Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: крапчасті таблетки світло-коричневого кольору, із запахом какао;
склад: 1 таблетка містить кислоти ацетилсаліцилової 0,24 г, парацетамолу - 0,18 г, кофеїну 0,03 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, полівінілпіролідон низькомолекулярний медичний, кальцію стеарат, кислота лимонна, какао.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Аналгетики та антипіретики. Код АТС N02B A51.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Завдяки наявності у таблетці кислоти ацетилсаліцилової і парацетамолу препарат має протизапальний, жарознижувальний та аналгетичний ефекти.
Ацетилсаліцилова кислота зумовлює жарознижувальну та протизапальну дії, послаблює біль, гальмує агрегацію тромбоцитів, поліпшує мікроциркуляцію в зоні запалення.
Парацетамол зумовлює аналгетичний і жарознижувальний ефекти.
Кофеїн сприяє нормалізації тонусу судин головного мозку та прискорює кровотік, не проявляючи в даній дозі істотного стимулюючого впливу на ЦНС.
Фармакокінетика. Кислота ацетилсаліцилова при застосуванні перорально швидко всмоктується, достатня концентрація у крові спостерігається через 30 хвилин, максимальна – через 2 години. Частина препарату всмоктується у шлунку, більша частина – у тонкій кишці.
Парацетамол добре всмоктується у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, метаболізується в печінці. Максимальний терапевтичний ефект розвивається через 2 – 2,5 години. Період напіврозпаду – близько 2 годин. Із організму виводиться з сечею через 4 – 4,5 години.
Кофеїн підвищує секрецію шлунка. Механізм дії кофеїну зумовлений пригніченням ферменту фосфодіестерази, що призводить до накопичення всередині клітин циклічного аденозинмонофосфату. Циклічний АМФ стимулює метаболізм в органах та тканинах, у тому числі в м’язах та в ЦНС.
Із організму компоненти препарату та продукти метаболізму виводяться через нирки.
Показання для застосування. Слабкий або помірний больовий синдром, переважно запального генезу (фронтит, гайморит), а також як жарознижувальний засіб при пропасних станах різної етіології. Як симптоматичний засіб при захворюваннях, що супроводжуються болем та гіпертермією: мігрень, головний біль, зубний біль, невралгії, міалгії, артралгії, первинна дисменорея, у тому числі застудних – грип, гострі респіраторні вірусні інфекції.
Спосіб застосування та дози. Цитрамон-Ф застосовують внутрішньо, краще після приймання їжі. Призначають дорослим по 1 – 2 таблетки 2 – 3 рази в день. Вища добова доза складає 6 таблеток. Курс лікування залежить від ефективності терапії і, як правило, не перевищує 7 днів. Призначають також однаразово для зняття больового синдрому.
Побічна дія. Можуть спостерігатися побічні ефекти, що характерні для препаратів кислоти ацетилсаліцилової: нудота, анорексія, біль в епігастральній ділянці, діарея, ерозивно-виразкові ураження шлунка та кишечнику, тромбоцитопенія, анемія, алергічні реакції, порушення функцій печінки та нирок. При тривалому застосуванні може виникати запаморочення, головний біль, зворотні порушення зору, шум у вухах, блювання, порушення реологічних властивостей та зсідання крові.
Для препаратів парацетамолу характерні алергічні реакції, при тривалому застосуванні не виключені гепатотоксична та нефротоксична дія препарату, анемія, метгемоглобінемія.
Протипоказання. Цитрамон-Ф протипоказаний при тяжких порушеннях функції печінки і нирок, артеріальній гіпертензії, зниженому згортанні крові, виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, індивідуальній непереносимості компонентів препарату, а також в періоди вагітності і лактації.
Передозування.
Симптоми: нудота, блювання, шум у вухах, загальне нездужання, гарячка. Більш тяжкі симптоми характеризуються розвитком ступору, появою судом, розвитком коми, набряком легень, нирковою недостатністю.
Лікування: виклик блювання, призначення активованого вугілля і проносних, олуження сечі (внутрішньовенна інфузія натрію гідрокарбонату), при набряку легень – штучна вентиляція легень сумішшю, яка збагачена киснем; для лікування набряку мозку застосовують гіпервентиляцію або осмотичний діурез.
Особливості застосування. З обережністю застосовують для лікування пацієнтів із захворюваннями печінки і нирок, при бронхіальній астмі, ерозивно-виразкових виразках і кровотечах ШКТ в анамнезі, при підвищеній кровоточивості чи при одночасному проведенні протизапальної терапії. Ацетилсаліцилова кислота, що входить до складу препарату, навіть у невеликих дозах зменшує виведення сечової кислоти з організму, що може стати причиною гострого нападу подагри у пацієнтів з чутливістю до неї. Не рекомендується застосовувати без консультації лікаря Цитрамон-Ф більше 5 днів як аналгезуючий і 3 дні як жарознижувальний засіб. При порушенні функції нирок і печінки інтервал між прийомами повинен бути не менш 8 годин. Під час лікування препаратом необхідно відмовитися від прийому алкоголю. При тривалому застосуванні необхідний контроль за системою згортання крові та за рівнем гемоглобіну.
Досвід застосування препарату у дітей відсутній.
Препарат не впливає на здатність керувати транспортними засобами та працювати зі складними механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат посилює дію інших нестероїдних протизапальних засобів, гепарину, непрямих антикоагулянтів, метотрексату. Добре поєднується з кислотою ацетилсаліциловою, ібупрофеном, диклофенаком. Ефекти потенціюються у поєднанні з кодеїном, кислотою аскорбіновою, скополаміном, хлорфенаміном, пропіфеназоном.
При одночасному застосуванні з антацидами, що містять солі магнію або алюмінію, сповільнюється і погіршується всмоктування ацетилсаліцилової кислоти. Одночасний прийом з глюкокортикоїдами підвищує ризик виникнення ерозивно-виразкових ушкоджень ШКТ.
Препарат послаблює дію діуретиків, антигіпертензивних, а також протиподагричних засобів, що сприяють виведенню сечової кислоти. Підвищує концентрацію дигоксину, барбітуратів і солей літію в плазмі крові.
Одночасне застосування Цитрамону-Ф з трициклічними антидепресантами, барбітуратами, протисудомними засобами, рифампіцином, алкоголем значно підвищує ризик гепатотоксичних ускладнень.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 15 °С до 25 °С, у сухому, захищеному
від світла та недоступному для дітей місці. Термін придатності - 2 роки.