16 липня 2003 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про затвердження Програми боротьби з виробництвом та розповсюдженням фальсифікованих лікарських засобів на 2003–2008 роки». Фальсифікування лікарських
16 липня 2003 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова «Про затвердження Програми боротьби з виробництвом та розповсюдженням фальсифікованих лікарських засобів на 2003–2008 роки».
Фальсифікування лікарських засобів (ЛЗ) є однією з найбільш актуальних проблем сучасного фармацевтичного ринку. Ситуація, яка склалася в Україні, турбує як уряд, так і виробників та дистриб’юторів ЛЗ. В Україні в результаті спільних зусиль фахівців територіальних державних інспекцій з контролю за якістю ЛЗ та Державної інспекції з контролю за якістю ЛЗ у 2000 році виявлено 17, у 2001 — 40, а в 2002 році — 62 серії фальсифікованих ЛЗ.
Слід зазначити, що ця проблема існує не тільки в Україні. Від негативних наслідків торгівлі фальсифікованими ліками страждають і в таких розвинених країнах, як США, Японія, в країнах Європейського союзу, незважаючи на досить захищені системи контролю ЛЗ. За даними експертів ВООЗ, світовий обсяг продажу фальсифікованих ліків у 1999 році оцінювався в 20 млрд. доларів США, що становило близько 7% обсягу світового фармацевтичного ринку.
Виходячи з того, що нова лікарська політика в центр уваги ставить перш за все захист здоров’я громадян, затвердження Програми боротьби з виробництвом та розповсюдженням фальсифікованих ЛЗ є значним кроком у системі реформування та удосконалення функціонування медичної галузі та наближення до європейських стандартів.
До основних завдань Програми відноситься:
Для виконання Програми передбачається здійснення низки заходів, серед яких:
Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади в межах коштів, які щороку передбачаються в державному бюджеті за відповідними призначеннями.
Коментуючи прийняття постанови, перший заступник державного секретаря МОЗ, голова державної служби лікарських засобів медичного призначення Михайло Пасічник зазначив: «Нова лікарська політика повинна захистити в першу чергу пацієнта. Зменшення економічних збитків та ризику для здоров’я населення, наближення рівня праці виробників та дистриб’юторів до європейських стандартів є логічним наслідком результативного лікування хворих завдяки застосуванню лікарських засобів відповідної якості та ефективності. Виконання Програми дасть змогу поступово реалізувати поставлені урядом перед галуззю завдання. Звичайно, попереду велика робота: необхідно привести законодавчу базу у відповідність, створити інформаційне забезпечення функціонування Програми, побудувати систему взаємодії з іншими міністерствами та відомствами».