Меланома - це тип раку шкіри, що розвивається, коли клітини, що продукують пігмент, звані меланоцитами, мутують і починають неконтрольовано ділитися.
Меланома може розвиватися на будь-яких ділянках шкіри, але у чоловіків вони частіше вражає груди і спину, у жінок - ноги. Меланома може локалізуватися в сітківці ока і слизових оболонках (порожнині рота, піхві, прямій кишці). Відносно рідко зустрічається у людей з більш темною шкірою.
Існує п'ять стадій меланоми:
Існує чотири типи меланоми:
Меланома поверхневого поширення - це найбільш поширений тип меланоми, що з'являється на тулубі або кінцівках.
Вузлова меланома - другий за поширеністю тип меланоми, що виникає на тулубі, голові або шиї. Вона має тенденцію зростати швидше, ніж інші види, і може мати червонуватий або синьо-чорний колір.
Лентігінозна меланома - Lentigo Maligna - менш поширена і має тенденцію розвиватися у літніх людей, особливо в тих частинах тіла, які піддавалися надмірному перебуванні на сонці протягом декількох років, наприклад, на обличчі. Починається з веснянки Хатчінсона або злоякісного лентіго, яке виглядає як пляма на шкірі. Зазвичай вона росте повільно і менш небезпечна, ніж інші типи меланоми.
Акролентігінозна меланома - найрідкісніший різновид меланоми. Він з'являється на долонях рук, підошвах ніг або під нігтями. Зустрічається найчастіше у темношкірих осіб, на відміну від інших видів меланом.
Дослідження причин появи меланоми тривають. Однак вчені стверджують, що до захворювання більш схильні люди з певними типами шкіри. Перерахуємо фактори, пов'язані зі збільшенням ризику розвитку меланоми:
З цих факторів ризику можна уникнути тільки перебування на сонці і сонячних опіків. Уникнення тривалого перебування на сонці і запобігання сонячних опіків може значно знизити ризик раку шкіри. Солярії також є джерелом шкідливих ультрафіолетових (УФ) променів.
Людина може сам або за допомогою близьких виявити ранні ознаки меланоми, регулярно оглядаючи наявні родимки і інші кольорові плями і веснянки. Будь-які зміни зовнішнього вигляду шкіри вимагають обстеження у лікаря:
Лікування раку шкіри аналогічно лікуванню інших видів раку. Відмінністю є те, що в разі меланоми лікарям простіше отримати доступ до ракової тканини і повністю видалити її. З цієї причини операція є стандартним методом лікування меланоми.
Хірург видаляє вогнище і деяку частину доброякісної тканини навколо нього і відправляє його в відділ патології, щоб визначити ступінь ураження і переконатися, що видалив уражену область цілком. Для лікування меланоми, особливо на більш пізніх стадіях, може знадобитися променева терапія.
Навіть при використанні сонцезахисного крему слід по можливості обмежувати перебування на сонці. Людям, які працюють на відкритому повітрі, слід вживати заходів для мінімізації впливу сонячних променів.