Імунотерапія та хіміотерапія є поширеними методами лікування різноманітних онкологічних хвороб від пухлин органів і тканин до лейкозів. Застосування обох методів лікування має на меті зупинити ріст і розмноження злоякісних клітин, але механізм досягнення цього є різним.
Імунотерапія стимулює роботу імунної системи так, щоб вона могла розпізнавати і знищувати аномальні клітини. А хіміотерапія безпосередньо впливає на ракові клітини, запобігаючи їх розмноженню.
У деяких випадках лікарі-онкологи можуть призначити пацієнту лікування з застосуванням обох методів одночасно. Лікарі також можуть використовувати ці методи лікування поряд з іншими методами лікування раку, такими як променева терапія або хірургічне втручання.
Хіміотерапія – це метод лікування онкологічних захворювань із застосуванням препаратів (які також іноді називаються цитостатиками), що забезпечують безпосередню дію на ракові клітини. Ці лікарські засоби знищують злоякісні клітини, які швидко і безконтрольно діляться, і це зупиняє ріст і прогресування пухлини чи, наприклад, онкологічного захворювання крові.
Коли формуються нові клітини, вони проходять ряд фаз, щоб стати повністю функціонуючими або зрілими клітинами. Учені називають цей процес клітинним циклом.
Різні хіміотерапевтичні препарати націлені на клітини, які знаходяться на різних фазах цього циклу.
Деякі хіміотерапевтичні препарати пошкоджують злоякісні клітини в момент їх поділу. Інші пошкоджують клітини на тому етапі, коли вони роблять копії своїх генів перед поділом.
Хіміотерапія має тенденцію пошкоджувати клітини, що швидко ростуть і діляться. Деякі хіміотерапевтичні препарати пошкоджують клітинну ДНК, вбиваючи клітини на різних етапах життєвого циклу клітини, тоді як інші хіміотерапевтичні препарати зупиняють розмноження клітин.
Хіміотерапевтичні препарати не розрізняють ракові та здорові клітини. Це означає, що вони можуть завдати шкоди здоровим клітинам, що може призвести до ряду побічних ефектів.
Існує дуже багато хіміотерапевтичних препаратів, і всі вони діють по-різному.
Нижче наведені назви груп деяких найпоширеніших хіміотерапевтичних препаратів:
Імунотерапія – це метод лікування, яке допомагає імунній системі організму боротися з раком.
Лікування може підсилити імунну систему або змінити її функціонування, дозволяючи їй ефективно знаходити та атакувати ракові клітини в організмі.
Імунна система людини виявляє і знищує аномальні клітини. У здорових людей ця функція організму також запобігає виникненню або стримує прогресування багатьох видів онкологічних захворювань.
Імунні клітини можуть бути в пухлинах та навколо них. Ці клітини називаються інфільтруючими пухлину лімфоцитами і їх наявність може бути ознакою того, що імунна система реагує на злоякісний процес.
Імунна система може запобігти та уповільнити ріст раку. Водночас ракові клітини можуть мати генетичні зміни, які роблять їх менш помітними для імунної системи.
Ракові клітини також можуть мати на своїй поверхні особливі білки, які здатні «вимкнути» імунні клітини. Інші види злоякісних клітин можуть змінювати нормальні клітини навколо пухлини, змушуючи їх перешкоджати роботі імунної системи.
Імунотерапія допомагає імунній системі бути більш ефективною, коли їй доводиться реагувати на злоякісні клітини.
Деякі препарати імунотерапії блокують імунні контрольні точки, які зазвичай перешкоджають тому, щоб імунна система людини реагувала занадто сильно, стримують її.
Блокування цих контрольних точок дозволяє імунним клітинам реагувати сильніше, ніж зазвичай, на ракові клітини.
Інші препарати для імунотерапії підвищують природну здатність імунних клітин боротися з раковими клітинами.
Існує ряд препаратів для імунотерапії, які діють по-різному, а саме:
Зазвичай лікарі проводять хіміо- та імунотерапію наступними способами:
Пацієнту вводять хіміотерапевтичні препарати внутрішньовенно (в/в) у вигляді інфузії або ін’єкції.
Під час інфузії медичний працівник вводить ліки в організм людини через тонку трубку, що має назву катетер. Катетер вводять в організм через артерію, вену, порожнину тіла або іншу частину тіла.
Введення хіміотерапевтичних препаратів може здійснюватися наступними способами:
Інші методи введення хіміотерапії включають:
Зазвичай імунотерапію проводять, використовуючи такі методи:
Обидва способи лікування викликають побічні ефекти.
Хіміотерапія може пошкоджувати не тільки злоякісні клітини, але й деякі різновиди здорових клітин, що швидко діляться (клітини волосся, деякі типи клітин крові тощо). Це може призвести до ряду побічних ефектів.
Поширені побічні ефекти хіміотерапії включають наступні явища:
Імунотерапія також може викликати різні побічні ефекти. Вони часто трапляються, коли імунна реакція організму різко активізується для боротьби з онкологічним захворюванням.
Поширені побічні ефекти імунотерапії включають наступні розлади:
Зустрічаються й інші, менш поширені побічні ефекти імунотерапії:
Хіміотерапія та імунотерапія можуть лікувати багато видів раку.
Лікарі можуть використовувати хіміотерапію у наступних випадках:
Хоча лікарі не використовують так широко імунотерапію, як хіміотерапію, наразі цей метод також застосовується для лікування практично всіх типів онкологічних захворювань.
І імунотерапія, і хіміотерапія можуть бути ефективними засобами лікування раку. Не можна стверджувати, що один із них має переваги перед іншим.
Ефективність кожного з цих двох методів лікування залежить від типу та стадії захворювання.
Приймаючи рішення про лікування, пацієнт повинна поговорити з лікарем про можливі варіанти лікування та про те, як вони вплинуть на його особисту ситуацію.
Лікар зможе пояснити переваги та недоліки кожного методу та визначити, який варіант найбільш підходить для конкретних потреб пацієнта.
Імунотерапія та хіміотерапія – два поширені методи лікування раку.
Хіміотерапія використовує препарати для виявлення та знищення злоякісних клітин. Імунотерапія допомагає імунній системі людини краще боротися з раком.
Лікарі-онкологи часто використовують хіміотерапію та імунотерапію разом в одному плані лікування.
Коли пацієнт вирішує, який метод вибрати для лікування свого онкологічного захворювання, він повинен детально обговорити це питання зі своїм лікарем.