Загальна інформація
Стафілококова пневмонія – гостре гнійно-деструктивне запалення легень і плеври з раннім абсцедуванням легеневої тканини.
МКБ-10 Див. розділ "Пневмонія"
Захворювання виникає у дітей раннього віку. Може бути бронхогенне інфікування – гострий початок, а при септичному процесі – поступовий. Підвищення температури тіла до гектичних цифр. Прояви інтоксикації – бліда шкіра, ціаноз шкіри та слизових, глухість тонів серця, ембріокардія, парез кишечника.
Фізикальні дані – крупновогнищевий характер притуплення, над яким вислу- ховується велика кількість дрібнопухирчастих вологих хрипів. Великі вогнища інфільтрації можуть перетворюватися в абсцеси. При виникненні абсцедування різко підвищується температура тіла.
При розвитку емпієми плеври може бути плевропульмональний шок (бліда шкіра, ціаноз, розлади дихання та серцевої діяльності). При піопневмотораксі – зміщення органів межистіння, за рахунок чого порушується серцева діяльність.
Рентгенологічна картина на початку захворювання характеризується масивними інфільтратами сегментарного або полісегментарного характеру в різних долях легень. У центрі інфільтрації можуть виникнути світлі тіні за рахунок абсцедування. На рентгенограмі можуть бути емфізематозні здуття за рахунок бронхообструкції та порушення вентиляції. Сукупність емфізематозних здуттів утворюють кулеподібні порожнини, які називають булами, що являють собою грізне ускладнення стафілококової пневмонії з загрозою виникнення пневмотораксу. В уточненні діагнозу стафілококової пневмонії допомагає виявлення на рентгенограмі випоту або піопневмотораксу, що з’явилися через декілька годин після початку запалення.
Діагноз встановлюється на основі даних клініки, рентгенологічної картини, виявлення в харкотинні та в ексудаті патогенного стафілококу.
Паралельно з антибіотикотерапією проводиться специфічна імунотерапія протистафілококовими препаратами за схемами: