Діабетична нейропатія (ДНП) – ураження периферичної нервової системи у хворих на ЦД. У дітей, залежно від методу дослідження, виявляється у 5-50% хворих.
МКХ-10: Е10.4, Е11.4
Патогенез ДНП ще до кінця не вивчений. Вважають, що основним чинником в розвитку ДНП виступає підвищення рівня неферментативного глікованого білку на тлі гіперглікемії, що призводить до порушення функціонального стану багатьох морфологічних структур. У патогенезі розвитку діабетичної нейропатії беруть участь також метаболічні, судинні, імунні чинники, недостатність нейрогормонального чинника зростання, оксидативний стрес та інше. Навіть досягши задовільної метаболічної компенсації захворювання, не вдається припинити розвиток нейропатії, у зв’язку з чим проводиться активний пошук патогенетичних методів її профілактики і лікування.
Частота розвитку синдромів ураження нервової системи підвищується з віком та довгою тривалістю ЦД. Однією з частих проявів ДНП у дітей та підлітків є гостра енцефалопатія (може бути на тлі кетоацидозу, гіпоглікемії) або первинно-церебральна.
Неврологічні симптоми у дітей та підлітків зустрічаються, залежно від тривалості ЦД, з різною частотою: головний біль, запаморочення, диплопія (подвоєння в очах), м’язова слабкість, астенія, утруднення при ходьбі, парестезії, гіпоестезії, гіперальгезії, гіперпатії, неврозоподібні стани, психічні розлади.
Велике значення для діагностики ДНП має правильний збір скарг та анамнезу, що дозволяє не тільки виявити ознаки ДНП, а й визначити характер порушень.
Неврологічний огляд хворого:
Велике значення для діагностики ДНП має правильний збір скарг та анамнезу, що дозволяє не тільки виявити ознаки ДНП, а й визначити характер порушень.
Неврологічний огляд хворого:
Санаторно-курортне лікування в спеціальних відділеннях санаторіїв для хворих на ЦД: «Березовий гай» (м. Миргород), «Янтар» (м. Трускавець).
Рання діагностика ЦД, адекватна інсулінотерапія, ретельний самоконтроль.
Попереднє узгодження з пацієнтом та його батьками методів обстеження та плану лікувальних заходів.