Ще стародавні римляни проголошували: «Здоров’я – найвище благо!». Сьогодні важко назвати країну, на теренах якої не було б запроваджено медичного страхування її громадян.
В усі часи здоров'я людини розглядалось як одна з найвищих цінностей суспільства, що становлять основу економічного та духовного розвитку держави. Те, що стало очевидним ще більше двохсот років тому, нині домінує в структурі фінансування охорони здоров'я більшості країн світу. А щодо України – то попри те, що вона друге десятиліття знаходиться в ринку, охорона здоров'я в країні як галузь все ще перебуває в радянському правовому полі.
Саме цій проблемі і була присвячена науково-практична конференція «Механізми та етапи запровадження обов'язкового медичного страхування в Україні – як важливі елементи виконання соціально скерованої програми діяльності уряду України «Назустріч людям», що відбулася 8 квітня 2005 року. На конференції обговорювались актуальні питання щодо перебудови фінансово-економічних засад охорони здоров'я в Україні, аналізувалося законодавство України про медичне страхування, розглядалися питання розвитку медичного страхування в умовах перебудови галузі охорони здоров'я, моделі обов'язкового медичного страхування для реалізації в Україні, доцільності проведення експерименту з обов'язкового медичного страхування, етапи запровадження обов'язкового медичного страхування та його розвитку в транспортній галузі.
Організатори цього заходу – Національна академія державного управління при Президентові України, Ліга страхових організацій України та cтрахова компанія «ІнтерТрансПоліс» – намагалися скласти програму роботи так, щоб учасники мали всебічне уявлення про суть обговорюваних проблем і на основі порівняльних характеристик висловили свої думки щодо представленої тематики. Активну участь в організації конференції також приймали Комітет з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства Верховної Ради України, Всеукраїнська рада захисту прав та безпеки пацієнтів, фонд «Здоров'я для всіх».
У конференції взяли участь понад п'ятдесят провідних фахівців комітетів Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства транспорту, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства палива та енергетики, Академії медичних наук, Ліги страхових організацій України, НДІ медицини транспорту Міністерства охорони здоров'я, Національної академії державного управління при Президентові України, Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів, провідні лікарі відомих закладів охорони здоров'я, представники профспілкових та громадських організацій України.
Медицина за останні десять років накопичила велику кількість украй складних та болючих проблем. Також назріла необхідність розробки системного підходу до медичного страхування. Враховуючи все це, учасники конференції одноголосно висловилися за створення при Кабінеті Міністрів України постійно діючого Координаційного комітету з розробки проекту закону України «Про медичне страхування».
Учасники заходу одноголосно прийняли Резолюцію науково-практичної конференції «Механізми та етапи запровадження обов'язкового медичного страхування в Україні як важливі елементи виконання соціально скерованої програми діяльності уряду України «Назустріч людям». До вашої уваги – текст Резолюції.
Учасники науково-практичної конференції, обговоривши проблеми в галузі охорони здоров'я України, їх зв'язок із соціально-економічними та правовими змінами в суспільстві, досвід Укрзалізниці в запровадженні та реалізації медичного страхування працівників та пенсіонерів галузі як одну із складових цілісної моделі медичного забезпечення залізничників, їх сімей та пенсіонерів залізниці, констатують необхідність запровадження нових підходів до державної політики у сфері охорони здоров'я з метою покращання основних показників здоров'я громадян. Зокрема, йдеться про збільшення середньої тривалості життя, захист громадян від фінансового ризику в разі захворювання, підвищення ефективності галузі та задоволення потреб населення у послугах з охорони здоров'я та медичного забезпечення. Це відповідає нормам та стандартам Європейського Союзу, а також основним напрямам державної політики стосовно інтеграції в Європейське співтовaриство.
Одним із напрямів прискорення перебудови галузі охорони здоров'я в Україні є узагальнення та поширення набутого за роки незалежності вітчизняного досвіду, зокрема моделі медичного забезпечення залізничників. У цій моделі протягом п'яти років апробовані основні принципи медичного страхування, які включають багатоканальне формування консолідованого бюджету охорони здоров'я, договірні відносини між замовником та надавачем медичних послуг, контроль їх вартості, запровадження системи управління якістю медичної допомоги, сучасних інформаційних технологій тощо. У рамках вказаної моделі обслуговуються понад 700 тисяч застрахованих осіб.
Однак на шляху наближення системи охорони здоров'я України до європейських стандартів існують серйозні перешкоди нормативно-правового характеру.
У зв'язку з цим учасники конференції вважають за необхідне рекомендувати:
О.В. Виноградов, завідуючий Секретаріатом Комітету з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства Верховної Ради України; Ю.І. Губський, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів; В.Г. Сердюк, віце-президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів; Л.М. Підгорна, заступник начальника управління Міністерства охорони здоров'я; І.М. Солоненко, завідувач кафедри управління охороною здоров'я Національної академіії державного управління при Президентові України, та інші.