Загальна характеристика:
міжнародна назва: сiticoline;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий розчин рожевого кольору;
склад: 1 мл розчину (20 крапель) містить цитиколіну 100 мг;
допоміжні речовини: сорбітол, гліцерин, ніпагін, ніпазол, гліцеринформаль, натрію цитрат дигідрат, натрію сахарин, барвник пунцовий 4-R (пунцовий червоний), есенція полунична, калію сорбат, кислота лимонна, вода очищена.
Форма випуску. Розчин для перорального застосування (водний).
Фармакотерапевтична група. Психостимулюючі та ноотропні засоби.
Код АТС N06B X06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Цитиколін стимулює біосинтез структурних фосфоліпідів мембран нейронів. Цитиколін поліпшує функціонування таких мембранних механізмів, як іонні насоси та рецептори, без регуляції яких неможливо нормальне проведення нервових імпульсів. Завдяки стабілізуючій дії на мембрану, цитиколін має протинабрякові властивості, завдяки чому зменшує набряк мозку. Цитиколін ослаблює вираженість симптомів, пов’язаних з церебральною дисфункцією після таких патологічних процесів, як черепно-мозкові травми та гострі порушення мозкового кровообігу. Цитиколін знижує рівень амнезії, поліпшує стан при когнітивних, сенситивних і моторних розладах.
Фармакокінетика. Цитиколін С14 (дослідження проводились із радіоактивно міченими зразками) приймали здорові добровольці перорально. Цитиколін повністю всмоктується у шлунково-кишковому тракті, менше 1% дози було виявлено у фекаліях протягом 5 днів після приймання. Також було відмічено два піки радіоактивності у плазмі крові внаслідок метаболізму в печінці та кишечнику, перший через 1 годину і другий – через 24 год.
Дослідження біодоступності з використанням радіактивно міченого препарату показали, що біодоступність при пероральному та парентеральному шляхах введення практично однакові.
Виведення - дуже повільне, переважно через дихальні шляхи та із сечею. Після 5 діб приймання приблизно 16% дози було виявлено, що свідчить про те, що решта частини дози була включена у метаболізм.
Показання для застосування. Лікування порушень мозкового кровообігу в гострій фазі та періоді реабілітації; лікування черепно-мозкових травм та їх наслідків; лікування когнітивних, сенситивних, моторних і нейропсихологічних розладів, пов’язаних з церебральною патологією дегенеративного та судинного походження.
Спосіб застосування та дози. Дорослим призначають по 200 мг (2 мл) 3 рази на добу.
Дітям від часу народження – по 100 мг (1 мл) 2 - 3 рази на добу. Термін лікування залежить від тяжкості ураження мозку, але мінімальний рекомендований термін – 45 діб.
Дози застосування препарату та термін лікування можуть бути змінені за призначенням лікаря.
Препарат попередньо змішаний з невеликою кількістю води повинен прийматись за допомогою дозувального шприца.
Після кожного прийому рекомендується промивати дозувальний шприц водою.
Побічна дія. Дуже рідко спостерігалися незначні розлади травної системи: нудота, біль у шлунку, діарея.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату. Препарат не повинен застосовуватися при підвищеному тонусі парасимпатичної нервової системи.
Передозування. Невідомо. Зважаючи на низьку токсичність препарату, вірогідність отруєння низька, навіть при випадковому перевищенні терапевтичної дози.
Особливості застосування. Препарат Сомазина може застосовуватися у новонароджених, якщо це необхідно за медичними показаннями. Вікових обмежень щодо застосування препарату немає.
Застосування у періоди вагітності та лактації.
Хоча під час дослідження на тваринах тератогенний ефект не було виявлено, але за відсутності даних про застосування препарату вагітними жінками та жінками під час годування груддю препарат може застосовуватись ними тільки тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини. Дані про проникнення цитиколіну у грудне молоко та його дія на плід невідомі.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами.
Сомазина не впливає на здатність керувати транспортними засобами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не повинен застосовуватись одночасно з препаратами, що містять меклофеноксат (meclofenoxate). Підсилює ефект леводопи.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці при температурі нижче 30°С. Термін придатності – 3 роки.
Після розкриття флакона його вміст можна зберігати при кімнатній температурі і застосовувати протягом 15 діб.