Загострення РС можуть бути виснажливими, водночас готовність пацієнта до них може допомогти зберегти якість життя.
Важливо знати, коли має місце загострення або рецидив, оскільки раннє лікування здатне зменшити вплив загострення на повсякденне життя.
Нове загострення РС визначається за допомогою таких критеріїв:
Певні загострення симптомів можуть виникати з різних причин, але вони зазвичай зникають без активного лікування і не кваліфікуються як загострення.
Приклади включають:
Найбільш поширені симптоми РС, які виникають під час рецидиву, включають такі явища:
Деякі рецидиви є легкими і не перешкоджають повсякденному функціонуванню. Інші потребують госпіталізації.
Давно відомо, що спровокувати загострення РС у людей із цим захворюванням можуть деякі вакцини, наприклад ті, що містять живі патогени.
Визначені й інші можливі тригери загострення РС, як-от:
Люди, які переживають загострення, можуть виявити, що їм потрібно внести корективи в своє особисте життя, щоб дати можливість рецидиву пройти якомога комфортніше.
Серед таких змін слід перш за все назвати такі:
Домашнє життя та домашні справи. Зменшення рухливості і втома можуть знизити здатність людини виконувати всі свої звичні завдання вдома. У такому разі слід попросити друзів або рідних допомогти з щоденними справами та завданнями. Крім того, надати підтримку хворому у період загострення може короткочасний догляд на дому з боку іншої людини.
Емоційний вплив. Рецидив РС може вплинути на емоційне самопочуття. У людей з РС загострення можуть виникати раптово, без попереджувальних ознак, викликаючи відчуття розчарування, гнів і занепокоєння з приводу майбутнього.
Рецидиви можуть призвести до тривоги з приводу роботи та стосунків, а також до проблем зі сном через ліки та фізичний біль.
Варто пам’ятати, що неприємні відчуття під час загострення не вічні і стануть легшими, коли симптоми пройдуть або покращаться.
Робота. Коли це можливо і необхідно, під час рецидиву треба взяти відгул або відпустку. Якщо це неможливо, хворий може поговорити зі своїм керівником про те, щоб працювати менше годин або мати більш гнучкий графік роботи.
Когнітивні труднощі. Під час загострення думки можуть бути повільнішими, а концентрація утруднена.
Ці ефекти можуть бути пов’язані переважно зі стресом від рецидиву, але також можуть бути прямим наслідком загострення. Лікарі називають це когнітивним рецидивом.
Хоча ці симптоми часто проходять після припинення загострення, хворі можуть звернутися по допомогу до професійного терапевта або нейропсихолога. Ці лікарі можуть допомогти хворому впоратися з когнітивними наслідками загострення РС.
Наступні дії також можуть допомогти людині підготуватися до наслідків загострення:
Хворі на РС при загостренні можуть потребувати (але не завжди) лікування, оскільки більшість легких симптомів, таких як втома, можуть зникнути без втручання.
У більш важких випадках препарати, які лікарі призначають для лікування загострень, включають високі дози перорального та внутрішньовенного метилпреднізолону. Метилпреднізолон – це стероїд, який може допомогти зменшити запалення.
Іншим варіантом лікування загострень РС є плазмаферез або плазмообмін. Під час цієї процедури лікарі або медичні сестри відокремлюють плазму від клітин крові, змішують її з водорозчинним білком, який називається альбумін, і вводять плазму назад в організм.
Люди з РС повинні поговорити зі своїм лікарем та визначити найкращий підхід до лікування загострень РС. Також можуть принести користь програми фізичної реабілітації.