Проліферативна вітреоретинопатія (ПВР) – фіброваскулярна проліферація з утворенням патологічних мембран на поверхні сітківки, циліарного й склистого тіла. Цей процес зумовлений фібробластами, клітинами пігментного епітелію та гліальними клітинами сітківки, а також фібрином крові. Скорочення мембран викликає тракцію сітківки, що призводить до її розривів та до відшарування.
МКХ-10: Н 33.4
Класифікація відшарувань сітківки з ПВР
Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.
Терапевт.
Лікування хірургічне
При відшаруванні сітківки з ПВР стадії А – склеропластичні операції. Починаючи з стадії В – вітреоретинальна хірургія (видалення мембран склистого тіла, розправлення сітківки органічними газами або повітрям, тампонада порожнини ока органічними газами або рідкими органічними сполуками, ендолазерна коагуляція з метою фіксації сітківки); при стадії С – вітректомія з введенням силікону, видалення кришталика та імплантація інтраокулярної лінзи.
Збереження зору.
5-7 днів.
Анатомічне прилягання сітківки, покращення зорових функцій ока.
Ятрогенні розриви, пошкодження кришталика, гемофтальм, рецидив відшарування сітківки, повторна операція для виведення силікону.
Немає (якщо немає діабету).
Хворий непрацездатний протягом 4-6 тижнів.
Подальші рекомендації: протипоказана робота, пов’язана з нахилом тіла, голови, вібрацією, великим зоровим навантаженням, підняттям тягарів, у гарячих цехах.