грибкового стеролу – ергостеролу – важливого компонента мембран клітин грибів. Він є неконкурентним інгібітором скваленепоксидази в мембрані грибкової клітини, яка перетворює сквален на скваленепоксид. Це призводить до нестачі ергостеролу і до внутрішньоклітинного накопичення сквалену, що веде до загибелі клітини гриба.
Фармакокінетика. Після місцевого застосування тербінафіну всмоктується лише незначна кількість крему (менше 5 %).
Показання для застосування.
Грибкові інфекції шкіри (трихофітія гладенької шкіри і пахова епідермофітія), стопа атлета (епідермофітія стоп);
Грибкові інфекції шкіри, спричинені дріжджами (шкірний кандидоз);
Лишай різнобарвний.
Спосіб застосування та дози.
Крем необхідно наносити тонким шаром на ретельно очищену і висушену уражену ділянку шкіри один або два рази на добу залежно від типу захворювання. Крем необхідно злегка втерти в шкіру пальцями в місці ураження і навколо нього. При інфекційних ураженнях під груддю, між пальцями, між сідницями та у паху необхідно уражену ділянку після нанесення крему накрити марлею, особливо на ніч.
Захворювання
|
Частота застосування |
Тривалість лікування |
Захворювання шкіри |
||
Все тіло і пахова ділянка (трихофітія гладенької шкіри і пахова епідермофітія) |
Двічі на добу (вранці та ввечері) |
1 тиждень |
Стопа атлета (епідермофітія стоп) |
- між пальцями ніг двічі на добу (вранці та ввечері) - на верхню і бічну частину стопи 1 раз на добу |
1 тиждень 2 тижні |
Грибкові інфекції шкіри, спричинені дріжджами (шкірний кандидоз) |
1 раз на добу |
1 тиждень |
Лишай різнобарвний |
1 раз на добу |
2 тижні |
Якщо протягом 2 тижнів ознаки захворювання не зникнуть, то лікар повинен провести повторну оцінку правильності діагнозу.
Тривалість лікування різна і залежить від показань і тяжкості інфекції.
Побічна дія. Після місцевого застосування тербінафіну іноді виникає свербіж або відчуття печіння шкіри. У поодиноких випадках можуть виникати реакції підвищеної чутливості на тербінафін.
Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-якої речовини, що входить до складу цього препарату.
Передозування. Передозування при місцевому застосуванні малоймовірно. При випадковому ковтанні крему можуть виникати лише такі небажані ефекти, як головний біль, нудота, біль у животі та запаморочення. За необхідності необхідно провести симптоматичне лікування.
Особливості застосування. При появі сильних реакцій підвищеної чутливості необхідно припинити лікування.
Слід уникати потрапляння крему в очі.
При лікуванні людей літнього віку можна не зменшувати дозу.
Досвід місцевого застосування тербінафіну у дітей до 2 років дуже обмежений.
Вагітність і годування груддю. Всмоктування тербінафіну при місцевому застосуванні є дуже незначним, так само як і його виділення разом з молоком. Проте, незважаючи на це, Атифан можна застосовувати у період вагітності або лактації лише у випадках, коли переваги такого лікування для матері виправдовують можливий ризик для дитини. Препарат не дозволяється наносити на молочні залози у період годування дитини груддю.
Вплив на здатність керувати автомобілем та іншими механічними засобами.
Тербінафін не впливає на здатність керувати автомобілем та іншими механічними засобами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При місцевому застосуванні тербінафіну не повідомлялося про випадки взаємодії з іншими препаратами.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 25 оС у недоступному для дітей місці. Термін придатності – 2 роки.